Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Trzy punkty z Olsztyna jadą do Kielc

PlusLiga: Trzy punkty z Olsztyna jadą do Kielc

Siatkarze Farta Kielce zwyciężyli w 13. kolejce w meczu z AZS UWM Olsztyn. Pomimo, że olsztynianie radzili sobie bardzo dobrze, w końcówkach partii byli gorsi od rywali i ulegli kielczanom w trzech setach. Beniaminek ligi pnie się coraz wyżej w tabeli PlusLigi.

Spotkanie rozpoczęło się od udanego ataku z lewego skrzydła Pawła Siezieniewskiego, a po chwili tym samym skrzydłem odpowiedzieli kielczanie, którzy po chwili zablokowali Dawida Gunię (2:1). Obie ekipy dość skutecznie kończyły swoje akcje a na tablicy wynik cały czas oscylował wokół remisu, a efektowny atak Cedica był ozdobą tej części seta. Ataki Jungiewicza na prawym skrzydle i Xaviera Kapfera z drugiej linii dały kieleckiej ekipie na pierwszej przerwie technicznej prowadzenie 8:5. Tuż po powrocie na parkiet Fart miał okazję do kolejnej kontry, ale Piotr Łuka zaatakował w antenkę. Udana kontra w wykonaniu Marcela Gromadowskiego pozwoliła olsztynianom zniwelować straty do jednego punktu. Piekielnie mocna zagrywka Kapfera sprawiła, że przewaga Farta ponownie wynosiła trzy oczka i o czas poprosił trener Cretu, po którym w aut zaatakował Gromadowski, a następnie Kapfer popisał się kolejnym asem i było 15:10. Atak Roberta Szczerbaniuka sprowadził kilka minut później obie ekipy na przerwę techniczną numer dwa, po której sprytnym atakiem popisał się Paweł Siezieniewski. Olsztynianie nieźle pracowali na bloku i głównie dzięki temu elementowi przewaga kielczan wkrótce stopniała do dwóch punktów (16:14) i o czas poprosił Dariusz Daszkiewicz, po którym Maciej Dobrowolski świetnie obsłużył Miłosza Zniszczoła, a po chwili Marcel Gromadowski popisał się nieudanym atakiem i przy stanie 18:14 o czas poprosił z kolei trener Cretu. Przewaga pozwalała ze spokojem kontrolować przyjezdnym dalszą część premierowej odsłony. Maciej Dobrowolski wykorzystywał znakomitą dyspozycję Xaviera Kapera, natomiast po przeciwnej stronie siatki słabszą formę prezentował Gromadowski. Atak Szczerbaniuka dał kielczanom piłkę setową, a po chwili seta zakończył Miłosz Zniszczoł.

Drugą część meczu znakomicie otworzył Robert Szczerbaniuk udanym atakiem na kontrze. Kilka minut później m.in. dzięki dobrej grze blokiem olsztynianie prowadzili już 5:2 i o czas poprosił trener Daszkiewicz, po którym dzięki udanej kontrze Marcela Gromadowskiego i skończeniu piłki przechodzącej po kolejnej dobrej zagrywce atakującego Indykpolu przewaga jeszcze wzrosła. Fart jednak zaczął odrabiać straty i po dwóch udanych blokach z rzędu było już tylko 7:6 i szybko o czas poprosił trener Cretu. Po nim udanie atakował Samuel Tuia i zespoły zeszły na przerwę techniczną. Po powrocie na boisko po raz kolejny zablokowany został Gromadowski, a zaraz potem na tablicy był już remis 8:8 po udanej kontrze kielczan. Punktowa zagrywka Gunii pozwoliła olsztynianom nieco odbudować przewagę (10:8), a po błędzie w ataku Farta było już 12:9 dla akademików. W tej części seta obie ekipy grały punkt za punkt, a ozdobą było przyjęcie zagrywki przez kieleckiego libero Adama Swaczynę na drugą stronę, ale … piłka uderzyła w boisko rywala, a chwilę później kontra Szczerbaniuka pozwoliła kielczanom odrobić kolejny punkt. As serwisowy Marcela Gromadowskiego sprowadził obie ekipy przy stanie 16:13 na przerwę techniczną numer dwa. Blok na Sławomirze Jungiewiczu pozwolił odskoczyć akademikom na cztery oczka (17:14), a kontra Xaviera Kapera i blok na słabiej dysponowanym Gromadowskim pozwoliła Fartowi doprowadzić do remisu po 18, co skłoniło trenera AZS Olsztyn do wzięcia czasu, po którym Gromadowski po raz kolejny nadział się na blok i natychmiast zmienił go Wojciech Winnik. Właśnie po jego ataku olsztynianie odskoczyli na 21:19 i to trener Daszkiewicz poprosił o czas, po którym po raz kolejny swoje umiejętności zaprezentował Kapfer, a po błędzie przekroczenia linii środkowej przez jednego z Olsztynian był już remis po 21. W końcówce zespoły grały punkt za punkt, a atak Tui dał gospodarzom pierwszą piłkę setową. Olsztynianie mieli sześć piłek setowych, w tym co najmniej dwie z nich już w górze, kluczową rolę odgrywał Paweł Siezieniewski, ale ostatecznie bohaterem końcówki okazał się Kapfer, którego dwie znakomite zagrywki pozwoliły Fartowi zakończyć seta i prowadzić 2:0 w meczu.

Partię numer trzy ten, który skończył poprzedniego seta czyli Kapfer rozpoczął od autowego ataku. W szeregach gospodarzy na boisku pozostał Wojciech Winnik. Udany atak nieźle grającego Siezieniewskiego pozwolił olsztynianom odskoczyć na 5:3. Świetna zagrywka Łuki zmusiła do błędu gospodarzy i na tablicy pojawił się remis 6:6, ale atak Winnika i punktowa zagrywka Tobala pozwoliła akademikom odbudować przewagę i zejść na przerwę techniczną, a po niej błąd Farta pozwolił powiększyć prowadzenie do trzech punktów, ale do dłuższej serii nie dopuścił niezawodny Xavier Kapfer. W pewnym momencie olsztynianie odskoczyli już na cztery punkty (13:9) i o czas poprosił Dariusz Daszkiewicz, po którym skutecznie zbijał Piotr Łuka, a po chwili udaną kontra popisał się Jungiewicz, a następnie zadziałał kielecki blok i zrobiło się już tylko 13:12 dla AZS. Autowy atak olsztynian dał remis po 13 i o czas poprosił trener Cretu. Po powrocie na boisko świetnie zaatakował Winnik, a po chwili błąd rywala dał gospodarzom piętnasty punkt. Atak Zniszczoła pozwolił Fartowi doprowadzić do remisu 15:15, a po chwili obie ekipy zeszły na drugą przerwę techniczną, po której Łuka zaatakował w aut (17:15). Błąd Jungiewicza dał olsztynianim prowadzenie (19:16) i o czas poprosił trener Daszkiewicz, po którym udanie atakował Zniszczoł. Świetna gra pasywnym blokiem, a następnie na kontrze kieleckiego zespołu sprawiła, że po ataku Kapfera był już remis po 20. Po czasie na życzenie trenera akademików udanie atakował Winnik, a następnie zatrzymany został Kapfer, ale dwie kolejne akcje, czyli atak i zagrywka zakończyły się już zdobyciem punktu przez Francuza. Atak Winika dał siatkarzom Indykpolu pierwszą piłkę setową, ale kilka minut później atak tego zawodnika w siatkę dał fartowi pierwszego meczbola, a kilka minut później udany atak z lewego skrzydła zakończył mecz.

MVP spotkania wybrany został zawodnik Farta Kielce Xavier Kapfer.

AZS UWM Olsztyn – Fart Kielce 0:3
(21:25, 29:31, 27:29)

AZS: Tuia (7), Toobal (2), Gunia (3), Gromadowski (10), Cedić (6), Siezieniewski (16), Mierzejewski (libero) oraz Tomczyk, Włodarczyk i Winnik (10)
Fart: Jungiewicz (10), Zniszczoł (14), Kapfer (27), Łuka (7), Szczerbaniuk (7), Dobrowolski (1), Swaczyna (libero) oraz Kamiński