Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Rosjanie piątą drużyną na świecie

Rosjanie piątą drużyną na świecie

Rosjanie, przez wielu typowani na faworytów mundialu, musieli przełknąć gorycz porażki i skupić się na walce w meczach o miejsca 5-8. Dziś pokonali reprezentację USA, zdobywając tym samym tytuł piątej drużyny włoskich mistrzostw świata.

Mecz rozpoczął się od potężnej wymiany ciosów po obu stronach siatki co skutkowało utrzymywaniem się remisowego wyniku. Jednakże im dłużej trwał set, tym lepszą siatkówkę, zwłaszcza w elemencie bloku, pokazywali Rosjanie, odskakując przeciwnikom na kilka oczek. Prowadzenia tego nie oddali to końca pierwszej partii, zwyciężając ją 25:19.

Drugiego seta Rosjanie rozpoczęli obejmując prowadzenie 4:1 po efektownych blokach na swym przeciwniku. Na przerwę techniczną schodzili już z przewagą czterech „oczek", co zawdzięczają w głównej mierze Musekrskiemu, który brylował w polu serwisowym i w ataku. Z czasem, dzięki dobrej postawie Davida Lee, udało się częściowo odrobić straty. To jednak nie wystarczyło na świetnie dysponowanych Rosjan, którzy zwyciężyli 25:21 a seta spektakularnym atakiem zakończył Maksim Michajłow.

Po dwóch przegranych partiach Amerykanie również i w trzeciej nie potrafili odpowiedzieć na znakomitą postawę ekipy Daniele Bagnolego. Rosjanie od początku seta postawili na agresywną zagrywkę, co od razu przełożyło się na wynik (11:6). Im bliżej końca seta, tym trudniej było przebić się siatkarzom z Ameryki Północnej przez rosyjską „ścianę" a Rosjanie grali coraz pewniej, wygrywając seta 25:19 i cały mecz 3:0.

Rosja – USA 3:0
(25:19, 25:21, 25:19)

Rosja: Chtiej (13), Grankin (1), Bierieżko (11), Muserski (5), Wołkow (8), Michajłow (20), Komarow (libero) oraz Siwożelez, Połtawski i Makarow
USA: Rooney (13), Lee (7), Winder, Priddy (1), Stanley(9), Holmes (3), Lambourne (libero) oraz Lotman, Hansen, Holt (1) i Anderson (1)

Po meczu powiedzieli:

William Priddy (kapitan reprezentacji USA): – Byliśmy dobrze przygotowani do spotkania, niestety w trakcie trwania meczu graliśmy dość bezbarwnie, co zresztą Rosja wykorzystała i pokonała nas swoim silnym blokiem. My, jako zespół, nie potrafiliśmy odnaleźć właściwego rytmu gry.

Aleksander Wołkow (gracz reprezentacji Rosji): – Mistrzostwa świata dla nas dobiegły końca i przykro nam, że dopiero w tych dwóch ostatnich meczach zaczęliśmy grać naprawdę dobrze. Przez to skończyliśmy turniej na piątej pozycji. Chciałem też podziękować wszystkim kibicom w Modenie za okazane nam wsparcie.

Alan Knipe
(trener reprezentacji USA): – Rosjanie zagrali niezły mecz. My zaś, w czasie turnieju, uzyskaliśmy mnóstwo odpowiedzi na pytania dotyczące naszej gry, które chcieliśmy poznać. Stanley i Rooney musieli sprostać ogromnej presji udźwignięcia ciężaru gry w ataku. Dziś Rosjanie świetnie zaprezentowali siaę w elemencie zagrywki co przełożyło się na nasz słaby poziom ataku.

Daniele Bagnoli (trener reprezentacji Rosji): – Jestem usatysfakcjonowany naszą postawą i wynikiem w ostatnich dwóch meczach. Tak naprawdę swój szczyt formy osiągnęliśmy właśnie tutaj, w Modenie. Chciałem podziękować całemu zespołowi i sztabowi za wspaniałą pracę. Nie było łatwo utrzymać motywację w zespole w czasie meczów o miejsca 5-8 i myślę, że to jest to, co musimy poprawić w przyszłości.

źródło: FIVB, inf. własna