Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > O zakończonych mistrzostwach w statystykach

O zakończonych mistrzostwach w statystykach

Zespołowo na mistrzostwach świata najlepsi okazali się Brazylijczycy. Jednak nie tylko reprezentanci tegorocznych medalistów znaleźli wyróżnienie w statystykach indywidualnych. Jak całościowo zakończony już turniej wyglądał w liczbach?

Analizując wyniki indywidualne w elementach skuteczności w ataku oraz ilości uzyskanych ‚oczek’, gdyby te rezultaty miały odzwierciedlenie w klasyfikacji końcowej na podium znaleźliby się siatkarze Rosji, Czech czy Hiszpanii. To właśnie reprezentanci tych ekip plasowali się na wysokich pozycjach w rankingach zawodników atakujących.

Najlepiej punktujący
Po zakończeniu drugiej fazy mistrzostw najlepiej punktującym zawodnikiem był reprezentujący Kamerun Jean Patrice Ndaki Mboulet, wyprzedzając Kunihiro Shimizu z Japonii i Hectora Soto (Portoryko). Po kolejnej (trzeciej) fazie, kiedy reprezentanci Kamerunu i Japonii przestali liczyć się w walce o najwyższe tytuły, czołową lokatę zajmował Clayton Stanley (USA), mając niewiele lepszy wynik od hiszpańskiego lidera- Ibana Pereza.
Na przestrzeni całego turnieju, po zakończeniu ostatnich spotkań zawodnikiem  prowadzącym w rankingu został Perez, z dorobkiem 173 punktów ( z czego 152 zdobyte atakiem, 10 – punktową zagrywką i 11 blokując zagrania rywali na siatce). Pozycję drugą razem zajęli Vladimir Nikolow i Ivan Miljkovic (168 ‚oczek’), a trzecią- Maksym Michajłow (Rosja). W pierwszej trójce zestawienia trzej zawodnicy reprezentowali kraje, których kadry narodowe nie wywalczyły na mistrzostwach medali.

1. Iban Perez (Hiszpania)	 - 173 pkt.
2. Vladimir Nikolow (Bułgaria) - 168 pkt.
Ivan Miljkovic (Serbia) - 168 pkt.
3. Maksym Michajłow (Rosja) - 162 pkt.

Zespołowo na przestrzeni całych mistrzostw świata, pomijając dane umieszczone w rankingu, analizując mecze rundy finałowej korzystnie zaprezentowali się Serbowie. W ekipie brązowych medalistów w spotkaniach decydujących, obok Ivana Miljkovicia, pozytywnie zaprezentowali się Nikola Kovacevic zdobywając 21 ‚oczek’ w spotkaniu półfinałowym z Kubańczykami (przy trzydziestu punktach Miljkovicia) oraz Marko Podrascanin wspierający lidera Serbów w meczu o trzecie miejsce, uzyskując dla swojej reprezentacji 15 punktów.Wśród kolejnego z medalistów -reprezentacji Kuby- mimo braku liderów kadry w czołówce zestawienia indywidualnego, na uwagę zasługują rezultaty min. Leona i Leala. W meczu ‚o finał’ w znacznym stopniu zwycięstwo było zasługą tych zawodników, indywidualnie zdobyli odpowiednio 23 i 21 punktów, co przy wsparciu pozostałych zawodników pozwoliło Kubańczykom osiągnąć historyczny wyniku. W meczu finałowym gra podopiecznych trenera Blackooda nie wyglądała już tak imponująco, co widać również w liczbach, najlepszy punktujący zespołu- Wilfredo Leon – skutecznie zakończył 15 akcji.

W ekipie mistrzów świata najczęściej nie punktował MVP turnieju- Murilo – ale duet Dante-Vissotto . W spotkaniu półfinałowym z Włochami Murilo zapisał na swoim koncie 10 punktów, przy 16 ‚oczkach’ Dantego i 24 –Vissotto. W meczu ‚o złoto’ swoją dobrą dyspozycję utrzymał Vissotto, przy niższych rezultatach indywidualnych pozostałych siatkarzy Canarinhos.

Najlepiej atakujący
Już po drugiej rundzie rozgrywek czołową lokatę w zestawieniu efektywności atakujących zajmował Maksym Michajłow. Na tym etapie na pozycji drugiej uplasował się Peter Platenik, Czech pozycję utrzymał tylko do kolejnej fazy, ostatecznie zajmując miejsce czwarte, ustępując swojemu reprezentacyjnemu koledze i atakującemu reprezentacji Kuby.

1. Maksym Michajłow (Rosja)    - 58,82%
2. Jiri Popelka (Czechy) - 56,33%
3. Wilfredo Venero Leon (Kuba) - 56,14%
4. Peter Platenik (Czechy) - 55,46%

Poziom efektywności w ataku siatkarzy Serbii średnio kształtował się na poziomie 50%, w meczu z reprezentacją Kuby ze 126 ataków atakujący Serbii zdobytym punktem zakończyli 68. Niższy od średniej zespołu był stopień skuteczności w bezpośredniej walce o medale z drużyną gospodarzy (44,34%). O ile w pierwszym ze spotkań rundy finałowej najefektywniejszy z Serbów Nikola Kovacevic uzyskał rezultat na poziomie 60,71%, w ostatnim spotkaniu tej reprezentacji średnia skuteczność Kovacevica była niższa o blisko połowę (33,33%).

Zbliżony do wyniku brązowych medalistów poziom skuteczności uzyskali podopieczni Orlando Blackooda. Kubańczycy w 120 próbach zdobyli 65 ‚oczek’ w półfinale z ekipą Serbii. Podobnie jak w przypadku reprezentantów Serbii siatkarze z Kuby mniej pozytywnie zaprezentowali się w swoim ostatnim meczu mistrzostw. W finale z Brazylią efektywność kubańskich atakujących kształtowała się na poziomie 45,24%, przy czym najskuteczniejszym z reprezentantów był Wilfredo Leon (53,85%).

W tym samym meczu Canarinhos atakowali ze skutecznością 54,29%, statystykę zespołu zawyżył Leandro Vissotto z blisko 57%-skutecznością. Walcząc o obronę tytułu w półfinałach podopieczni Bernardo Rezende rywalizowali z ekipą gospodarzy. W tym spotkaniu obrońcy tytułu w punkt zamienili 58 z 97 ataków (59,79%).

Najlepszy blokujący
W elemencie bloku w całym turnieju najlepiej zaprezentował się Robertlandy Simon, wyprzedzając w rankingu min. Mastrangelo i Rodrigao. W porównaniu ze statystykami prezentowanymi po trzeciej rundzie rozgrywek zmiany jakie zaszły na najwyższych miejscach zestawienia (miejscami zamienili się Mastrangelo i Rodrigao).

1. Robertlandy Simon (Kuba)  - 1,05 na set
2. Luigi Mastrangelo (Włochy) - 0,91 na set
3. Rodrigo Santana (Brazylia) - 0,85 na set
4. Nikolaj Nikołow (Bułgaria) - 0,74 na set

Na poziomie finału imponujący wynik uzyskali Serbowie, zatrzymując 17-krotnie włoskich atakujących na siatce (co dało średnią 4,25 bloku na set), przy 9 ‚oczkach’ Włochów. Finaliści turnieju zdecydowanie rzadziej punktowali w tym elemencie 4 bloki Kubańczyków przy 8 Canarinhos.

Najlepiej serwujący
W czołówce zestawienia najlepiej zagrywających brakuje reprezentanta któregokolwiek z medalistów. Czołowe lokaty zajęli siatkarze z Rosji, reprezentant USA i Bułgarii.

1. Clayton Stanley (USA)     - 0,70 na set
2. Nikolaj Nikołow (Bułgaria) - 0,53 na set
3. Dmitrij Muserskij (Rosja) - 0,53 na set
4. Maksym Michajłow (Rosja) - 0,50 na set

W całym spotkaniu finałowym bezpośrednio w polu serwisowym zawodnicy obu ekip zdobyli 4 punkty ( po dwa Brazylia i Kuba). Nieznacznie częściej punktowali Serbowie i Włosi w walce o brązowy medal. Zwycięzcy meczu o trzecie miejsce na swoim koncie zapisali 3 asy serwisowe, przy 4 ‚oczkach’ w tym elemencie rywali.

Najlepiej przyjmujący
W czołówce rankingu zawodników, uwzględniającego perfekcyjne przyjęcie w najlepszej czwórce znalazł się tylko jeden zawodnik, który stanął na którymkolwiek stopniu podium. Najwyższa lokatę utrzymał Peter Platenik, prowadzący w zestawieniu już od drugiej rundy rozgrywek. Nieco słabszy procent skuteczności uzyskał MVP mistrzostw- Murilo Endres.

1. Peter Platenik (Czechy)   - 74,31%
2. Murillo Endres (Brazylia) - 70,51%
3. Martin Krystof (Czechy) - 68,75%
4. Stephane Antiga (Francja) - 67,98%

Serbscy przyjmujący 39 z 66 piłek przyjęli bezpośrednio ‚w punkt’ uzyskując notę w meczu o brąz- 53,03%. Wynik zespołu znacznie zawyżył Nikola Kovacevic (54,55%). Wyraźnie rozbici brazylijskim serwisem podopieczni trenera Blackooda uzyskali odbiór perfekcyjny na poziomie 47,69%. Podczas gdy zdobywcy tytułu przyjęli idealnie 29 piłek w 45 akcjach – przy nocie 60%.

Najlepszy libero
Najlepszym libero mistrzostw uznany został Ferdinand Tille, reprezentant Niemiec, mimo że jego drużyna narodowa zajęła 8 lokatę, indywidualnie wyprzedził reprezentantów Brazylii, Kuby, czy Serbii.

1. Ferdinand Tille (Niemcy)     - 7,43
2. Davide Marra (Włochy) - 7,20
2. Martin Kristof (Czechy) - 6,91
4. Francesc Llenas (Hiszpania) - 6,53

Najlepszy rozgrywający
Najlepszym rozgrywającym turnieju uznany został Nikola Grbić, jednak to nie Serb uplasował się na pierwszym miejscu rankingu zawodników grających na tej pozycji. Sporo kontrowersji wzbudzały noty przyznawane liderowi zestawienia- Valerio Vermiglio. Ostatecznie uznając całościowy występ Grbicia, to właśnie kończący karierę reprezentacyjną Serb został wyróżniony.

1. Valerio Vermiglio (Włochy)     - 10,97
2. Lucas Tichacek (Czechy) - 10,18
3. Bruno Rezende (Brazylia) - 8,12
4. Hierrezuelo Aguirre Raydel (Kuba) - 7,92

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-10-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved