Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > PlusLiga Kobiet: Atomówki ciągle bez straty seta

PlusLiga Kobiet: Atomówki ciągle bez straty seta

Niespodzianki nie było. Trzecie zwycięstwo bez straty seta, zanotowały na swoim koncie siatkarki Atomu Trefl Sopot. Wicelider PlusLigi Kobiet pokonał dzisiaj AZS Białystok 3:0. Dla drużyny gości, była to już trzecia porażka w tym sezonie.

Podopiecznym Wiesława Czai od początku rozgrywek nie wiodło się najlepiej. O ile porażki z wyżej notowanymi rywalami były być może wkalkulowane, o tyle dotkliwa porażka ze spójnie grającym kolektywem z Bydgoszczy raczej chluby nie przyniosła. Swojego przełamania, zespół z Białegostoku próbował szukać w pojedynku z Treflem Sopot, ale mimo dobrej gry musiał uznać wyższość rywala, przegrywając na wyjeździe 0:3.

Pierwsze piłki pokazały ogromną motywację po obu stronach, ale przede wszystkim determinację po stronie zespołu przyjezdnego, który nie przestraszył się naszpikowanego gwiazdami rywala i dzielnie podejmował walkę od pierwszych minut spotkania. Podopieczne Wiesława Czai rozpoczęły spotkanie od zablokowania Natalii Nuszel oraz od skorzystania z błędu w rozegraniu Izabeli Bełcik – 0:2. Sygnał do walki dała atakująca z Sopotu Katarzyna Konieczna, która swoją zagrywką „ustrzeliła" Aleksandrę Kruk i doprowadziła do remisu. Siła ofensywna zespołu przyjezdnego opierała się głównie na doświadczonej przyjmującej Joannie Szeszko oraz na atakującej Annie Klimakovej. To właśnie głównie dzięki tym zawodniczkom zespół z Podlasia objął prowadzenie 10:8. Wtedy jednak swoją klasę pokazała Dorota Świeniewicz, która poza doskonałym przyjęciem rozbijała konsekwentnie w kontrataku formację obronną rywalek i wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 16:15. Kapitan gospodyń wspomagana również przez szalejącą w polu zagrywki Katarzynę Konieczną przyczyniły się znacznie do zwiększenia prowadzenia do stanu 21:18. Zespół przyjezdny w obliczu dużej presji narzuconej przez rywala zaczął popełniać błędy – najpierw zagrywką w siatkę popisała się Joanna Szeszko, następnie zablokowana została Klimakova, a pierwszego seta, opierając piłkę o opadający blok, skończyła przy stanie 25:20 Świeniewicz.

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia atomówek 4:1. W kolejnych akcjach straciły one jednak swoją koncentrację, a białostoczczanki pokazały dużą wolę walki i na pierwszą przerwę techniczną schodziły tracąc zaledwie jeden punkt – 7:8. Nadal pierwsze skrzypce grały Świeniewicz i Konieczna, co w konsekwencji pozwoliło im objąć prowadzenie 13:9. Nie za wiele pomogła przerwa wzięta przez trenera Czaję oraz podwójna zmiana dokonana na pozycji rozgrywającej i atakującej, bowiem widoczny był jeszcze brak zgrania i dłuższy rozbrat z siatkówką najnowszego nabytku zespołu z Podlasia – Ewy Cabajewskiej. Kiedy przy stanie 21:15 pojedynczym blokiem popisała się Konieczna, wydawało się, że seta spokojnie zakończą sopocianki. Jednakże pozwoliły one sobie na małe rozprężenie – szybko jednak sprawę wyjaśnia Natalia Nuszel, która dwoma atakami dała sopociankom pierwszą piłkę setową wykorzystaną zresztą po błędzie w ataku Diany Muresan25:22.

W trzecim secie gospodynie wyraźnie się rozkręciły i na pierwszą przerwę techniczną schodziły z prowadzeniem 8:6. Dobrą zmianę w kolejnym fragmencie spotkania dała młoda Małgorzata Właszczuk, która popisała się skutecznymi atakami, ale ilekroć na zagrywce pojawiała się bardzo dobrze dysponowana tego dnia Katarzyna Konieczna, tylekroć powodowała problemy w przyjęciu ekipy z Podlasia – 16:10. Po skutecznym wybiciu piłki po bloku przez Świeniewicz sopocianki objęły już prowadzenie 19:11 i trener zdecydował się na desygnowanie na parkiet Eweliny Sieczki. Niestety, najwyraźniej gospodynie myślały, że spotkanie wygra się samo, a rywalki postanowiły rzucić wszystko na szalę zwycięstwa. Przyjezdne pod egidą doświadczonej Szeszko rozpoczęły jeszcze szaleńczą pogoń i kiedy wspomniana wcześniej Szeszko dwukrotnie zaatakowała skutecznie, ku zdumieniu kibiców na tablicy ukazał się wynik 24:24. W szeregi Atomu wkradła się nerwowość w postaci autowej zagrywki Nuszel oraz zagrywki w siatkę Koniecznej. Ostatecznie sprawę wyjaśniła atakiem z krótkiej Amaranta Fernandez, a seta w stosunku 27:25 i całe spotkanie wynikiem 3:0 zakończyła jedna z najskuteczniejszych dziś na parkiecie Dorota Świeniewicz.

MVP spotkania wybrana została Dorota Świeniewicz.

Atom Trefl Sopot – AZS Białystok 3:0
(25:20, 25:22, 27:25)

Trefl: Konieczna (16), Świeniewicz (14), Bełcik (3), Dziękiewicz (5), Fernandez (6), Nuszel (11), Maj (libero) oraz Śliwa I. i Sieczka
AZS: Szeszko (13), Godos (1), Kuczyńska (8), Kruk (6), Klimakowa (11), Muresan (7), Saad (libero) oraz Właszczuk (2) i Jack