Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Jerzy Matlak: Bardzo trudno jest komentować taki mecz

Jerzy Matlak: Bardzo trudno jest komentować taki mecz

Mecz z Chinkami miał dać polskim siatkarkom szansę na grę o najwyższe cele mistrzostw świata. Porażka była bardzo bolesna, zwłaszcza że Polki miały Chinki "na widelcu" w końcówce drugiego seta spotkania. Na konferencji prasowej po meczu dominowały smutek Polaków i radość Chińczyków.

Jerzy Matlak (trener reprezentacji Polski):
Bardzo trudno jest komentować taki mecz jak ten. To było najgorzej zagrane do tej pory spotkanie mistrzostw – a powinno być najlepsze, bo miało być otwierającym drogę do zajęcia jak najwyższego miejsca w turnieju. Nie zagraliśmy na miarę oczekiwań i tak jakbyśmy tego chcieli. Zwłaszcza w drugim secie, w którym prowadziliśmy i przegraliśmy w końcówce. Po tej partii, moje zawodniczki wyszły na parkiet by przetrwać do końca spotkania, a nie walczyć. Straciły wiarę w to, że mogą wygrać.

Agnieszka Bednarek-Kasza (Polska):
Trudno cokolwiek powiedzieć po takim meczu jak ten. To było spotkanie, które mogłyśmy wygrać, ale zagrałyśmy źle i przegrałyśmy. Trudno to w jakikolwiek sposób skomentować. Ciężko mi znaleźć przyczynę tego, co się stało. Naprawdę chciałyśmy wygrać ten mecz. Wyszłyśmy z szatni z bardzo pozytywnym nastawieniem i wierzyłyśmy, że wszystko będzie dobrze. Chciałyśmy wygrać tym bardziej, że to dawało nam możliwość walki o miejsca 5-8, a być może nawet miejsce w czołowej czwórce. Na boisku to wszystko gdzieś uciekło i ja naprawdę nie potrafię powiedzieć dlaczego.

Yu Juemin (trener reprezentacji Chin):
To był dla nas bardzo ważny mecz, który zagraliśmy naprawdę dobrze jako drużyna. Polska to silny zespół. Oglądaliśmy mecz Polska – Rosja i to była siatkówka na najwyższym poziomie. Mieliśmy dzień wolnego, aby przygotować się do tego spotkania. Przygotowaliśmy taktykę, aby wyłączyć z gry Glinkę-Mogentale i Werblińską – i to dało dobre efekty. Nasza zagrywka, jak i odbiór były bardzo dobre. Graliśmy kombinacyjnie i w pełni skoncentrowani.

Yimei Wang (Chiny):
Przygotowywałyśmy się specjalnie do dzisiejszego spotkania, zwłaszcza w grze blokiem. Zagrałyśmy dobrze w tym elemencie gry, a także w przyjęciu – zwłaszcza w drugim secie, gdy Polki wyszły na prowadzenie. Zwycięstwo w tej partii było wielkim wyczynem. Siatkówka w Chinach jest bardzo popularna i wielu ludzi się w nią angażuje. Jest wiele młodych zawodniczek. Chcemy dać im pozytywny impuls do pracy.

źródło: FIVB, inf. własna