Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Rozstrzygnął tie-break, Rosjanki ponownie mistrzyniami świata

Rozstrzygnął tie-break, Rosjanki ponownie mistrzyniami świata

Wiele emocji i huśtawkę nastrojów przyniósł mecz finałowy mistrzostw świata siatkarek w Tokio. Ostatecznie w tie-breaku Rosjanki wygrały z Brazylijkami i obroniły tytuł mistrzowski wywalczony cztery lata temu również w Japonii.

Wynik pierwszego seta finałowego meczu otworzyła skutecznymi atakami Natalia (0:2), uznawana za jedno z objawień tegorocznych mistrzostw. Brazylijki wyszły do tego spotkania niezwykle zmobilizowane. Z opresji Rosjanki ratowała Gamowa (1:2). Świetna gra w obronie i asekuracji brazylijskiej libero, Fabi, pozwoliła zwiększyć przewagę (1:5). Na pierwszą przerwę techniczną podopieczne trenera Ze Roberto schodziły z pięciopunktową przewagą po ataku Jaqueline Carvalho (3:8). W zespole Rosji grę próbowała uporządkować Sokołowa (5:11). Dość duża przewaga Brazylijek stopniowo topniała, do czego w dużej części przyczyniły się dwa błędy w ataku (7:11). Wyrównaniu uległa gra na siatce. Nieporozumienie w obronie w zespole Rosjanek wyprowadził rywalki na drugą przerwę techniczną (13:16). Wkrótce na boisko wprowadzona została Sassa. Mimo dość dużych problemów w przyjęciu zagrywki Starcewej, Brazylijki, przy dużym udziale Natalii (21:23) i odrobinie szczęścia przy ataku Sheilli zwyciężyły w pierwszej partii 21:25.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od mocnego uderzenia Rosjanek, które od początku zaczęły budować przewagę (4:1). Jakość gry w ataku swojej reprezentacji utrzymywała Jekaterina Gamowa (6:2). Skutecznie opór ze strony Brazylii stawiała świetnie dziś dysponowana Sheilla (7:5). W dalszej części seta Brazylijki popełniały jednak zdecydowanie za dużo błędów (13:8). Korzyści nie przyniosła też podwójna zmiana dokonana przez Ze Roberto, gdyż wprowadzona Joyce została dwukrotnie zablokowana (17:11). Ciężar gry w ataku starała się przejąć środkowa Fabiana (20:13), jednak nie wystarczyło to, by doprowadzić do wyrównania stanu seta. Rosjanki z bezpieczną przewagą, po ataku Sokołowej zakończyły drugą partię 25:17.

Do kolejnego seta Brazylijki przystąpiły z dużym zacięciem, świetnie blokując Sokołową (0:2). Wkrótce jednak dwukrotnie zatrzymana w ataku została Sheilla (2:2). Coraz częściej zarówno po jednej, jak i drugiej stronie uruchamiane były środkowe. Fragment świetnej gry odnotowała Jaqueline, która najpierw skończyła kilka bardzo trudnych ataków (6:8) a następnie zablokowała Gamową (6:10). Rosjanki próbowały odwrócić oblicze seta kombinacyjną grą Starcewej i Ljubow Sokołowej (10:13), jednak reprezentantki Brazylii kontrolowały przebieg seta. Znakomicie w bloku spisywała się Thaisa (13:18) a na liderkę zespołu wyrosła już zdecydowanie Sheilla (18:22). W kolejnej akcji niegięty okazał się koreański sędzia spotkania, odgwizdując podwójną piłkę w wystawie Borodakowej (18:23). Seta zakończyła natomiast atakiem z obiegnięcia Fabiana (20:25).

Przed czwartą partią wydawało się, że świetnie dysponowane Brazylijki nie oddadzą już rywalkom inicjatywy. W zespole wicemistrzyń świata notorycznie zaczęły pojawiać się proste błędy. W ataku niezbyt dobrze spisywała się Natalia (4:2) oraz Sheilla, blokowana przez Starcewą (6:3). Zawodziła też nieomylna do tej pory Jaqueline (8:4). Kryzys Brazylijek potęgowała świetna gra pasywnym blokiem reprezentacji Rosji (14:6). Przewaga Rosjanek urosła po błędzie w przyjęciu zagrywki Natalii do dziesięciu punktów (19:9). Gra Brazylijek nie rokowała szans na natychmiastową poprawę, więc tie-break był niemal pewny. Seta zakończyła skutecznym atakiem Jekaterina Gamowa (25:14).

Tie-break rozpoczął się niezwykle energiczną grą Brazylijek. Litości dla rywalek nie miała jednak Jekaterina Gamowa, zdecydowana liderka w ataku Rosjanek (2:2). W polu zagrywki szalała Sheilla (2:4), jednak wkrótce podopieczne Władimira Kuzjutkina doprowadziły do wyrównania (4:4). Przełomowa dla losów meczu była bardzo długa akcja, w której po wielu obronach po jednej i drugiej stronie zablokowana została Jaqueline (6:7). Rozgrywająca reprezentacji Brazylii Fabiola bardzo często korzystała z usług Thaisy (7:8). Nie do zatrzymania były jednak Sokołowa i Gamowa, które ciągnęły grę całego zespołu. Gamowa była też bohaterką ostatnich akcji meczu kończąc niezwykle spektakularnie bardzo trudne piłki (12:10) i całe spotkanie (15:11).