Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > PlusLiga Kobiet: Atomowy debiut Trefla

PlusLiga Kobiet: Atomowy debiut Trefla

Rozpoczynające swoją przygodę z siatkarską ekstraklasą, siatkarki Trefla Sopot nie pozostawiły wiele szans swoim rywalkom z Bydgoszczy. Na własnym parkiecie, w trzech szybkich setach pokonały one bowiem zawodniczki Centrostalu.

W miejscowej drużynie nie było żadnej zawodniczki, która grała w niej w poprzednim sezonie. Jedyne, które pozostały w składzie – Natalia Nuszel i Izabela Śliwa, nie zmieściły się w meczowej dwunastce. Natomiast w bydgoskiej drużynie zagrała, i to w wyjściowym składzie, Monika Naczk, która w minionych rozgrywkach występowała w Treflu na zasadzie wypożyczenia.

Pierwszy punkt zdobyły gospodynie po autowym ataku Charlotte Leys, a na 2:0 po prawiły po bloku Neriman Ozsoy. Przyjezdne wyrównały na 3:3 po autowym zbiciu Doroty Świeniewicz. Sopocianki odskoczyły 6:3, bo stracić dwa punkty z rzędu. W tej części spotkania kibice obserwowali sporo niewymuszonych błędów z obu stron. Na pierwszą przerwę techniczną miejscowe zeszły przy prowadzeniu 8:6. Po powrocie do gry sopocianki wzmocniły blok. Dzięki temu odskoczyły na 11:7. O czas poprosił Piotr Makowski, drugi trener reprezentacji Polski i szkoleniowiec Centrostalu. Nic to jednak nie dało i druga przerwa techniczna nastąpiła przy prowadzeniu Trefla już 16:11. Centrostal zaczął odrabiać straty. Gdy zbliżył się na 19:16, grę pierwszy raz przerwał Alessandro Chappini. Po bloku na Simonie Rinieri zrobiło się 19:18. Po chwili Włoszka się zrehabilitowała, kończąc długą wymianę. Następnie przy zagrywce Simony Rinieri Trefl odskoczył na 22:18. Piłka setowa została zdobyła na 24:19. Grę skończyła skrótem za siatkę z serwisu Kinga Maculewicz.

W drugim secie w drużynie przyjezdnych nastąpiła jedna zmiana w porównaniu z początkiem meczu – w składzie pojawiła Kinga Zielińska. Seta od punktu rozpoczął Centrostal i było to pierwsze prowadzenie przyjezdnych w tym meczu. Rywalki poszły za ciosem i poprawiły wynik na 7:4. Sopocianki znalazły właściwe ustawienie, gdy na zagrywkę weszła Amaranta Fernandez Navarro i wyrównały na 7:7. Przed pierwszą przerwą techniczną też miały piłkę w górze, ale Izabela Bełcik pomyliła się przy wystawie. Na pierwsze prowadzenie sopocianki w tej partii wyszły na 9:8 po akcji Bełcik. Po chwili z atakiem przebiła się Ozsoy. Przewaga gospodyń rosła, blok Maculewicz sprawił, że było już 12:9, a po chwili Joanna Kuligowska uderzyła w aut. Druga przerwa techniczna nastąpiła przy korzystnym wyniku dla Trefla 16:13. Przy stanie 19:15 trener Makowski próbował poderwać swoją drużynę, biorąc "czas". Po powrocie do gry 20. punkt zdobyła Maculewicz. Przyjezdne wymieniły rozgrywające – na parkiet weszła znana z występów w Gedanii Jana Sawoczkina. Przy zagrywce Ukrainki Centrostal zbliżył się na trzy punkty. Piłkę setową na 24:20 zdobyła atakiem Ozsoy. Bydgoszczanki obroniły się punktem Mróz, zagrywką Patrycji Polak i atakiem w aut Świeniewicz. Przy stanie 24:23 o przerwę poprosił Allesandro Chappini. Ustawiona została akcja jeszcze raz na Świeniewicz. Piłka poszła na lewe skrzydło, a tym razem kapitan Trefla popisała się akcją blok-aut.

Do Świeniewicz należał też pierwszy punkt trzeciej partii. Szybko zrobiło się 4:0, bo rywalki miały kłopoty z zagrywką Maculewicz kierowaną tuż za siatkę. Natychmiast o przerwę poprosił trener Makowski. Nie pomogło to, że od początku seta do składu weszła rutynowana Ewa Kowalkowska. Po powrocie do gry przy ataku z krótkiej pomyliła się Fernandez Navarro. Nie wybiło to jednak Atomu Trefla z uderzenia. Gospodynie poprawiły na 6:1. Przerwa techniczna miała miejsce przy 8:3. Przewaga sopocianek wciąż rosła, niestety, poziom gry nie był najwyższy. Nawet przypadkowe piłki spadały na ogół na stronie bydgoskiej. Druga przerwa techniczna nastąpiła po ataku Ozsoy na 16:9. Przy stanie 18:9 trener Makowski jeszcze raz przerwał grę. Złą passę przyjezdnych zakończył atak Polak, po chwili zablokowana została Navarro. Gdy Hiszpanka pomyliła się także w następnej akcji i zrobiło się 18:12, do ławki przywołał sopocianki trener Chappini. Świeniewicz zdobyła punkt na 19:12 i wówczas nastąpiła pierwsza zmiana w miejscowej drużynie. Na parkiet weszła Ewelina Sieczka, a włoski szkoleniowiec o drugi czas poprosił przy stanie 20:16. Po powrocie do gry z drugiej linii przebiła się Ozsoy. Gdy zrobiło się 21:18 trener Chappini zdecydował się na zmianę powrotną i na parkiet wróciła Rinieri. Natomiast 22. punkt zdobyła Ozsoy, tym razem bijąc z lewego skrzydła. Mecz zakończył atak Świeniewicz, a najlepszą zawodniczką spotkania wybrana została rozgrywająca gospodyń Izabela Bełcik.

Atom Trefl Sopot – CGB Centrostal Bydgoszcz 3:0
(25:19, 25:23, 25:18)

Trefl: Świeniewicz (13), Bełcik (5), Maculewicz (12), Navarro (8), Rinieri (5), Neriman (13), Maj (libero) oraz Sieczka (1)
Centrostal: Naczk (3), Mróz (5), Polak (13), Spicer (1), Kuligowska (3), Leys (8), Kuehn-Jarek (libero) oraz Zielińska (5), Pelc, Savochkina (1) i Kowalkowska