Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. R: Walczący Czesi ulegli Brazylii

MŚ, gr. R: Walczący Czesi ulegli Brazylii

Mimo prowadzenia 2:1 reprezentacji Czech, ostatecznie po tie-breaku 3:2 wygrali Canarinhos. Podopieczni Jana Svobody byli bliscy sprawienia niespodzianki i pokonania obrońców tytułu, jednak partia piąta już od pierwszych akcji była pod kontrolą Brazylijczyków.

Mecz już od pierwszej akcji był bardzo wyrównany, przy rywalizacji z walką punkt za punkt w początkowej fazie seta było 4:4. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli Czesi, dzięki dobrej dyspozycji w polu serwisowym uzyskali kilka „oczek” przewagi, utrzymując prowadzenie do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Korzystny dla podopiecznych Jana Svobody rezultat nie utrzymał się zbyt długo, Brazylijczycy wyrównali stan partii odzyskując dwupunktowe prowadzenie jeszcze przed kolejną przerwą. Dystans punktowy zwiększył się jeszcze do czterech punktów, dzięki kolejno wykorzystywanym przez ekipę trenera Rezende kontratakom (18:22). W końcówce seta, po zepsutej zagrywce Czechów, Canarinhos mogli cieszyć się z pierwszej piłki setowej (19:24), partię zakończyli dopiero dwie akcje później, po efektownym zagraniu Lucasa (20:25).

Odsłonę kolejną, podobnie jak partię premierową od dobrej gry rozpoczęli Czesi, prowadząc po pierwszych akcjach 2:1. P ataku z drugiej linii Hudecka podopieczni trenera Svobody utrzymali jednopunktowy dystans (4:3). Mimo szans zwiększenia przewagi przez Czechów, w kolejnych kontratakach, toczyła się wyrównana walka punk za punkt bez wyższego prowadzenia którejkolwiek z ekip. Przy stanie 7:7 niedokładne dogranie Czechów oraz akcja zakończona przebiciem piłki bez ataku dały szansę na uzyskanie prowadzenia Canarinhos (7:8). Po czasie kolejnej akcji punktowym atakiem nie wykończyli reprezentanci Czech, po wybronieniu zagrania rywali ważne „oczko” na koncie swojego zespołu zapisał Visotto. Dwupunktowe prowadzenie siatkarzy Bernardo Rezende nie utrzymało się zbyt długo, dzięki efektywnemu zagraniu Czechów z atakiem ze środka było już po 10. Do drugiej przerwy technicznej obie ekipy prezentowały wyrównany poziom, siatkarze z Czech nawet w najmniejszym stopniu nie odbiegali od poziomu gry prezentowanego przez Brazylijczyków, dzięki konsekwencji to właśnie podopieczni trenera Svobody schodzili na czas prowadząc 16:15. Po powrocie na boisko błąd atakując z 2 linii popełnił Dante oddając rywalom siedemnasty punkt, dystans jeszcze się zwiększył – brazylijscy obrońcy nie wybronili kolejnego ataku Hudecka. Kiedy Czesi doprowadzili do stanu, przy którym trener Rezende poprosił o czas (18:15) w decydującej fazie seta Canarinhos, przy dobrej grze Murilo w ataku, zniwelowali dystans i było już 19:18. W odpowiedzi na efektowne zagrania Murilo po drugiej stronie siatki kolejne akcje, mimo podwójnego bloku, wykańczał ze zdobyczą punktową Hudecek. W końcówce partii, ciężko wypracowany przez siatkarzy z Czech dystans, zaczął się zmniejszać i było już tylko 21:20. W niezwykle ważnej akcji efektownym atakiem z przesuniętej krótkiej ‚popisał się’ Konecny. A po taktycznej zagrywce Czechów, szansy na uzyskanie kolejnego punktu dla swojej ekipy nie wykorzystał Lukas , popełniając  dwa kolejne błędy: najpierw atakując w aut, a następnie popełniając błąd w polu serwisowym. Czesi wygrali 25: 22.

Wyraźnie poddenerwowani porażką Canarinhos rozpoczęli trzecią odsłonę od silnego uderzenia i prowadzenia 1:0. Nieznaczna przewaga reprezentantów Brazylii bardzo szybko została zniwelowana i było już 2:1 dla Czechów. Od tego momentu toczyła się wyrównana walka, z wciąż utrzymywanym remisem (3:3, 5:5). Jednak już na pierwszej przerwie technicznej Czesi prowadzili 8:6. Ciężko wypracowane, przez drużynę Jana Svobody, dwa ‚oczka’ przewagi nie utrzymały się zbyt długo i po kiwce Dantego ponownie był remis (10:10). Systematyczna praca, kolejno wykorzystane kontrataki przyniosły pożądane skutki w postaci prowadzania 16:13 . W istotnym fragmencie seta, kiedy brazylijscy atakujący próbowali wyrównać stan seta wyraźny błąd przekroczenia linii popełnił Dante oddając Czechom 18. punkt (18:17). Przy zagrywce Murilo Brazylia zdołała jeszcze doprowadzić do wyrównania (18:18), był to jednak ostatni remis w tej partii. W końcówce seta błędy zaczęli popełniać brazylijscy środkowi (atak Rodrigao w aut), następnie efektownym blokiem na Visotto popisał się Hudecek zwiększając prowadzenie swojej drużyny. Mimo kolejnych szans i prób na odzyskanie seta podejmowanych przez Canarinhos 24- punkt dla Czechów przy ataku z krótkiej zdobył Petr Koneczny. Przy kolejnych piłkach setowych podopieczni trenera Svobody wykorzystali dopiero swoją trzecią szansę, kończąc partię po ataku Platenika (25:23)

Set czwarty zaczął się zupełnie inaczej niż partie poprzednie, tym razem prowadzenie 6:3 od pierwszych akcji wypracowali Brazylijczycy. Systematyczne odrabianie strat przez Czechów pozwoliło zmniejszyć przewagę i doprowadzić do stanu 11:12. Na tym etapie partii brazylijscy atakujący kolejno obijali czeski blok odzyskując tym samym kilkupunktowe prowadzenie – 18:13. Mimo kontrataków i coraz lepszej gry w obronie Canarinhos, w reprezentacji Czech wciąż skutecznie atakował Platenik. Uzyskana w połowie seta przewaga podopiecznych Bernardo Rezende utrzymała się do końca partii, Canarinhos kolejno prowadzili 21:17, 22:18, 23:19. Ostatecznie po długiej wymianie w odpowiednim momencie zafunkcjonował brazylijski blok dając obrońcom tytułu 25. punkt. Brazylia wygrała 25:21, wyrównując stan meczu na 2:2.

Decydująca partia spotkania rozpoczęła się od wymiany sił w ataku, zawodnicy obu ekip nie popełniali błędów, kończąc wszystkie ataki już w pierwszej próbie (2:2). Poddenerwowani Czesi popełnili kilka niewymuszonych błędów własnych, które w połączeniu z blokiem brazylijskim przyniosły efekty w postaci prowadzenia Canarinhos 7:3. Rożnica punktowa jeszcze się zwiększyła, po bloku Theo było już 11:5 dla Brazylii. Od tego momentu reprezentanci Czech zdobyli już tylko 3 punkty, przegrywając 8:15.

Czechy- Brazylia 2:3
(20:25, 25:22, 25:23, 21:25, 8:15)

Czechy: Popelka (4), Konecny P. (14), Vesely (5), Stokr (14), Platenik (18), Tichacek (2), Krystof (libero) oraz Hudecek (14) i Konecny D.
Brazylia: Bruno (2), Visotto (9), Murilo (25), Rodrigao (15), Lucas (6), Dante (19), Mario (libero) oraz Sidao, Giba, Theo (10) i Marlon