Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Serbowie na najniższym stopniu podium

MŚ: Serbowie na najniższym stopniu podium

Reprezentacja Serbii poprzez zwycięstwo nad drużyną gospodarzy zapewniła sobie miejsce na trzecim stopniu podium tegorocznych mistrzostw świata we Włoszech.  Drużyna narodowa Italii pozostanie więc na kolejne cztery lata bez mundialowego medalu.

Pierwszy set zaczął się od wysokiego prowadzenia siatkarzy Włoch. Serbski blok nie mógł zatrzymać silnych ataków ze skrzydeł. Przy czteropunktowym prowadzeniu gospodarzy (1:5), Igor Kolaković wezwał do siebie swoich zawodników i po powrocie na boisko zaczęli oni stopniowo odrabiać straty. Po serii błędów własnych po obu stronach siatki, Serbowie nadal tracili cztery punkty. Sytuacja zaczęła się zmieniać po autowej zagrywce Alessandro Fei. Trener Andrea Anastasi poprosił o przerwę na żądanie, po niej Serbom udało się wyrównać wynik na 14:14 po nieudanym ataku Simone Parodi. Gra zaczęła się toczyć punkt za punkt. Dopiero po skutecznym ataku ze środka Dragana Stankovicia Serbom udało się odskoczyć na dwa punkty. Sytuacja Włochów stała się nieciekawa. Ataki Luigi Mastrangelo skutecznie zatrzymywał serbski blok, a seta zakończył Ivan Miljković. Druga odsłona meczu należała w pełni do Serbów, którzy kontrolowali grę. Skuteczne akcje w wykonaniu Miljkovicia, Stankovicia i Milosa Nikicia sprawiły, że reprezentacja Serbii cały czas utrzymywała trzy- lub czteropunktową przewagę. Włosi nie potrafili nawiązać walki w tym secie, który skończył się po pojedynczym bloku Stankovicia na Emanuelu Birarelli, wynikiem 25:20.

Gospodarze nie chcieli się jednak tak łatwo poddać, dodatkowo motywowani dopingiem swoich kibiców. W trzeciej partii udało im się nawiązać walkę z Serbami. Mimo że na pierwszej przerwie technicznej siatkarze schodzili przy trzypunktowym prowadzeniu Serbii, to po niej Włosi zablokowali atak Miljkovicia a na zagrywkę wszedł Cristian Savani. Między innymi dzięki jego silnym serwisom, w tym jednym asie, gospodarze szybko odrobili straty i było już 9:9. Wtedy o czas poprosił Igor Kolaković. Udało mu się tym wybić Savaniego z rytmu. Serbowie znów odskoczyli na cztery "oczka". Gdy wszystko wskazywało na szybkie zakończenie meczu w trzecim secie po kilkukrotnym zablokowaniu ataków Miljkovicia, Włochom udało się dogonić przeciwników przy stanie 20:20. Końcówka była bardzo nerwowa. Gra toczyła się punkt za punkt. Serbowie obronili trzy piłki setowe, jednak ulegli przy czwartej przegrywając 26:28.

Czwarty set rozpoczął od nieudanej zagrywki Fei. Serbowie powrócili do swojego rytmu gry i na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:5. Po niej tylko zwiększali swoją przewagę, która była największa przy stanie 17:8. Gra nie szła Włochom prawie w każdym elemencie. Trener Anastasi posiłkował się zmianami. Na boisku pojawili się Michal Lasko i Andrea Sala. Gospodarzom udało się zrobić przejście i na zagrywce pojawił się Luigi Mastrangelo. To wystarczyło jednak tylko na odrobienie kilku punktów. W kluczowych momentach dla Włochów zagrywki posłali w siatkę właśnie Lasko i Sala, natomiast po stronie serbskiej w ataku szalał Miljkovic. To właśnie on zakończył cały mecz świetnym atakiem w pobliże linii bocznej boiska. Serbia zdobyła brązowy medal a Włosi zajęli najbardziej nielubiane przez sportowców, czwarte miejsce.

Po tym spotkaniu zakończenie kariery reprezentacyjnej oficjalnie ogłosił serbski rozgrywający – Nikola Gribić. W dniu dzisiejszym Mistrz Olimpijski z 2000r., zdobywca tytułu mistrza Europy w 2001r., a tym samym siatkarz mogący się poszczycić licznymi nagrodami indywidualnymi, zbieranymi podczas całej kariery w drużynie narodowej Serbii, dopisał na swoje konto brązowy medal mistrzostw świata.

Serbia – Włochy 3:1
(25:21, 25:20, 26:28, 25:19)

Serbia: Kovacević (8), Janić (1), Stanković (11), Grbić (2), Miljković (23), Podrascanin (15), Rosić (libero) oraz Terzić, Nikić (8) i Petrović
Włochy: Mastrangelo (7), Parodi (18), Vermiglio (1), Savani (7), Fei (12), Birarelli (4), Marra (libero) oraz Lasko (4), Travica, Sala (3) i Zaytsev (8)

Po meczu powiedzieli:

Valerio Vermiglio (kapitan Włoch): – Ciężko jest kończyć sen w taki sposób, ale nie mogliśmy zagrać lepiej. Mecz przeciwko Serbii charakteryzował się wieloma wzlotami i upadkami. Gratulacje dla Serbów. Myślę, że poradziliśmy sobie lepiej niż wystarczająco w tym turnieju i doświadczyliśmy wzrostu jakości naszej gry.

Andrea Anastasi (trener Włoch): – Przede wszystkim gratulacje dla drużyny serbskiej za zwycięstwo. Odczuwam dwa rodzaje emocji, po pierwsze cieszę się, gdyż graliśmy w Rzymie na tym etapie mistrzostw, a po drugie przykro mi, że nie zagraliśmy tak, jak mieliśmy nadzieję zagrać. Ale tak to wygląda w sporcie. Nie dosięgliśmy podium, ale czwarte miejsce jest dobre i mamy wielu młodych graczy a pracując z nimi możemy osiągnąć wiele sukcesów w przyszłości.

Nikola Grbić (kapitan Serbii): – Rozegrałem w swej karierze wiele meczów a ten był bardzo trudny, po tym jak byliśmy o jeden krok od naszych marzeń. Ciężko było podnieść na duchu moich kolegów z drużyny i zagrać z determinacją. W tym momencie brązowy medal jest bez znaczenia, ale w przyszłości okaże się on dla nas bardzo ważny. Odnosząc się do meczu, wykorzystaliśmy wiele błędów Włochów w pierwszym secie, ale podnieśli oni poprzeczkę w secie trzecim efektywnymi zagrywkami a nawet zamknęli go asem serwisowym. Sądzę, że zarówno technicznie jak i taktycznie nasz zespół zagrał lepiej niż Włosi.

Igor Kolaković (trener Serbii): – Muszę powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy ze zdobycia brązowego medalu. Wczoraj mieliśmy bardzo ciężką noc ale dziś od pierwszego momentu myśleliśmy tylko o tym, co przed nami. Zdobycie brązowego medalu jest bardzo ważne. Przed meczem nadal myśleliśmy o ostatnich zagrywkach przeciwko Kubie, ale potem skupiliśmy się pomimo kilku chwil załamania. Jestem bardzo dumny ze swoich graczy, gdyż byli bardzo skupieni pomimo przegranej z Kubą.