Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. E: Koniec marzeń o medalu

MŚ, gr. E: Koniec marzeń o medalu

W drugim meczu kolejnej fazy rozgrywanych w Japonii mistrzostw świata, Polki przegrały z Rosjankami 0:3 i tym samym straciły szansę na medal. Zacięty był jedynie trzeci set, w którym biało-czerwone prowadziły w końcówce, ale ostatecznie uległy rywalkom.

Mecz rozpoczęła na pozycji atakującej Małgorzata Glinka, która świetnie spisywała się w spotkaniu z Koreą. Wynik pierwszego seta otworzyła punktową zagrywką Karolina Kosek (1:0). Rosjanki od początku zaczęły jednak budować przewagę. Autowy atak Werblińskiej wyprowadził podopieczne Vladimira Kuzyutkina na trzypunktowe prowadzenie 5:2. Ze zmiennym szczęściem próbowała obijać rosyjski blok Karolina Kosek. Jej as serwisowy przyniósł wyrównanie 9:9. Polkom przytrafiła się jednak później seria niewymuszonych błędów, która skutkowała czteropunktową stratą 9:13. Zamierzonych efektów nie przyniósł czas na żądanie Jerzego Matlaka. Rozpędzone Rosjanki powiększyły przewagę, blokując Glinkę (9:15). Nadzieję na odwrócenie losów seta dały skuteczne bloki na Gamovej (10:15) i Szaszkowej (11:15). Rywalki były jednak poza zasięgiem Polek. Wielkich problemów przysparzał wysoki blok drużyny Rosji, która zwyciężyła zdecydowanie 25:17.

Przed drugą partią zmian w ustawieniu dokonał trener Matlak. Na pozycji atakującej wystawiona została Joanna Kaczor, natomiast Glinka zastąpiła w przyjęciu Karolinę Kosek. Rosjanki od początku pokazywały, że nie zamierzają odpuszczać, grając agresywnie blokiem. Chwilową niemoc w ataku przełamała Anna Werblińska (2:3). Na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą schodziły Rosjanki (8:6). Świetna zagrywka Agnieszki Bednarek pozwoliła zredukować stratę do jednego punktu (12:13). Potem Polkom przytrafiła się jednak seria niewymuszonych błędów w ataku (12:16). Po drugiej przerwie technicznej swoją grę odbudowała Joanna Kaczor skutecznie atakując (14:18) i dwukrotnie blokując Sokolovą, doprowadzając do wyrównania 20:20. Końcówka należała jednak do Rosjanek. Zwycięstwo w drugiej odsłonie meczu dała punktowa zagrywka Borodakovej (25:21).

Wynik trzeciego seta otworzył punktowy blok Polek. Od początku dobrze w ataku spisywała się Kaczor. Na prowadzenie wyprowadziła drużynę trenera Matlaka skutecznym atakiem Werblińska (5:4). Przewagę powiększyły blokując Koshelevą Milena Sadurek i Katarzyna Gajgał (7:5). Odtąd Polki starały się kontrolować przebieg seta, utrzymując bezpieczną różnicę dwóch, trzech punktów. Kapitalny fragment gry w końcówce i świetna postawa Werblińskiej (22:18) sprawiły, że wszyscy uwierzyli w odwrócenie losów meczu. Rosjanki z chłodem odrobiły jednak stratę (22:22). Pierwsza piłka setowa dla Polek zakończyła się skutecznym atakiem Ekateriny Gamovej (24:24), która przez cały mecz wykorzystywała z powodzeniem swoje znakomite warunki fizyczne. O zwycięstwie decydowała więc gra na przewagi. W końcu zatrzymana została Gamova (26:25). Żadna z drużyn nie zamierzała odpuszczać, co zaowocowało grą punkt za punkt. O losach seta zaważyła bardzo zacięta i chyba najdłuższa akcja meczu, w której znakomicie broniła rosyjska libero – Svetlana Kryuchkova (29:30). Polską reprezentację z opresji ratowała Małgorzata Glinka (30:30), jednak poprzednia akcja podziała na Rosjanki jak woda na młyn i okazały się one nie do zatrzymania. Porażka Polek w trzecim secie 31:33, a całym meczu 0:3 oznacza kres marzeń o medalu. Podopiecznym Jerzego Matlaka pozostaje wciąż walka o miejsca 5-8. Miejmy nadzieję, że „złotka" nie zawiodą i wywalczą najwyższą możliwą w tej sytuacji lokatę.

Polska – Rosja 0:3
(17:25, 21:25, 31:33)

Polska: Kosek (4), Bednarek-Kasza (12), Glinka-Mogentale (11), Werblińska (14), Sadurek (2), Gajgał (9), Zenik (libero) oraz Okuniewska (1), Wołosz, Jagieło i Kaczor (10)