Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM kobiet: Pierwsze zwycięstwo Budowlanych w Lidze Mistrzyń

LM kobiet: Pierwsze zwycięstwo Budowlanych w Lidze Mistrzyń

Po dotkliwej porażce w Czechach siatkarki Budowlanych Łódź bardzo chciały się zrewanżować zespołowi Modranskiej Prostejov. Łodzianki pokonały rywalki 3:2, mimo że przegrywały już 0:2. To pierwsze punkty i pierwsze zwycięstwo Budowlanych w LM.

Mecz rozpoczął się punktowym atakiem Sylwii Wojcieskiej, która zresztą przez całe spotkanie prezentowała się znakomicie. Kolejne kilka akcji również rozstrzygnęło się na korzyść Budowlanych. Minimalne prowadzenie utrzymały jedynie na początku partii – w kolejnych akcjach po stronie łodzianek można było obserwować mnóstwo nieporozumień, „szarpanej" gry oraz prostych błędów (wg statystyk gospodynie oddały przeciwniczkom w pierwszym secie aż 10 punktów). W połowie seta Luana de Paula zaatakowała w aut, po czym czeska siatkarka popisała się asem serwisowym, w związku z czym pogłębiała się przewaga gości. Z wyniku 15:14 dla Modranskiej Prostejova zrobiło się 21:14, a wpływ miały na to przede wszystkim wspomniane wcześniej błędy własne łódzkiej ekipy oraz nieskończone ataki, skutecznie wykorzystywane przez przeciwniczki. Do końca partii łodziankom udało się zdobyć jeszcze tylko dwa punkty i przegrały seta do 16.

Druga partia była o wiele bardziej wyrównana od poprzedniej. Na początku prowadziły siatkarki Organiki Budowlanych, jednak ich przeciwniczki szybko doprowadziły do remisu 10:10. Na drugą przerwę techniczną czeska drużyna schodziła z dwupunktowym prowadzeniem, aczkolwiek łodzianki odrobiły straty dzięki skutecznej grze na siatce oraz punktowej zagrywce Wojcieskiej. Kolejne akcje wygrywały zawodniczki z Czech, czego przyczyną było słabe przyjęcie po stronie gospodyń. Przy stanie 24:19 dla Modranskiej Prostejov doszło do kontuzji kolana rozgrywającej Budowlanych Marty Wójcik, którą do końca spotkania zastąpiła Marta Szymańska. Partia zakończyła się wynikiem 25:20 dla gości.

W kolejnej odsłonie rywalizacja toczyła prawie cały czas punkt za punkt. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim świetna gra łodzianek w bloku, dzięki której trwające momentami błędy w przyjęciu nie były tak dotkliwe. Po bardzo dobrej zagrywce Katarzyny Zaroślińskiej oraz kolejnym efektownym bloku Organika Budowlani odskoczyła na prowadzenie 15:13. Nie trwało ono jednak długo – trener ekipy gości Miroslav Cada poprosił o czas, po którym żadna z drużyn nie wywalczyła znaczącej przewagi. W końcówce partii mnożyły się błędy po obu stronach siatki, jednak więcej zimnej krwi zachowały siatkarki z Łodzi, które pomimo rażącego błędu przy stanie 26:26 (nie obroniły bowiem piłki przebitej palcami) wygrały tą partię stosunkiem oczek 29:27.

Tak ciężko zapracowane zwycięstwo w trzecim secie pozwoliło zeszłorocznym zdobywczyniom Pucharu Polski na utrzymanie się w grze. Kolejna partia była jednak również bardzo zacięta – na pierwszą przerwę techniczną gospodynie schodziły z jednopunktowym prowadzeniem, popisując się od samego początku tej odsłony skutecznymi blokami. W następnych minutach spotkania atak Zaroślińskiej został zablokowany, Joanna Mirek uderzyła w antenkę po niedokładnej wystawie, co pozwoliło na zwiększanie dorobku punktowego przeciwniczkom Budowlanych. Od momentu kiedy tablica wyników wskazywała 15:11, siatkarki Modranskiej Prostejov popełniały dużo błędów, co pozwoliło łodziankom na wyrównanie(17:17). Od tego momentu walka była bardzo zacięta, obie drużyny pewnie dokładały kolejne oczka na swoje konto. W ostatnich piłkach lepsze okazały się gospodynie, co pozwoliło im na wygranie partii 28:26

W tie-breaku tak jak w całym spotkaniu wyróżniała się Sylwia Wojcieska, zdobywając punkty atakami z środka, jak i blokami. Jednakże do wyniku 6:6 siatkarki czeskiej ekipy nie odstawały od gospodyń. Co więcej, zaczęły skutecznie zatrzymywać ataki gospodyń. Od stanu 9:6 dla gości, łodzianki nie dawały żadnym szans rywalkom, udanie kończyły ataki, wygrywały długie akcje. Kiedy drużyna Wiesława Popika prowadziła 12:11 punkt dzięki przebiciu palcami zdobyła Zaroślińska, która też udanym atakiem zakończyła całe spotkanie.

Budowlani Łódź – Modranska Prostejov 3:2
(16:25, 20:25, 29:27, 28:26, 15:11)

Budowlani: Kosek (6), Bryda (6), Wójcik (1), Wojcieska (22), Olsovsky (3), De Paula (3), Ciesielska (libero) oraz Teixeira, Szymańska (2), Szeluchina (17), Mirek (9) i Zaroślińska (16)
Modranska: Velikiy (20), Bergrova (9), Novakova (8), Ssuschke (11), Lipicer (19), Bramborova (10), Chlumska (libero) oraz Artmenko (6)