Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Blaski i cienie mistrzostw świata – cz. 3

Blaski i cienie mistrzostw świata – cz. 3

fot. archiwum

Znamy już półfinalistów mistrzostw świata. O medale będą w Rzymie walczyć ekipy Brazylii, Serbii, Kuby i Włoch. Mimo że Polacy nie znaleźli się w grupie dwunastu zespołów, walczących o awans do finałowej czwórki, nie zabrakło w trakcie trzeciej fazy mundialu materiałów do przemyśleń i analizy.

Na ich przegląd zapraszam w postaci zestawienia jasnych i ciemnych stron ostatniej z grupowych rund włoskiego turnieju oraz ech polskiego powrotu "na tarczy".

BLASKI – ŚWIAT

1. Koniec kalkulacji
W trzeciej fazie mistrzostw kibice wreszcie mogli zobaczyć prawdziwy "przegląd wojsk", rywalizujących w niej drużyn. Tu nie było już miejsca na kalkulację, czarowanie i odpuszczanie. Zwycięzcy wzięli wszystko, przegrani – będą walczyć o miejsca 5-8 lub 9-12. Przywrócony więc został prawdziwy porządek rzeczy.
2. Dramatyzm
Kibice uwielbiają wyrównaną rywalizację, w której pewne jest tylko jedno: nic nie jest pewne. Decydująca o awansie do półfinału runda obfitowała w dramatyczne boje. Brazylijczycy już przegrywali z Czechami 1:2, by ostatecznie pokonać ich po tie-breaku, Kubańczycy i Bułgarzy też schodzili z parkietu po rozegraniu pięciu partii. Emocji nie brakowało również w starciach Włochów z Amerykanami czy Serbów z Rosjanami. Raj dla kibiców.
3. Rozgrywający w rolach głównych
Zwykle trochę na drugim planie. Jeśli grają świetnie – tak musi być, większość i tak patrzy na soczyste ataki, spektakularne bloki i obrony, jeśli źle – spotykają się z ostrą krytyką. Ale nie tym razem. W trzeciej fazie światowego czempionatu wciąż formą błyszczał Lukas Tichacek, na parkiet wrócił zmagający się z dolegliwościami układu pokarmowego Marlon Yared, a Nikola Grbic, mimo 37 lat, czarował wystawami, zwłaszcza tymi do środkowych.CIENIE – ŚWIAT

1. Kombinatorzy w półfinale
Włosi wymyślili system łatwej drogi swojej drużyny do medalu – i Azzuri są w półfinale. Serbowie trochę odpuścili w pierwszej fazie mecz z Kanadą, z Polską wygrać nie chcieli aż nadto jawnie – i awansowali do najlepszej czwórki turnieju. Brazylijczycy doprowadzili do małego skandalu, "podkładając się" w drugiej rundzie Bułgarii – i mają szansę na obronę tytułu. Jedynie w przypadku reprezentacji Kuby nie można mówić o podobnych kalkulacjach.
2. "Ideał sięgnął bruku"?
Lubiani czy po prostu szanowani na całym świecie Brazylijczycy zostali przed meczem z Czechami wygwizdani przez zgromadzonych na hali kibiców. Odsądzani od czci i wiary po "bułgarskim teatrze" są zresztą na całym świecie. Zdecydowanie więc w cieniu skandalu awansowali Canarinhos do półfinału mundialu.
3. Wielki rosyjski balon pękł
Stawiani obok Brazylijczyków w gronie ścisłych faworytów mistrzostw świata Rosjanie nie awansowali nawet do półfinału. Znowu nie będzie złota. Ba, znowu nie będzie żadnego medalu. Ci, którzy ostrzyli sobie zęby na rosyjsko-brazylijski finał, będą musieli obejść się smakiem.

BLASKI – POLSKA

1. Spokój
PZPS nie rozdarł na razie szat. Włoską porażkę przyjęto spokojnie, chociaż oczywiście nie bez rozczarowania. Dlatego Daniel Castellani jeszcze nie raz będzie gościem Mirosława Przedpełskiego i spółki.
2. Szacunek
Kibice ubolewają nad porażką, ale większość z nich jest dumna z honorowej postawy biało-czerwonych i sztabu trenerskiego we Włoszech.
3. Nadzieja i motywacja
"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska." W tych wypowiedzianych przez Józefa Piłsudskiego słowach optymizmu zdają się szukać tak sami siatkarze, jak i ich fani.

CIENIE – POLSKA

1. Do domu, nie do Rzymu
Miało być święto po powrocie z medalami na szyjach, poprzedzone wyprawą do Rzymu. A był lot do Polski w minorowych nastrojach, gdy o krążkach jeszcze nawet nie zaczęto głośno mówić.
2. Niepokój
Przygotowania przebiegały pomyślnie, forma rosła z dnia na dzień, wszyscy czuli się dobrze pod względem fizycznym i psychicznym, w rezultacie – trener miał ból głowy przed wybraniem składu na mistrzostwa, składu, czego nikt nie ukrywał – na medal. Skąd w takim razie tak słaba postawa w meczach drugiej fazy?
3. Niepewność
Przyszłość Daniela Castellaniego wciąż nie jest znana, więc los reprezentacji też pozostaje bliżej nieokreślony.

Zobacz również:
Blaski i cienie mistrzostw świata cz. 1
Blaski i cienie mistrzostw świata cz. 2

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-10-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved