Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga > Na szkolenie młodzieży pieniądze z kontraktów

Na szkolenie młodzieży pieniądze z kontraktów

fot. archiwum

Delecta Bydgoszcz przed Skrą Bełchatów - taka jest kolejność czołowej dwójki drużyn po dwóch kolejkach rozgrywek Młodej Ligi. Oba zespoły nie straciły jeszcze punktu. Rywalizacji w młodzieżowej ekstraklasie uważnie przygląda się trener Waldemar Wspaniały.

System szkolenia w Delekcie jest ułożony w sposób profesjonalny. Oprócz drużyn grających w PlusLidze i Młodej Lidze są kadeci oraz jeszcze młodsi zawodnicy. Szefowie klubu stworzyli piramidę, na której opiera się drużyna grająca w PlusLidze. Moim zdaniem tak powinno być w każdej ekipie naszej ekstraklasy. Na razie nie wszystkie kluby było stać na stworzenie zaplecza. Dobrze byłoby, żeby Młoda Liga stała się początkiem tworzenia systemu szkolenia, naszego autorskiego, polskiego. Żyję już dość długo i doskonale pamiętam lata siedemdziesiąte, najlepszy okres w naszej dyscyplinie sportu. Każdy klub I ligi miał kilka grup szkoleniowych – powiedział Waldemar Wspaniały.

W latach siedemdziesiątych cały sport był finansowany przez państwo. Teraz kluby utrzymywane są przez sponsorów. Skąd brać pieniądze na szkolenie młodzieży? – Można po 200-300 tysięcy zaoszczędzić na kontraktach. Gwiazdom mającym umowy opiewające na milion złotych można zmniejszyć zarobki o sto tysięcy, a tym co podpisują niższe kontrakty po dziesięć tysięcy. Nikomu nic się z tego powodu nie stanie. Zawodnicy są w klubach przepłacani, a jaki mieliśmy efekt gry w reprezentacji to mogliśmy przekonać się w czasie mistrzostw świata we Włoszech – powiedział Waldemar Wspaniały.

Zawodnicy bydgoscy, występujący w Młodej Lidze, są doskonale znani trenerowi Wspaniałemu. – Trenowali oni z pierwszym zespołem, mają medale mistrzostw Polski juniorów. Wielu z nich bardzo dobrze znam np. Kozłowskiego, Owczarza czy szesnastoletniego syna prezesa klubu, który występuje na pozycji rozgrywającego i na pewno ma talent. W Delekcie w Młodej Lidze występują kadeci i juniorzy – dodał trener Wspaniały.Waldemar Wspaniały podkreślił, że Młoda Liga powinna wypełnić pustkę między "juniorem a młodzieżowcem." – Jej rozgrywki rodzą się w bólach. Niektóre kluby mają problemy organizacyjne, systemowe i finansowe. Początki są zawsze trudne. Trzeba też starać się, żeby nie było sztucznych tworów, a każdy klub miał mocne zaplecze młodzieżowe – powiedział.

Autor: Eugeniusz Andrejuk

źródło: mlodaliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Młoda Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-10-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved