Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Zwycięstwo Jadaru Radom na inaugurację

I liga M: Zwycięstwo Jadaru Radom na inaugurację

Spotkanie Lotosu Trefla Gdańsk z Jadarem Radom, które odbyło się w nowo wybudowanej ERGO Arenie na granicy Gdańsku i Sopotu, poprzedziła prezentacja zespołu gospodarzy. Zabrakło jedynie potencjalnej gwiazdy drużyny z Pomorza, Enrique de la Fuente.

Można było odnieść wrażenie, że organizatorzy spodziewali się większej ilości widzów na trybunach, nie udało się jednak zapełnić nawet połowy oddanych do użytku miejsc. Mecz udanie rozpoczęli goście, którzy skutecznie zablokowali atakującego Trefla, Daniela Wilka. Później udało się Jadarowi odskoczyć na trzy punkty (6:3), co zawdzięczali dobrej zagrywce i skutecznemu blokowi. Gospodarze jednak szybko się otrząsnęli i wyrównali wynik spotkania. Wtedy gra bardzo się wyrównała, a swoich zespołach szaleli przede wszystkim Paweł Mikołajczak (Jadar Radom), oraz Michał Kaczmarek (Trefl Gdańsk). Przy stanie 11:11 na boisku pojawił się nowy nabytek Trefla Gdańsk, australijski atakujący Thomas Edgar. Żaden z zespołów nie potrafił odskoczyć drugiemu na więcej niż dwa punkty, co było niejako obietnicą ciekawej końcówki seta. Gospodarze prowadzili jeszcze w końcówce (21:19), ale seria błędów własnych Trefla i skuteczna gra na kontrach Jadaru zaowocowała zwycięstwem radomian w pierwszej partii, 25:23.

Przegrana końcówka poprzedniego seta podziałała na gdańszczan niezwykle mobilizująco, co pokazywali już od samego początku drugiej partii. Mocno przycisnęli zawodników Jadaru, u których w tego typu momentach wychodził ewidentny brak zgrania. Trefl pokazywał natomiast znakomitą, zespołową grę. Dobrze prezentował się Daniel Wilk, który w tej fazie meczu był nie do zatrzymania dla bloku radomian. Gospodarze przez cały set utrzymywali sześcio-, siedmio-, a nawet dziesięciopunktową przewagę. Ostatecznie można powiedzieć, że set był bez historii i został bardzo pewnie wygrany przez gospodarzy, 25:16.

Trzecia partia była niejako odbiciem pierwszej. Wyrównana walka, gra punkt za punkt, długie wymiany i potężne zbicia były wizytówką tej fazy spotkania. U gospodarzy na szczególne pochwały zasługiwał Thomas Edgar, który udowodnił, że będzie niezwykle wartościowym wzmocnieniem swojego zespołu. Kibice na trybunach ERGO Areny zacierali ręce, ponieważ niektóre akcje były naprawdę rodem z parkietów PlusLigi. Emocjonującą końcówkę zakończył skutecznym zbiciem Andrzej Skórski.

Wyczerpujący przebieg poprzedniej partii wyraźnie odbił się na grze gospodarzy, którzy kompletnie nie radzili sobie z będącymi w gazie radomianami. Wręcz bezbłędna gra tych drugich w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła przyniosła im wysokie prowadzenie na przestrzeni całego seta, wyniki takie jak 7:2, 14:5, czy 18:10 mówią zresztą same za siebie. Ostatecznie Jadar wygrał trzecią partię 25:19, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

Piątego seta, od nieudanej zagrywki, rozpoczął Michał Kaczmarek. Od stanu 3:3 na trzypunktowe prowadzenie wyszli, ku rozpaczy kibiców Trefla, zawodnicy Jadaru Radom. Ciężar gry zespołu gości ewidentnie wzięli na swoje barki młody Paweł Mikołajczak, oraz Maciej Wołosz którzy pomogli swojemu zespołowi w osiągnięciu pierwszego, być może jakże ważnego w dalszej fazie sezonu, zwycięstwa. Pewne zwycięstwo w tie-breaku (15:11) jest zasługą przede wszystkim właśnie tych dwóch graczy. W ekipie Trefla wyróżnić należy obiecującego Thomasa Edgara, oraz fenomenalnego dziś libero Michała Żurka, który w obronie wyczyniał prawdziwe cuda.

Trefl Gdańsk – Jadar Radom 2:3
(23:25, 25:16, 25:23, 19:25, 11:15)

Trefl Gdańsk: Maciończyk, Kaczmarek, Skórski, Świrydowicz, Sobański, Wilk, Żurek (libero) oraz Edgar, Wawrzyńczyk i Szczurek
Jadar Radom: Kruk, Radomski, Wołosz, Mikołajczak, Gaca, Terlecki, Adrian Stańczak (libero) oraz Jakub Bucki, Maciej Kałasz, Grzegorz Szumielewicz.