Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Strefowe podsumowanie roku 2010 – lipiec i sierpień

Strefowe podsumowanie roku 2010 – lipiec i sierpień

fot. archiwum

Skończył się już rok 2010. Jak wyglądał z siatkarskiego punktu widzenia? Co utkwiło nam w pamięci, o czym szybko zapomnieliśmy. Strefa Siatkówki proponuje czytelnikom subiektywny rzut okiem na ubiegły rok. Dziś część czwarta - lipiec i sierpień.

LIPIEC 2010

Początek lipca to finalizowanie kolejnych kontraktów przez kluby PlusLigi siatkarzy. I tak głośno było o zespole AZS Politechniki Warszawskiej. Na oficjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez klub przedstawiono nowych zawodników. Do „Inżynierów" dołączyli: Zbigniew Bartman, Marcin Nowak, Maikel Salas, Ardo Kreek, Wojciech Żaliński, pojawiły się również (dopiero później potwierdzone) informacje, że szeregi AZS-u ma zasilić Michał Kubiak. Na rynku transferowym mówiło się także o kolejnych transferach Farta Kielce (Maciej Dobrowolski) i Resovii Rzeszów (Michał Baranowicz). Do końca miesiąca oczekiwano na informacje o zmianach w składzie wicemistrzów Polski, szukano następców Roberto Santilliego i Pawła Abramova. Na rozstrzygnięcia w szeregach jastrzębian musieliśmy jednak poczekać do 7. sierpnia, kiedy to na specjalnie zorganizowanym „Pomarańczowym pikniku Jastrzębskiego Węgla" miało się odbyć najpierw poszukiwanie, a następnie prezentacja składu zespołu na najbliższy sezon.

W PlusLidze Kobiet zespoły dopiero rozpoczęły kompletowanie składów, natomiast więcej mówiło się o zmianach wśród władz klubów. W lipcu Pronar Zeto Astwa AZS Białystok ogłosił konkurs na stanowisko prezesa, bowiem z klubem pożegnał się dotychczasowy prezes – Antoni Prokop. Nie były to jedyne poszukiwania w Białymstoku, w międzyczasie klub zakontraktował kolejne zawodniczki, do zespołu dołączyły m.in. Alicja Leszczyńska, Edyta Rzenno, Dominika Kuczyńska i Małgorzata Sikora. W lipcu okazało się, że również MKS Muszynianka nowy sezon rozpocznie z nowym prezesem. Po zakończonej kadencji w wyniku wyborów na czele zarządu stanął Aleksander Trojanowicz, zastępując na stanowisku prezesa Bogdana Serwińskiego. W ekstraklasie siatkarek pojawiła się również nowa drużyna, beniaminek – Atom Trefl Sopot, o którym jednak częściej mówiono jako o drużynie mogącej się włączyć do walki o czołowe lokaty, niż jako o zespole walczącym o utrzymanie.Na fazie grupowej reprezentacja Polski zakończyła rozgrywki Ligi Światowej. Zespół prowadzony przez Daniela Castellaniego uznając wyższość rywali uplasował się na trzecim miejscu w swojej grupie. Grając z Kubą, Niemcami i Argentyną, mimo sporych oczekiwań biało-czerwoni nie awansowali do Final Six rozgrywek. A w turnieju finałowym swoje dziewiąte zwycięstwo w Lidze Światowej odnotowali Brazylijczycy. "Canarinhos" bez większych problemów w finale pokonali reprezentację Rosji (3:1). W meczu o brąz po dwóch stronach siatki stanęli Serbowie i Kubańczycy, po pięciosetowej wymianie na najniższym stopniu podium stanęli siatkarze Serbii. MVP turnieju wybrany został Murilo Endres, kolejne nagrody otrzymali: najlepszy atakujący i najskuteczniejszy zawodnik – Maksym Michajłow, najlepszy blokujący – Dmitrij Muserskij, najlepszy zagrywający – Joandry Leal, najlepszy libero – Mario, najlepszy rozgrywający – Sergiej Grankin.

