Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Katarzyna Bryda: Potrafimy grać i powinnyśmy umieć to wykorzystać

Katarzyna Bryda: Potrafimy grać i powinnyśmy umieć to wykorzystać

fot. archiwum

W rozgrywanym w Białymstoku w zeszłym tygodniu turnieju siatkarki Organiki Budowlanych Łódź wypadły nienajlepiej, przegrywając wszystkie spotkania. Do ligi mamy przecież jeszcze dwa miesiące - uspokaja kibiców zespołu przyjmująca Katarzyna Bryda

Jesteście w trakcie przygotowań do sezonu i trudno oczekiwać, że już teraz będziecie prezentować szczytową formę, ponieważ ona ma przyjść na sezon. Poza tym turnieje mają służyć głównie ogrywaniu się.

– Jesteśmy teraz na etapie podnoszenia ciężarów na siłowni i mamy trening funkcjonalny, więc na razie nie przejmujemy się zbytnio tym, że nie jesteśmy w formie. Do ligi mamy przecież jeszcze dwa miesiące. Chociaż właściwie to nas nie usprawiedliwia, ponieważ potrafimy grać w siatkówkę, część z nas ma bogate doświadczenia i powinnyśmy umieć to wykorzystać. Jeżeli jednak chodzi o nasz zespół, to mamy sporo nowych zawodniczek i nie jesteśmy jeszcze do końca zgrane, nie wiemy która z nas jak reaguje na daną piłkę i tego jeszcze trzeba się nauczyć.

Rzeczywiście skład Organiki trochę się pozmieniał. Można powiedzieć, że się wyrównał. Z kolei w przypadku Twojej pozycji rok temu na przyjęciu była bardzo duża rywalizacja i ty na początku sezonu nie grałaś zbyt często.– Tak, zgadza się. Po pierwsze: byłam najmłodsza, więc nie miałam zbyt dużego doświadczenia. Gra w kadrze to jednak nie to samo, co gra w lidze przeciwko takim zawodniczkom jak wtedy jeszcze Asia Mirek czy w ogóle ekipa z Muszyny. Dla mnie to była kompletna abstrakcja. Wychodziłam na boisko i miałam naprzeciwko siebie zawodniczki, które oglądałam w telewizji jak byłam młodsza. Na mojej pozycji była wtedy Gosia Niemczyk – wiadomo, swoja klasa, a także prezentująca zawsze równą formę Michela Teixeira. Później trener stwierdził, że mogę sobie przechodzić z pozycji na pozycję i pograć trochę na prawym, trochę na lewym skrzydle w zależności od potrzeby. Dlatego pod koniec sezonu wchodziłam na prawe skrzydło, ponieważ nie miałyśmy tam rywalizacji. Konkurencję miała tam Kasia Zaroślińska, ale występująca wtedy u nas Kasia Jóźwicka zawsze była trzynasta, więc bywało że Gosia wchodziła tam grać albo ja. Często miałam takie sytuacje, że dostawałam tabliczkę, oglądałam ją i zadawałam sobie pytanie: "Za kogo dzisiaj wchodzę?"

Na pewno coraz większa liczba meczów pomaga w rozegraniu się, ale może też twoje wcześniejsze doświadczenia z reprezentacji juniorek i kadetek? Grałaś przeciwko różnym drużynom narodowym i w mistrzostwach świata, i w mistrzostwach Europy.

– Tak, na pewno w jakiś sposób mi one pomagają z tego względu, że miałam okazję poznać nowe style. Na mistrzostwach świata grałam z Japonkami, Tajwankami – to jest zupełnie inna siatkówka. Byłyśmy niedawno w Bielsku i też przyjechała tam japońska drużyna. One są niskie, muszą grać szybko i świetnie bronić. Wiele zawdzięczam też trenerom Krzyżanowskiemu i Peciowi. Oni mnie bardzo dużo nauczyli i poprowadzili w kadrze tak, że zdobywałam nowe umiejętności, które później mogłam wykorzystać przeciwko innym zespołom, takim jak Dominikana czy Niemcy. Cztery lata w kadrze to absolutnie nie jest dla mnie stracony czas. Bardzo dużo się nauczyłam. Poza tym znajomość różnych stylów przyda mi się też do Ligi Mistrzyń.

Właśnie. W Lidze Mistrzyń będziecie mieć wachlarz stylów, szereg zawodniczek z całego świata.

– Wiadomo, że to jest trochę inny poziom niż w reprezentacji czy nawet jakichś towarzyskich meczach, ale zazwyczaj szkolenie jest podobne. Na przykład Japonki wszystkie, począwszy od kadetek, juniorek, grają tak samo – szybko. Rosjanki wcześniej grały, powiedzmy, dosyć "wysoko", gdyż były wysokie i wolno się ruszały, a teraz trochę przyspieszyły.

* Z Katarzyną Brydą rozmawiała Justyna Niedbała (www.NiceSport.pl)

źródło: nicesport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-10-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved