Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. A: Kostaryka nie dała szans Algierii, Japonki lepsze od Peru

MŚ, gr. A: Kostaryka nie dała szans Algierii, Japonki lepsze od Peru

W drugim dniu mistrzostw świata siatkarek w grupie A w Tokio Kostaryka pewnie 3:0 pokonała Algierię. W ostatnim meczu "polskiej" grupy Japonki pokonały 3:1 drużynę Peru, która tylko w trzeciej partii stawiła opór gospodyniom mistrzostw.

W dzisiejszym pierwszym meczu w grupie A nie było wielu emocji bowiem Kostaryka bardzo pewnie pokonała Algierię w trzech setach. Siostry Angela i Verania Willis zdobyły odpowiednio 15 i 13 punktów w tym spotkaniu zaś Faiza Tsabet była najlepszą punktującą w Algierii z dorobkiem 11 punktów.

Początek spotkania był wyrównany. Dobrze zaczęła reprezentantka Algierii Safia Boukhima, której ataki wyprowadziły Algierię na prowadzenie 6:4. To również jej serwis dał Algierkom prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Jednak świetne ataki Marieli Quesady Sequeiry i Dionisii Thompson odwróciły sytuację i to Kostaryka wychodziła na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:14. Po czasie Algierki popełniły dużo niewymuszonych błędów, co dało Kostaryce pewne zwycięstwo w pierwszym secie 25:18.

Drugi set był najbardziej wyrównaną partią tego meczu. Algieria wyszła na trzypunktowe prowadzenie przy stanie 12:9. Przede wszystkim świetna gra blokiem reprezentantek Kostaryki sprawiła jednak, że wyszły ona na prowadzenie 18-16. Mimo w miarę wyrównanej gry, to jednak ogromna ilość niewymuszonych błędów Algierek (dwadzieścia siedem w całym meczu, przy trzynastu ze strony rywalek) dała Kostarykankom dość pewne zwycięstwo w tej 25:21.

Początek trzeciego seta, który Kostaryka rozpoczęła od prowadzenia 8:1 zwiastował dominację tej drużyny, która pewnie zwyciężyła tego seta do 10. Nie pomogły wielokrotne zmiany trenera Ikhedji Moulouda, a siostry Willis bardzo pewnie doprowadziły swój zespół do zwycięstwa.

Kostaryka – Algieria 3:0
(25:18, 25:21, 25:10)

Kostaryka: Thompson (3), Cope (8), Willis A. (15), Quesada (5), Willis V. (13), Ramirez (4), Alfaro (libero) oraz Chinchilla i Fonseca
Algieria: Bensalem (6), Oukazi (2), Boukhima (8), Tsabet (11), Oulmou (5), Aissou (3), Mansouri (libero) oraz Djouad, Hammouche i Madani (1)

Mecz Japonii z Peru rozpoczął się z około półgodzinnym opóźnieniem z powodu problemów technicznych. Trener japońskiej drużyny Masayosi Manabe podkreślił, że w Japonii brak świateł zdarza się niezwykle rzadko, ale mimo wszystko jego drużyna nie straciła koncentracji. Fragmentami spotkanie był o niezwykle ciekawe i obfitowało w długie wymiany. Najbardziej zacięta walka toczyła się w trzecim, wygranym przez Peruwianki secie, natomiast najmniej emocjonująca była czwarta partia. Najlepiej punktująca zawodniczką była Kimura Saori (23 pkt.), natomiast w ekipie peruwiańskiej po 14 pkt. zdobyły Jessenia Uceda i Patricia Soto. Ta ostatnia stwierdziła po meczu, że Peruwianki na pewno wiele jest do poprawienia w ich grze od strony mentalnej i mimo dobrej gry w trzecim secie jest wiele rzeczy nad którymi należy popracować.

Początek meczu był dość równy, ale na pierwszej przerwie technicznej prowadziły Japonki (8-6). Do następnej Japonki dominowały już zdecydowanie (16-9) i pewnie doprowadziły do zwycięstwa w pierwszej partii (25-15).
Walka w drugim secie toczyła się punkt za punkt. Ebata popisywała się świetnymi atakami i znakomitym serwisem, który dał Japonkom prowadzenie. Peruwianki wyrównały, jednak popełniły dwa błędy własne, znowu „odrobiły i po emocjonującej wymianie było 13-13. Po drugiej przerwie technicznej prowadziły Japonki 16-14. Dwa znakomite serwisy Saori i ofiarna gra w obronie Japonek doprowadziły do tego, że trener Peruwianek poprosił o czas. Niestety gra Peruwianek się rozpadła i Japonki łatwo wygrały tego seta, tym razem do 17.

Trzeciego seta zaczęły od prowadzenia Peruwianki (2-0). Kontynuowały dobrą grę, co zmusiło japońskiego trenera do wzięcia czasu (5-1). Przy stanie 7-3 na zagrywkę weszła kapitan japońskiego zespołu Erika Araki i zaczęła świetnie serwować, co zaowocowało najciekawszymi i najdłuższymi akcjami tego meczu. Cierpliwość gospodyń została nagrodzona błędami rywalek, jednak to Peruwianki schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8-5. Japonki doprowadziły do wyrównania na 10-10, jednak Peruwianki szybko odrobiły dwupunktową przewagę. Wymiany były niezwykle długie i pełne ofiarnych obron. Z jednopunktową przewagą schodziły na drugi time-out Peruwianki. Końcówka to emocjonująca gra punkt za punkt. Od stanu 19-19 Japonki zdobyły dwa punkty po kontrataku i wyszły na prowadzenie. Jednak Peruwianki wyrównały na 22-22. Po błędzie Kurihary Peruwianki wykorzystały piłkę setową i wygrały tego seta do 22.

Czwarty set to gra punkt za punkt, aż do stanu 5-5, gdzie Peruwianki popełniły dwa własne błędy. Ich koreański trener nie ryzykował i poprosił o czas jeszcze przed pierwszą przerwą, na której to jednak Japonki prowadziły 8-5. Brak wiary w zwycięstwo ze strony Peruwianek w połączeniu z koncertową grą w obronie i kontrataku dawał Japonkom coraz większa przewagę. Po drugiej przerwie technicznej gra Peruwianek załamała się całkowicie i przegrały tę partię do 14. Ich trener Kim Cheol Yong przyznał po meczu, że gra japońskiej drużyny jest bardzo szybka i gdy gospodynie przyspieszały swoją grę, jego drużyna nie była w stanie nadążyć. Natomiast Kimura Saori była zadowolona z rezultatu spotkania, choć przyznała że występ japońskiej drużyny nie stał na takim poziomie jak powinien.

Japonia – Peru 3:1
(25:15, 25:17, 22:25, 25:14)

Japonia – Takeshita, Inoue (10), Yamamoto (4), Yamaguchi (14), Kimura (23), Ebata (18), Sano (libero) oraz Kurihara (1), Nakamichi, Araki (8) i Ino
Peru – Soto (14), Uceda (14), Zamudio (9), Chihuan (8), Keldibekova (2), Ortiz (2), Palacios (libero) oraz Aquino i Rueda (3)