W trakcie rozgrywek Ligi Światowej, obok wyników reprezentacji Polski, mówiło się o rezygnacji Łukasza Żygadło z gry w kadrze i konflikcie zawodnika z trenerem Castellanim. Kolejnym etapem było oświadczenie zawodników, w którym pozostali reprezentanci stwierdzili, iż mimo solidarności z rozgrywającym w wielu kwestiach się z nim nie zgadzają.

Po rozstrzygnięciach w Lidze Światowej Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ogłosiła nowy ranking reprezentacji narodowych. Słaby występ naszej reprezentacji dał Polakom spadek na szóstą lokatę. Liderem rankingu wciąż pozostali Brazylijczycy.

Początek miesiąca to także nie milknące głosy dotyczące nowego systemu rozgrywek PlusLigi. Od nowego sezonu postanowiono zwiększyć ilość rozgrywanych spotkań, tym samym postanowiono, że spotkania będą rozgrywane dwa razy w tygodniu. Wprowadzone przez Profesjonalna Ligę Piłki Siatkowej zmiany wywołały sporo kontrowersji, przede wszystkim ze strony zawodników. Zmiany w przepisach dotknęły również niższe ligi krajowe. Polski Związek Piłki Siatkowej wydał komunikat mówiący, że kluby I i II ligi od nowego sezonu będą zobowiązane do przesłania zgłoszenia i uiszczenia opłaty przed sezonem, jak było dotychczas, dodatkowo jednak każdy klub powinien wystąpić o licencję na kolejny sezon.

W przypadku siatkówki plażowej w pierwszych dniach lipca Sebastian Lüdke, Mateusz Baca, Tomasz Olszak i Wojciech Kurczyński podjęli próbę pobicia rekordu Guinnessa w grze w siatkówkę plażową non stop. Sztuka ta udała się, siatkarze grali przez 25 godzin i 42 minuty, ustalając tym samym nowy rekord.

Od niespodzianki na boiskach Grand Prix Polski w Lublinie rozpoczęli plażowicze. W turnieju zwyciężył duet czeski: Jan Dumek i Martin Tichy, pokonując w finale Polaków: Marka Leźnickiego i Michała Makowskiego. To właśnie młodzi Polacy byli autorami największej niespodzianki w turnieju, pokonując w pierwszej fazie rozgrywek rozstawioną z numerem pierwszym parę Damian Wojtasik i Rafał Szternel. Trzecią lokatę zajęli Grzegorz Klimek i Dominik Witczak.

Kolejne sukcesy odnosiły polskie pary na arenach europejskich. W rozgrywanych we Włoszech mistrzostwach Europy do lat 20 w siatkówce plażowej tryumfowali Bartosz Łosiak i Piotr Kantor. Dobry wynik odnotowały również Polki Daria Paszek i Renata Bekier, które, pokonując parę holenderską, mogły cieszyć się z brązu mistrzostw Europy. Swoją dobrą dyspozycje Łosiak i Kantor potwierdzili na mistrzostwach Polski juniorów, wygrywając cały turniej.

W pamięci sympatyków siatkówki zapadanie na pewno data 25 lipca 2010 roku, wtedy to Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, zdobywając brązowy medal, po raz pierwszy stanęli na podium w turnieju World Tour. Na uwagę zasługuje fakt, że nigdy wcześniej, w historii polskiej siatkówki plażowej, duet w biało-czerwonych barwach nie osiągnął podobnego wyniku.

Lipiec był też dobrym miesiącem dla Strefy Siatkówki, w rozgrywanym pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej turnieju mającym rangę Mistrzostw Polski Dziennikarzy, trzecie miejsce zajęli nasi redakcyjni koledzy Bartosz Borowiak i Patryk Stępień.

