Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. A: Łatwe zwycięstwo Polek na zakończenie I rundy

MŚ, gr. A: Łatwe zwycięstwo Polek na zakończenie I rundy

Reprezentantki Polski nie miały większych problemów z pokonaniem 3:0 Algierii w ostatnim swoim spotkaniu w grupie A. Teraz Polki muszą się przygotować na mecze w II rundzie mistrzostw, w której zmierzą się z Turcją, Koreą Płd., Chinami i Rosją.

Pojedynek od dobrego ataku rozpoczęła Okuniewska. Polskie zawodniczki od samego początku zbudowały sporą przewagę punktową. Po asie serwisowym Bereniki Okuniewskiej oraz jej obronie, po której Polki wyprowadziły skuteczną kontrę było już 8:2. Po czasie błędy podopiecznych Jerzego Matlaka spowodowały, że Algierki zdobyły 3 punkty z rzędu. Biało-czerwone jednak potrafiły uspokoić sytuację i po ataku Aleksandry Jagieło schodziły na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:8. Przy stanie 18:12 na boisku pojawiła się Joanna Staniucha-Szczurek, która zastąpiła Aleksandrę Jagieło. Gdy kolejnym udanym atakiem z obejścia na jedną nogę popisała się Katarzyna Gajgał, przewaga reprezentantek Polski wydawała się już nie do odrobienia. Algierki do końca partii nie stawiały oporu. Dwa oczka z lewego ataku dorzuciła Joanna Staniucha-Szczurek, a seta zakończyła Faiza Tsabet, zagrywając w środek siatki. Warto wspomnieć, że reprezentantki Algierii dobrze radziły sobie w bloku, wygrywając z Polkami 4:1.

Do drugiej odsłony biało-czerwone przystąpiły z Joanna Staniuchą-Szczurek, która pojawiła się na boisku w miejsce Karoliny Kosek. Od błędu rozpoczęła Ola Jagieło, która dotknęła siatki. Po chwili jednak zrehabilitowała się świetnym atakiem. Tym samym zrewanżowała się Zohra Bensalem. Podopieczne Ikhedjiego Moulouda na tym etapie spotkania postanowiły postawić opór i grać punkt za punkt. Udało im się spełnić zamierzenie, głównie dzięki dobrym atakom Faizy Tsabet i Lydii Oulmou. Siatkarki z Algierii wyraźnie ryzykowały na zagrywce, utrudniając wyprowadzenie akcji polskim zawodniczkom. Zapału jednak wystarczyło tylko do stanu 7:7. Od tego momentu Polki rozpoczęły ucieczkę. Kilka minut po przerwie technicznej nareszcie skutecznym blokiem punkt zdobyły Jagieło i Okuniewska. Po chwili ta pierwsza posłała asa serwisowego. Po udanym ataku Staniuchy-Szczurek podopieczne Jerzego Matlaka zdobyły 8 kolejnych punktów i ten moment okazał się przełomowym. Algierki nie podjęły już walki. Tylko nieliczne akcje w ich wykonaniu przynosiły korzyść punktową. Drugą partię dobrą zagrywką zakończyła Joanna Wołosz. Wynik końcowy- 25:16.

Trzeci a zarazem ostatni set tego meczu to prawdziwy pogrom w wykonaniu biało-czerwonych. Polki przystąpiły do tej partii skoncentrowane z zamiarem szybkiego finiszu. Dobra zagrywka Aleksandry Jagieło natychmiast dała nam sporą przewagę (6:1), a o czas poprosił trener algierskich zawodniczek. Po skutecznym ataku Karoliny Kosek schodziliśmy na przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:2. Polskie siatkarki bez problemu dokładały kolejne oczka do swojego dorobku. Skutecznie atakowały Katarzyna Zaroślińska oraz Karolina Kosek. Gdy na tablicy widniał wynik 13:3 o drugą przerwę dla swoich podopiecznych poprosił Ikhedji Mouloud. Nic to jednak nie pomogło. Rozpędzona polska maszyna nie zamierzała zwalniać. Punkty z zagrywki zdobyły Kosek, Gajgał i Okuniewska. Na ataku dobrze radziła sobie Zaroślińska. Spotkanie zakończyła Joanna Wołosz, atakując piłkę przechodzącą. Reprezentantkom Algierii udało się zdobyć w tej partii zaledwie 12 oczek.

Tym sposobem polskie siatkarki awansowały do drugiej rundy z trzeciego miejsca z dorobkiem 8 punktów. Przed nimi mecze z z Turcją, Koreą Płd., Chinami i Rosją. By mieć szanse na grę o medale, muszą zakończyć wszystkie spotkania zwycięstwem. Zawodniczki Matlaka nie zamierzają składać broni i chcą walczyć o najwyższe cele. – Idziemy teraz jak burza i po kolei wygrywamy wszystkie mecze – obiecała po spotkaniu Karolina Kosek.

Polska – Algieria 3:0
(25:17, 25:16, 25:12)

Polska: Kosek (6), Okuniewska (8), Zaroślińska (10), Wołosz (6), Gajgał (11), Jagieło (11), Maj (libero) oraz Staniucha-Szczurek (3)
Algieria: Bensalem (7), Oukazi (1), Boukhima (2), Tsabet (7), Oulmou (7), Aissou, Mansouri (libero) oraz Hammouche, Djouad (2), Madani i Abderrahim