Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Historyczne zwycięstwo Sparty Warszawa

I liga K: Historyczne zwycięstwo Sparty Warszawa

Aż 108 dni musiały czekać spartanki z Warszawy na historyczne, bo pierwsze zwycięstwo w I lidze kobiet. Podopieczne Marcina Wojtowicza w 14. kolejce spotkań zaplecza żeńskiej ekstraklasy w trzech setach pokonały zespół Elitesek Skawa AZS UEK Kraków.

Zdecydowanymi faworytkami meczu rozgrywanego w sobotę na warszawskiej Pradze były przyjezdne, które przed 14. kolejką spotkań miały aż dziewiętnaście punktów przewagi przed ostatnią w lidze Spartą. Układ w tabeli nie oddawał tego, co działo się na hali przy Jagiellońskiej, a kibice, którzy przyglądali się grze spartanek, ze zdziwieniem przecierali oczy. Przed sobą mieli zupełnie odmieniony zespół, grający dobrą, a przede wszystkim skuteczną siatkówkę. Nic więc dziwnego, że Tomasz Klocek nie miał powodów do radości. W Warszawie dysponował tylko jedną, nominalną środkową, Karoliną Surmą, którą w strefie numer trzy uzupełniała Kinga Hatala, ale z kłopotami kadrowymi zmagał się również Marcin Wojtowicz, grając bez kontuzjowanej Eweliny Polak.

Mecz od wysokiego C rozpoczęły miejscowe. Najpierw po ataku Izabeli Kasprzyk i błędzie Iwony Kuskowskiej prowadziły 2:0, a następnie przy stanie 4:2, dzięki Magdalenie Wawrzyniak odskoczyły na 10:2. Akademiczki z Krakowa próbowały odrobić straty, jednak po atakach Sandry Biernatek i Magdy Żochowskiej zdołały się kilka razy zbliżyć na pięć punktów (10:5, 16:11). Przyjezdne, szansę na nawiązanie równorzędnej gry miały w końcówce pierwszej partii. Karolina Surma wykorzystała przechodzącą piłkę, zmniejszając straty do czterech oczek (18:22), ale w następnej akcji, ani ona, ani jej koleżanki nie były już tak skuteczne. Piłka kilkakrotnie przechodziła z jednej strony na drugą , aż dość szczęśliwie skończyła ją Wawrzyniak. W tym momencie gra krakowianek zupełnie się rozsypała i zamiast wyniku 22:22, w setach było już 1:0 dla zespołu Marcina Wojtowicza (25:18).

Druga partia była zbliżona dramaturgią do pierwszej odsłony meczu. Spartanki także i tym razem wypracowały znaczną przewagę (8:2, 12:4), z tą różnicą, że to Kasprzyk, a nie Wawrzyniak była najaktywniejszą zawodniczką w zespole gospodarzy. Warszawianki małej zadyszki dostały przy stanie 15:7, kiedy coraz skuteczniej zaczęły grać siatkarki spod Wawelu. Marzena Wilczyńska zablokowała Wawrzyniak, Biernatek dołożyła punkt z zagrywki, następnie w ataku pomyliła się Ewa Śliwińska i przy wyniku 15:10 stołeczny szkoleniowiec poprosił o przerwę dla zespołu. Po wznowieniu Wawrzyniak ponownie rozbiła się o ręce krakowianek, ale wkrótce inicjatywa ponownie należała do miejscowych. Po akcjach Kasprzyk i Śliwińskiej na tablicy wyników było już 18:11, ale podopieczne Tomasza Klocka nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa zmuszając Wojtowicza o wykorzystanie kolejnego czasu (23:18), a także zmian. Na boisku pojawiła się Marta Kutikow, zmieniając Małgorzatę Sikorę, która nie potrafiła sobie poradzić z serwisem Karoliny Surmy. Najniższa na boisku przyjmująca Sparty stała się cichą bohaterką końcówki drugiego seta. Wybroniona przez nią piłka przeszła na stronę krakowianek i… wylądowała w boisku, ustalając wynik partii – 25:19.

Po zmianie stron Wawrzyniak oraz błędy akademiczek Uniwersytetu Ekonomicznego dały miejscowym wysokie prowadzenie (7:2), konsekwentnie powiększane w tej odsłonie meczu. Po drugiej stronie siatki ciężar gry ekipy z Krakowa starała się wziąć Kinga Hatala, która z konieczności zamiast na skrzydle, grała na środku i okazała się najlepiej punktującą zawodniczką zespołu trenera Klocka. Przy stanie 22:15 spartanki zaczęły popełniać błędy, a ich przewaga stopniała do czterech punktów (23:19), jednak szybko sytuację uspokoiła Wawrzyniak (24:19), a wynik partii ustaliła Aleksandra Sikorska (25:19).

Bank BPS Sparta Warszawa – Eliteski Skawa AZS UEK 3:0
(25:18, 25:19, 25:19)

Sparta: Sikorska, Polak, Śliwińska, Kasprzyk, Sikora, Wawrzyniak, Bulbak (libero) oraz Kutikow
AZS: Kuskowska, Surma, Wilczyńska, Żochowska, Hatala, Biernatek, Reptak (libero) oraz Jagodzińska, Jaszkowska, Sroga