Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. A: Nasze siatkarki przegrały prawdziwą bitwę z Japonkami

MŚ, gr. A: Nasze siatkarki przegrały prawdziwą bitwę z Japonkami

W tym meczu było wszystko - długie akcje, wspaniały obrony, mocne ataki i zacięte końcówki setów. Polki prowadziły już 2:0, jednak gospodynie odrobiły straty i doprowadziły do tie-breaka.  W ostatnim secie po wyrównanej walce wygrały Japonki.

Pierwszy set Polki rozpoczęły bardzo nerwowo. Gospodynie pocelowały zagrywką Annę Werblińską i szybko zrobiło się 3:0 dla naszych przeciwniczek. Nasze reprezentantki zniwelowały tę stratę do jednego punktu dzięki dobrej i skutecznej grze Małgorzaty Glinki. Japonki jednak świetnie się broniły i podbijały każdą kiwniętą piłkę. W kolejnej fazie seta dołożyły do tego dobrą zagrywkę, a Polki popełniały kolejne błędy w przyjęciu. Przy stanie 7:12 o czas poprosił trener Jerzy Matlak. Reprezentantki Japonii rozgrywały skutecznie kontry, a po naszej stronie siatki mnożyły się błędy i na drugiej przerwie technicznej Polki przegrywały aż 10:16. W polskiej ekipie Karolina Kosek zastąpiła Małgorzatę Glinkę. Sytuacja na boisku zmieniła się, gdy w polu zagrywki stanęła Agnieszka Bednarek-Kasza. Trudne, sytuacyjne piłki kończyła Anna Werblińska i biało-czerwone doprowadziły do remisu 17:17. Od tego stanu oba zespoły grały punkt za punkt. Po długiej akcji w ataku pomyliła się Saori Kimura, ale Japonki odpowiedziały udanym blokiem. Polki znowu niedokładnie przyjmowały i zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni miały piłkę setową (24:23). W następnej akcji Glinka obiła blok Japonek więc set kończył się grą na przewagi. Polki skutecznie atakowały, ale gospodynie nie zamierzały ustępować. Decydująca okazała się pomyłka Takeshity w ataku i ta nerwowa końcówka należała do naszych zawodniczek. Set skończył się wygraną Polek 28:26.

Drugi set Polki rozpoczęły spokojniej, a błędy własne popełniały Japonki. Milena Sadurek rozgrywała szybsze piłki i na pierwszej przerwie technicznej nasze panie prowadziły 8:5. W polskim zespole kolejne piłki pewnie atakowała Małgorzata Glinka. Rywalki nie potrafiły ominąć bloku tracąc kolejne punkty. Przy sześciopunktowej przewadze Polek o czas poprosił trener Japonek (14:8). Nasze reprezentantki utrzymywały tę przewagę i kontrolowały sytuację boiskową, doprowadzając do wyniku 21:14. Japonki poderwały się jeszcze do odrabiania strat wykorzystując niedokładne przyjęcie w polskim zespole i zmniejszając stratę do trzech punktów (23:20). Jednak biało-czerwone szybko wróciły do swojej dobrej gry i pewnie wygrały tego seta (25:21).

Trzecia odsłona spotkania rozpoczęła się od bardzo wyrównanej gry obu zespołów. Z trudnych piłek na kontrach punkty zdobywały Werblińska i Kaczor. Japonki grały bardzo dobrze w polu zagrywki, ale Polki nie myliły się w ataku. Na pierwszej przerwie technicznej polskie siatkarki prowadziły 8:7. Przy stanie 10:9 dla naszych reprezentantek długą akcję po wielu świetnych obronach wygrały biało-czerwone. Polki zaczęły grać swobodnie, bardzo dobrym atakiem popisała się Gajgał. Gospodynie nie pozwalały jednak na wypracowanie przewagi naszym reprezentantkom i skutecznie grają w bloku doprowadzając do wyrównania (15:15). Kolejną długą wymianę wygrały Japonki i utrzymywały kontakt punktowy z naszą drużyną. Przy stanie 20:20 na zagrywkę weszła Aleksandra Jagieło. Japonki wykorzystały błędy po stronie Polek i prowadziły w końcówce 22:20. Trener Jerzy Matlak poprosił w tym momencie swoją ostatnią przerwę. Ataków nie kończyły nasze środkowe i Japonki miały piłkę setową. Wygrywającą zagrywką popisała się Kimura i Polki przegrały tego seta 20:25.

Czwarty set Polki rozpoczęły bardzo skoncentrowane. Azjatki grały środkiem i znowu gra była bardzo wyrównana. Japonki wyszły na prowadzenie (6:5) wykorzystując niedokładne przyjęcia biało-czerwonych. Gospodynie schodziły na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą. Nasze rywalki grały coraz lepszą siatkówkę i kończyły coraz trudniejsze piłki. Szczęście sprzyjało Japonkom, które powiększyły swoją przewagę do trzech „oczek". W polskiej ekipie brakowało asekuracji, w boisko wpadały nam kiwki przeciwniczek. Przechodzącą piłkę wykorzystała Gajgał, ale Japonki odpowiedziały pewnymi atakami. Polki odrobiły straty pracując blokiem (13:14). Błąd popełniły gospodynie i mieliśmy remis. Bezlitośnie obiła blok Kosek i prowadziliśmy 16:15. Bardzo efektownym pojedynczym blokiem popisała się Agnieszka Bednarek-Kasza. Japonki pomyliły się w ataku i na tablicy widniał wynik 19:17. Polki wykorzystywały nieskuteczne ataki rywalek i utrzymywały prowadzenie (21:19). Nasze reprezentantki nie potrafiły jednak dobrze ustawić się w przyjęciu i przytrafiła nam się seria błędów własnych, a Japonki doprowadziły do wyrównania (22:22). Kolejne błędy popełniały Polki i gospodynie miały piłkę setową. W ataku pomyliła się Kosek i przegraliśmy czwartego seta.

Ostatni set rozpoczął się ponownie od wyrównanej gry. W ataku pokazały się Werblińska i Kaczor. Po kolejnym błędzie Kosek została zmieniona i na boisko weszła Małgorzata Glinka. Japonki grały dobrze blokiem i zatrzymywały nasze skrzydłowe. W ważnym momencie arbiter przyznał punkt gospodyniom, które prowadziły 8:7 przy zmianie stron. Proste błędy przydarzały się obu drużynom, a Polki psuły niestety swoje zagrywki. Japonki wytrzymały nerwowo końcówkę i grały punkt za punkt i  powiększając przewagę do dwóch punktów miały dwie piłki setowe (12:14). Gospodynie wygrały tę partię 15:12, skutecznie kontrując nasze reprezentantki. W całym meczu przegraliśmy 2:3.

Polska – Japonia  2:3
(28:26, 25:21, 20:25, 23:25, 12:15)

Polska: Bednarek-Kasza (10), Glinka-Mogentale (15), Werblińska (21), Sadurek (2), Gajgał (13), Kaczor (23), Zenik (libero) oraz Kosek (3) i Jagieło
Japonia: Takeshita, Inoue (17), Yamamoto (12), Yamaguchi (5), Kimura (25), Ebata (7), Sano (libero) oraz Kurihara (8), Nakamichi, Sakoda (9) i Ino (1)