SIERPIEŃ 2010

Do startu rozgrywek PlusLigi siatkarzy zostało jeszcze sporo czasu. Podczas gdy większość klubów rozpoczynała pierwsze treningi i przygotowania do sezonu, kibice Jastrzębskiego Węgla wciąż oczekiwali informacji dotyczących składu swojej drużyny. To właśnie o jastrzębianach mówiono najwięcej i najczęściej w tym czasie, pojawiały się domysły, jednak dopiero 7. sierpnia oficjalnie przedstawiono skład zespołu. Szeregi wicemistrzów Polski zasilili min. Mitja Gasparini, Lukas Divis, Marcin Wika, Maciej Pawliński i Bartosz Gawryszewski, na ławce trenerskiej zasiadł natomiast duet Igor Prielożny-Miroslav Palgut. Prezes Zdzisław Grodecki wciąż jednak trzymał wszystkich w niepewności mówiąc, że klub planuje jeszcze zakontraktować światowej klasy zawodnika na pozycję środkowego. Ponownie więc powracał temat zespołu z Jastrzębia, a najczęściej padało nazwisko Ryana Millara, jak się później okazało zaprezentowany w pierwszych dniach sierpnia skład pozostał niezmienny, natomiast amerykański środkowy podpisał kontrakt z klubem PlusLigi jednak nie z Jastrzębiem, a z Resovią Rzeszów. Pozostałe kluby siatkarskiej ekstraklasy również nie rezygnowały z kolejnych transferów i tak szeregi Farta Kielce najpierw zasilił Xavier Kapfer, następnie beniaminek rozgrywek podpisał kontrakty z Piotrem Łuką i Adamem Kamińskim. Z Jastrzębia do Częstochowy przeszedł Wojciech Sobala, a po dwuletniej grze w olsztyńskim AZS-ie na powrót do Rzeszowa zdecydował się Tomasz Józefacki.

W przypadku karuzeli transferowej w PlusLidze Kobiet było zdecydowanie spokojniej. Najgłośniejszymi transferami było podpisanie kontraktu przez bydgoski Centrostal z amerykańską rozgrywającą – Mary Spicer oraz przejście Caroline Wensink do Muszynianki. W pozostałych klubach szeregi MKS-u Dąbrowa Górnicza zasiliła Elżbieta Skowrońska, a barw Stali Mielec – Urszula Bejga.

Kadry narodowe czekały ostatnie przygotowania przed mistrzostwami świata. Dla podopiecznych Daniela Castellaniego, poza sparingowymi spotkaniami ostatnim sprawdzianem miał być VIII Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera. Po raz kolejny w historii rozgrywania memoriału tryumfowali Brazylijczycy – kończąc turniej z kompletem zwycięstw na koncie. Miejsce drugie przypadło reprezentantom Bułgarii, a dopiero na trzecim miejscu znaleźli się biało-czerwoni. Stawkę drużyn uzupełnili, sklasyfikowani na czwartym miejscu – Czesi. MVP turnieju, podobnie jak w turnieju finałowym Ligi Światowej, został Murilo Endres, w przypadku nagród indywidualnych jedynym polskim akcentem była nagroda dla Piotra Nowakowskiego, jako najlepiej blokującego.

Z początkiem sierpnia Polski siatkarki rozpoczęły rywalizację na parkietach World Grand Prix. Po pierwszej fazie rozgrywek podopieczne Jerzego Matlaka plasowały się na trzeciej pozycji ustępując miejsca tylko Amerykankom i siatkarkom z Brazylii. Po tak dobrym początku i awansie do kolejnej rundy nadzieje wzrosły. Jednak turniej Final Six nie był już tak udany dla Polek, mimo że biało-czerwone miały nawet szansę na walkę o medale ostatecznie po porażce z reprezentacją Włoch polskie marzenia o medalu prysły, a biało-czerwone zakończyły turniej na szóstym miejscu. Złoty medal trafił do Amerykanek, drugie miejsce zajęły "Canarinhes", a na najniższym stopniu podium stanęły Włoszki. MVP turnieju wybrano reprezentantkę USA – Foluke Akinradewo. Kiedy przygoda reprezentacji Polski w World Grand Prix dobiegała końca pojawiła się informacja, że najprawdopodobniej do gry w barwach reprezentacji powróci Małgorzata Gilnka-Mogentale.

