Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Kolejna wyjazdowa porażka olsztyńskich akademików

PlusLiga: Kolejna wyjazdowa porażka olsztyńskich akademików

Siatkarze AZS UWM Olsztyn nie wygrali w tym sezonie jeszcze ani jednego spotkania na terenie rywala. W dzisiejszym meczu 8. kolejki PlusLigi podopieczni Mariusza Sordyla doznali kolejnej porażki, zapisując na swoim koncie zaledwie jednego seta.

Początku spotkania goście nie zaliczą do udanych. Po dużych problemach z przyjęciem szybko stracili punkty – Lukas Divis uderzył z przechodzącej po bardzo dobrej zagrywce Bena Hardy’ego, a dwa nieudane ataki Marcela Gromadowskiego zwiększyły przewagę jastrzębian do czterech oczek (4:0). Pierwszy punkt olsztynianie zapisali na swoim koncie po tym jak Gromadowski obił blok rywali (4:1). Miejscowi utrzymywali dobry poziom gry, przerwa techniczna toczyła się przy ich pięciopunktowym prowadzeniu (Hardy z szóstej strefy na 8:3). Przy dobrym przyjęciu po obu stronach siatki dobrze radzili sobie środkowi – tak Dawid Gunia, jak i Adam Nowik. Po kolejnej udanej kontrze w wykonaniu jastrzębian o czas poprosił Mariusz Sordyl. Jego podopieczni mieli problem ze skutecznością w pierwszej akcji, co skrzętnie wykorzystywali gospodarze. Gdy Divis zablokował Gromadowskiego, przewaga jastrzębian wzrosła do siedmiu oczek, a autowy atak Samuela Tui sprowadził zespoły na drugą przerwę techniczną (16:8). Po niej na parkiecie, w miejsce Gromadowskiego, pojawił się Wojciech Winnik. Gra akademików całkowicie się jednak rozsypała. Raz za razem nadziewali się na jastrzębski blok, co było w dużej mierze wynikiem problemów z przyjęciem zagrywki rywala (18:8). Miejscowi spokojnie zmierzali po zwycięstwo – swoje pierwsze oczko na 20:11 zdobył Mitja Gasparini, a Divis skróconą zagrywką zaskoczył Pawła Siezieniewskiego (21:11). Błąd Winnika w polu serwisowym dał jastrzębianom piłkę setową (24:13), a atak Hardy’ego z prawego skrzydła rozstrzygnął losy tego seta (25:14).

Olsztynianie do drugiej odsłony przystąpili zmobilizowani i toczyli wyrównaną walkę punkt za punkt. Po autowym ataku Nowika podopieczni trenera Sordyla objęli pierwsze w tym meczu prowadzenie (4:3). Szczęśliwe zagranie Gromadowskiego w polu zagrywki dało jego drużynie kolejne oczko, a udana kontra olsztyńskiego atakującego zwiększyła przewagę akademików do trzech punktów (7:4). Na przerwę zespoły schodziły po ataku Wojciecha Ferensa, który skutecznie obił ręce przeciwników (8:6). Po bloku Guni na przechodzącej piłce olsztynianie wysunęli się na trzy oczka do przodu (10:7), a bardzo dobra kontra w wykonaniu Siezieniewskiego na 12:8 sprowokowała Igora Prielożnego do rozmowy z jego podopiecznymi. As Gaspariniego na Ferensie zmniejszył straty jastrzębian do dwóch punktów (13:11), a podobne zagranie Divisa doprowadziło do remisu (14:14). Goście nie zamierzali jednak łatwo oddać tej partii – Gromadowski skutecznie atakując z kontry sprowadził drużyny na przerwę przy stanie 16:14. Miejscowi tym razem szybko odrobili stratę i po bloku Grzegorza Łomacza na Ferensie ponownie był remis (16:16). Błąd akademików dał gospodarzom prowadzenie 19:18, ale krótko się nim cieszyli. Autowy atak Divisa odwrócił sytuację – to olsztynianie wysforowali się na prowadzenie 21:20. Z wyrównanej walki w końcówce obronną ręką wyszli przyjezdni. Gromadowski mocnym zbiciem z prawego skrzydła dał AZS-owi piłkę setową, by po chwili zapunktować zagrywką na koniec tej partii (25:22).

Równie zacięty bój toczyły oba zespoły na początku trzeciego seta, as Gaspariniego dał minimalną przewagę gospodarzom (3:2). Gdy Gromadowski nie zdołał uciec przed blokiem, przewaga miejscowych wzrosła do dwóch, a po bloku na Ferensie – do trzech punktów (6:3). Młody środkowy – Łukasz Polański zaskoczył rywali zagrywką i na przerwie jastrzębianie prowadzili już 8:4. Nieporozumienia w drużynie z Olsztyna były natychmiast wykorzystywane przez podopiecznych Igora Prielożnego. Gdy w aut zaatakował Siezieniewski (5:12), o czas poprosił Mariusz Sordyl. Jego zawodnicy znowu mieli problemy z przyjęciem, co automatycznie przekładało się na brak skuteczności ataku. Znacznie lepiej radzili sobie w tym elemencie gospodarze, atak Gaspariniego po rękach rywali dał im siedmiopunktowe prowadzenie na drugiej przerwie (16:9). Tuż po niej goście zabrali się do odrabiania strat. Przy stanie 16:11 o czas poprosił tym razem jastrzębski szkoleniowiec. Nie udało mu się jednak dostatecznie zmobilizować podopiecznych. Dwa autowe ataki w wykonaniu Hardy’ego sprawiły, że przewaga miejscowych zmniejszyła się do trzech oczek (18:15). Gasparini co prawda punktował z prawego skrzydła na 21:16, ale już po chwili jastrzębianie stracili dwa oczka z rzędu, a po bloku na środku strata gości zmalała do dwóch punktów (22:20). Sytuacja została jednak opanowana przez gospodarzy, as Macieja Pawlińskiego dał im piłkę setową, którą wykorzystali w pierwszym uderzeniu (25:20).

Lepsze otwarcie czwartej odsłony zanotowali olsztynianie, którzy prowadzili 2:0, ale gospodarze szybko wyrównali i od tego momentu toczyła się wyrównana gra. Do czasu jednak… W szeregi gości wdarło się rozprężenie i po kilku akcjach jastrzębianie prowadzili już trzema punktami (7:4 po kontrze Gaspariniego). Czwarte oczko dołożyli, blokując Gromadowskiego na 11:7. Gdy na środku Bartosz Gawryszewski zatrzymał Gunię (13:8), trener Sordyl poprosił o czas. Po kilku minutach Gunia oddał „czapę" rywalowi i AZS tracił już tylko trzy oczka (10:13). Wszystko jednak szybko wróciło do normy, Gromadowski zaatakował w aut, a jastrzębianie schodzili na przerwę prowadząc 16:11. Goście nie zamierzali oddać meczu w prezencie. Postawili miejscowym trudne warunki, co sprawiło, że ich przewaga zmalała do trzech oczek (18:15 po kontrze Gromadowskiego). Gospodarze zwarli jednak szyki na kilka ostatnich minut. Skuteczny blok pozwolił im odzyskać pięciopunktowe prowadzenie (20:15). Akademicy robili, co mogli, ale wciąż brakowało im „kropki nad i". Sprytna kiwka Divisa dała jego drużynie serię piłek meczowych, a spotkanie asem serwisowym zakończył Hardy (25:17).

MVP spotkania wybrany został Benjamin Hardy.

Jastrzębski Węgiel – AZS UWM Olsztyn 3:1
(25:14, 22:25, 25:20, 25:17)