Strona Główna > Aktualności > inne > Strefowe podsumowanie roku 2010 – wrzesień i październik

Strefowe podsumowanie roku 2010 – wrzesień i październik

Skończył się już rok 2010. Jak wyglądał z siatkarskiego punktu widzenia? Co utkwiło nam w pamięci, o czym szybko zapomnieliśmy. Strefa Siatkówki proponuje czytelnikom subiektywny rzut okiem na ubiegły rok. Dziś część piąta - wrzesień i październik.

WRZESIEŃ 2010

Na początku września z mistrzostw Europy, które odbyły się na Białorusi „na tarczy" powrócili nasi juniorzy. Młodzi siatkarze zajęli dopiero dziesiąte miejsce w klasyfikacji końcowej, wygrywając jedynie z Belgami i Turkami. W całym turnieju triumfowali Rosjanie, którzy odnieśli zwycięstwo nad Bułgarią w czterech setach. Równie słabo na mistrzostwach Starego Kontynentu spisały się polskie juniorki, które poradziły sobie tylko w meczu z Węgierkami i ostatecznie zajęły również 10. miejsce. Mistrzyniami zostały zaś Włoszki, które wygrały w finale z reprezentacją Serbii.

W pierwszych dniach dziewiątego miesiąca roku trener Jerzy Matlak zadziwił wszystkich informacją dotyczącą braku powołania do składu reprezentacji Polski Katarzyny Skowrońśkiej-Dolaty, z której zrezygnował między innymi z powodu jej konfliktu z Anną Werblińską. Do kadry przez problemy zdrowotne nie załapała się również Katarzyna Skorupa, w miejsce której szkoleniowiec powołał młodą Joannę Wołosz. Decyzję dotyczącą składu reprezentacji Polski musiał podjąć również Daniel Castellani. W czternastce zabrakło Jakuba Jarosza oraz Daniela Pińskiego, którego z gry wyeliminowała kontuzja barku. Jego miejsce na pozycji środkowego zajął zaś dobrze spisujący się w sezonie ligowym Patryk Czarnowski.

Wrzesień to również końcówka gorącego okresu transferowego. BKS Aluprof Bielsko-Biała wzmocniła Anna Podolec, a do Asseco Resovii Rzeszów przybył mistrz olimpijski z Pekinu – Ryan Millar. O podróż do francuskiego klubu Chaumont Volley 52 pokusił się Sebastian Pęcherz, zaś Farta Kielce wzmocnił Robert Szczerbaniuk.

W Katowicach odbył się II Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, w którym udział wzięły reprezentacje Chorwacji, Czech, Serbii i oczywiście Polski. Mimo porażki naszych siatkarek w ostatnim meczu z Serbkami podopieczne Jerzego Matlaka zostały triumfatorkami tych rozgrywek, a najlepszą zawodniczką memoriału wybrano Małgorzatę Glinkę-Mogentale, która powróciła do kadry po prawie dwuletniej przerwie.

W tym felernym miesiącu przydarzył się jeszcze jeden pozytywny akcent. We Włoszech odbył się turniej EuroVolley Cup, nazywany nieoficjalnymi mistrzostwami Europy klubów młodzieżowych. W rozgrywkach tych Polskę reprezentowali zawodnicy Delic-Polu Norwid Częstochowa, którzy przez cały turniej przeszli bez porażki, wygrywając siedem spotkań z rzędu. Podopieczni Janusza Sikorskiego dzięki swojej fenomenalnej grze zwyciężyli w finale z tureckim Arkas Sports Club 3:1 i mogli cieszyć się z tego jakże cennego trofeum.

Pod koniec września nadszedł czas na długo wyczekiwane przez wszystkich mistrzostwa świata w Italii. Z turniejem tym wiele osób wiązało ogromne nadzieje, które jednak szybko przerodziły się w wielkie rozczarowania. Pierwszy mecz z Kanadą nasi reprezentanci zagrali wyśmienicie miażdżąc rywali w trzech setach. Później było już tylko gorzej. Wymęczone zwycięstwo w meczu z Niemcami, druzgocąca porażka z Brazylią i Bułgarią – oto bilans naszych siatkarzy, którzy w ostatecznym rozrachunku zajęli dopiero miejsca 13-18.

PAŹDZIERNIK 2010

Po powrocie biało-czerwonych do Polski okazało się, że dyskusje na temat mundialu nie zakończyły się wraz z ostatnią piłką w meczu Polska – Bułgaria. Prawdziwa polemika dopiero się zaczynała… Blamaż Polaków rozpoczął reakcję łańcuchową, która wywołała wiele wzburzeń w środowisku siatkarskim. Daniel Castellani oddał się do dyspozycji Zarządu PZPS, a wszyscy wokół zaczęli kwestionować system w jakim rozgrywane były mistrzostwa.

Niewiele osób do końca traktowało ten mundial na poważnie i tuż po odpadnięciu Polaków przestali tak skrupulatnie śledzić losy czołowych zespołów. Mistrzostwo świata w ostateczności i tak wywalczyli Brazylijczycy, którzy rozgromili w finale reprezentację Kuby. Z brązowego medalu mogli cieszyć się zaś Serbowie, którzy w czterech setach wygrali z gospodarzami turnieju – Włochami. MVP mistrzostw został brazylijski przyjmujący Murilo Enders, a z tytułu najlepszego rozgrywającego mógł cieszyć się Nikola Grbić, który po tej imprezie ze łzami w oczach zakończył karierę reprezentacyjną.

Na początku października w Częstochowie został rozegrany VI Memoriał Arkadiusza Gołasia. W turnieju tym udział wzięły zespoły: Hypo Tirol Innsbruck, VK DHL Ostrawa, PGE Skra Bełchatów oraz Tytan AZS Częstochowa. Wygrywając wszystkie spotkania na najwyższym stopniu podium stanęli podopieczni Marka Kardoŝa. Tuż za nimi uplasował się zespół z Austrii, a z trzeciego miejsca mogli cieszyć się bełchatowianie. Najlepszym zawodnikiem memoriału został wybrany Krzysztof Gierczyński, który po dwóch sezonach spędzonych w Resovii Rzeszów powrócił pod Jasną Górę.

W połowie października rozpoczął się kolejny turniej a mianowicie V Memoriał Zdzisława Ambroziaka. Tuż obok gospodarzy – AZS Politechniki Warszawskiej w imprezie udział wzięli zawodnicy AZS Częstochowa, Skry Bełchatów i Resovii Rzeszów. Triumfatorem memoriału zostali siatkarze ze stolicy, a z nagrody MVP mógł radować się przyjmujący tego właśnie zespołu – Zbigniew Bartman.

22 października meczem w Kielcach rozpoczęły się rozgrywki PlusLigi w sezonie 2010/2011. Z pewnych zwycięstw mogły cieszyć się kluby z Bełchatowa, Kędzierzyna i Warszawy. Słabo sezon zaczęły zaś zespoły z Częstochowy oraz Jastrzębia, które przegrały dwa pierwsze spotkania. W trzeciej kolejce nie obyło się bez pierwszej większej niespodzianki – Asseco Resovia Rzeszów pokonała mistrza Polski w czterech setach. Po długiej przerwie spowodowanej kontuzją, do gry w szeregach siatkarzy ze świętego miasta powrócił Dawid Murek, który swoją znakomitą postawą na boisku sprawił, że częstochowianie zaczęli swoją dobrą passę.

Mimo tego, iż za Danielem Castellanim murem stali siatkarze i trenerzy Argentyńczyk został odwołany ze swojego stanowiska 25 października. Castellani o zakończeniu swojej pracy z reprezentacją Polski podobno dowiedział się poprzez SMS-a, którego zaraz po podjęciu decyzji wysłał mu prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Mirosław Przedpełski.

Koniec października to rozpoczęcie zmagań naszych siatkarek na mistrzostwach świata w Japonii. W niezwykle zaciętym inauguracyjnym spotkaniu Polki przegrały z gospodyniami rozgrywek w pięciu setach. W drugim dniu mundialu cienia szansy na zwycięstwo podopiecznym Jerzego Matlaka nie dały również Serbki, które pokonały biało-czerwone w czterech setach. Z pierwszego zwycięstwa nasze reprezentantki mogły cieszyć się dopiero po pewnie wygranym spotkaniu z siatkarkami z Kostaryki.