Po zakończonym turnieju finałowym World Grand Prix, FIVB opublikowała nowy ranking żeńskich reprezentacji. Reprezentacja Polski awansowała z 11. miejsca na 8. pozycję, siatkarki USA również odnotowały poprawę w porównaniu z poprzednim rankingiem – awansując z miejsca czwartego na drugie. Na czele rankingu wciąż pozostała reprezentacja Brazylii.

Podczas gdy pierwsze kadry narodowe przygotowywały się do mistrzostw świata reprezentacje juniorskie rozgrywały swoje mecze sparingowe. I tak juniorzy, przy zmiennym szczęściu grali z Rosją i Argentyną, natomiast reprezentacja Polski juniorek min. z siatkarkami z Czech. Kolejne spotkania były etapem przygotowawczym, przed startującymi pod koniec miesiąca mistrzostwami Europy rozgrywanymi na poziomie juniorskim.

W sierpniu ponownie pojawił się problem z przyznawaniem licencji klubowych. Na tydzień przed ostatecznym terminem zgłaszania drużyn do rozgrywek niektóre kluby wciąż nie miały przyznanych licencji. Prawa do występów nie uzyskały min. AZS Białystok, Siatkarz Wieluń i AZS Politechnika Warszawska. Jak informował wówczas PZPS problem dotyczył wielu klubów, a dokumentację licencyjną poprawić poprawić miał trzy kluby z ekstraklasy oraz siedemnaście ekip z niższych lig.

W Miliczu podczas VII edycji Alei Gwiazd w odsłonięto kolejne pamiątkowe tablice wielkich siatkarskich sław. Swoje dłonie odcisnęli trener reprezentacji Polski Daniel Castellani, wielokrotny reprezentant Polski Sebastian Świderski oraz dwukrotna brązowa medalistka igrzysk Olimpijskich Krystyna Czajkowska-Rawska.

Środowisko siatkarskie w sierpniu obiegła informacja o dyskwalifikacji za stosowanie dopingu libero reprezentacji Portoryko – Gregory Berriosa. Zawodnik został zdyskwalifikowany przez FIVB na okres trzech miesięcy, wiadomo był więc, że Berriosa nie pomoże swojej reprezentacji w meczach turnieju finałowego mistrzostw świata.

Sierpień, podobnie jak cały 2010 rok był dobrym czasem dla polskiej siatkówki plażowej. Kolejne zwycięstwa odnosili Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz, zdobywając mistrzostwo Europy do lat 23. W rozgrywanych w niższej kategorii wiekowej mistrzostwach Europy do lat 18 również na podium stanęli reprezentanci Polski – Paweł Pełka i Maciej Kosiak zakończyli turniej zdobywając wicemistrzostwo Europy. Równolegle rozgrywano turniej żeński, jednak polski duet, Karolina Baran i Agata Lewicka, zajął dopiero czwarte miejsce, mistrzyniami Europy do lat 18 zostały Rosjanki Sorokina/Dabizha.

Plażowe mistrzostwo Polski wywalczyli Damian Wojtasik i Rafał Szternel pokonując w finale Rafała Matusiaka i Tomasza Sińczaka. Brąz trafił do Grzegorza Klimka i Dominika Witczaka. W turnieju kobiet tytuł mistrzowski zdobył duet Joanna Wiatr i Katarzyna Urban, które pokonały w finale parę Kołosińska/Gałek. Brązowy medal po zaciętym trzysetowym pojedynku wywalczyły Monika Brzostek i Karolina Sowała.

Na boiskach rozgrywek z cyklu World Tour kolejne zwycięstwa odnosili Amerykanie Todd Rogers i Phillip Dalhausser w kategorii mężczyzn oraz Brazylijki Larissa/Juliana w rozgrywkach kobiet. Wymienione duety tryumfowały również w turnieju rozgrywanym w Starych Jabłonkach, potwierdzając swoją dobrą dyspozycję.

W sierpniu polska siatkówka po raz kolejny poniosła ogromną stratę – 11 sierpnia 2010 r. zmarła Zofia Wardyńska-Wojewódzka – wicemistrzyni świata z Moskwy 1952 r., wielokrotna medalistka mistrzostw Europy, reprezentantka Polski w latach 1948-1954.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2011-01-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved