Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Bułgaria numerem „siedem” na włoskim mundialu

Bułgaria numerem „siedem” na włoskim mundialu

W meczu o 7. miejsce między reprezentacjami Bułgarii i Niemiec górą okazali się siatkarze z Bałkanów, pokonując swych rywali w trzech setach. Ekipa Raula Lozano, choć dzielnie stawiała opór, ostatecznie nie sprostała rywalowi i zakończyła turniej na 8. miejscu.

Pierwszy set rozpoczął się od intensywnych wymian i świetnych obron po obu stronach siatki. Bułgarzy w końcu uzyskali pięciopunktową przewagę dzięki agresywnym atakom i zagrywkom swojego kapitana, Włado Nikołowa. Niemcy nie potrafili odrobić strat a zamiast tego popełniali coraz więcej błędów dzięki czemu ich rywale prowadzili 19:12. Dopiero, gdy Raul Lozano zdecydował się na zmianę rozgrywających, jego podopieczni zaczęli odrabiać straty, doprowadzając do remisu 23:23. Ostatecznie to Bułgarzy jednak triumfowali, zwyciężając 26:24 a seta zakończył skutecznym atakiem z drugiej linii Matej Kazijski.

Początek drugiego seta zwiastował mnóstwo emocji i walki. I rzeczywiście, w pierwszej fazie obie drużyny grały ze sobą „punkt za punkt". Dopiero kilka udanych akcji Schöpsa i Kromma dała niemieckiej drużynie trzypunktowe prowadzenie. Później Tischer popisał się kilkoma mądrymi wystawami i Niemcy odskoczyli rywalom na cztery „oczka". W tym momencie ciężar gry po bułgarskiej stronie, po raz kolejny, wziął na siebie Nikołow, którego mocne zagrywki spowodowały, że cała przewaga Niemców znikła w mgnieniu oka a wynik oscylował w granicach remisu. Po chwili punktowym blokiem popisał się Nikolaj Nikolow i Bułgaria prowadziła 23:21. Świetne ataki Schöpsa nie pozwoliły odzyskać jego drużynie prowadzenia i podopieczni Lozano znów musieli uznać wyższość przeciwników, którzy podobnie jak w poprzedniej partii, zwyciężyli 26:24.

Trzecia część spotkania efektownymi blokami oraz atakami rozpoczęli siatkarze z Bałkanów. Niemcy jednak nie poddali się bez walki i po punktowych blokach Dünnesa oraz Kromma przewaga Bułgarów stopniała do dwóch punktów. To jednak nie wystarczyło na świetnie dysponowanych bułgarskich zawodników, wśród których brylował Włado Nikolow, i to właśnie on zakończył spotkanie, skutecznie blokując rywali.

Bułgaria – Niemcy 3:0
(26:24, 26:24, 25:21)

Bułgaria: Kazijski (9), Nikołow V. (25), Josifow (6), Aleksiew (7), Nikołow N. (8), Mitew, Salparow (L), Bratoew, Sokołow i Penczew
Niemcy:
Tischer (4), Andrae (11), Schöps (11), Dnünes (9), Kromm (16), Güthor (3), Tille (L), Böhme, Steuerwald, Schwarz (2), Kaliberda i Bauer

Wypowiedzi pomeczowe:

Björn Andrae (kapitan reprezentacji Niemiec): To był dla nas bardzo trudny mecz, co było widać zwłaszcza w drugim secie, gdzie mimo tego, że prowadziliśmy przez większość seta nie potrafiliśmy utrzymać tej przewagi do końca. Jest nam naprawdę przykro ponieważ każdy z nas chciał zakończyć całe mistrzostwa zwycięstwem. Mam nadzieję, że doświadczenie, które tutaj zdobyliśmy zaprocentuje w przyszłości, w kolejnych turniejach.

Vladimir Nikolow (kapitan reprezentacji Bułgarii): Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa w naszymostatnim meczu turnieju. Graliśmy przeciwko bardzo dobrze zorganizowanej i ułożonej drużynie i zwyciężyliśmy, co cieszy tym bardziej, że grę prowadził dziś nasz drugi rozgrywający i spisał się bardzo dobrze.

Raul Lozano (trener reprezentacji Niemiec): Gratuluję Bułgarii zwycięstwa. Zagrali zdecydowanie lepiej niż my, zwłaszcza w końcowej fazie każdego z setów. Ciężko jest grać ze swoim drugim rozgrywającym i powinniśmy to wykorzystać.

Silvano Prandi (trener reprezentacji Bułgarii): Chciałbym pogratulować Modenie świetnego przygotowania do turnieju. To tutaj, spośród wszystkich miast, w których graliśmy, jakość organizacji była najlepsza. Mistrzostwa dla nas właśnie się zakończyły, ale począwszy od poniedziałku, znów wracamy do pracy.