Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga > Startuje Młoda Liga

Startuje Młoda Liga

fot. archiwum

Rozgrywki Młodej Ligi rozpoczynają się 2 października. Będą to pierwsze w Polsce rozgrywki młodzieżowe w piłce siatkowej mężczyzn, organizowane przy drużynach ekstraklasy. W Młodej Lidze wezmą udział te kluby, które zakwalifikowały się do rozgrywek PlusLigi.

Uczestnikami będą zawodnicy do lat 23, którzy posiadają obywatelstwo polskie. Rozgrywki odbędą się w miastach, w których prowadzone są rozgrywki PlusLigi (Olsztyn, Bydgoszcz, Warszawa, Wieluń, Bełchatów, Kielce, Częstochowa, Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębie-Zdrój, Rzeszów). Mecze będą prowadzone systemem jesień-wiosna, w soboty oraz niedziele. W miarę możliwości mecze Młodej Ligi będą miały miejsce bezpośrednio przed meczami lub po meczach drużyn PlusLigi.

W Młodej Lidze 10 drużyn reprezentujących barwy klubów PlusLigi będzie walczyło o tytuł Mistrza Młodej Ligi. Rozgrywki będą obejmowały wyłącznie fazę zasadniczą. Systemem „każdy z każdym" zostaną rozegrane dwie rundy, w których dana drużyna rozegra po jednym meczu z każdym z pozostałych zespołów. Gospodarzem spotkania w rundzie rewanżowej będzie zespół, który w poprzedniej rundzie rozgrywał mecz na wyjeździe. Zatem każda drużyna rozegra 18 meczów w sezonie a zwycięzcą zostanie ten zespół, który zdobędzie najwięcej punktów. Rozgrywki Młodej Ligi będą prowadzone będą w oparciu o oficjalne przepisy gry w piłkę siatkową.

– Młoda Liga daje szansę tym talentom siatkarskim, które ze względu na lukę w systemie szkoleniowym, nie miały szansy zaistnieć. Dotychczasowy system nie zapewniał bowiem okresu przejściowego zawodnikom, którzy nie byli jeszcze gotowi do rywalizacji w lidze zawodowej. Młoda Liga ma ten problem rozwiązać a docelowo również przyczynić się do podniesienia poziomu rozgrywek siatkarskich w Polsce – mówi Artur Popko, prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA.Projekt Młodej Ligi rodził się „w bólach", ale popieram go i jestem jak najbardziej za. Na pewno rozgrywki z czasem zyskają na poziomie organizacyjnym – mówi przed inauguracją Młodej Ligi Krzysztof Felczak, trener młodej AZS Politechniki Warszawskiej. – Młoda Liga skierowana jest do zawodników, którzy nie są jeszcze do końca przygotowani na grę w zawodowej lidze, ale dzięki temu będą mieli szansę się rozwijać i prezentować swoje umiejętności. Jestem przekonany, że będzie to dla nich dobry poligon – dodaje.

Trzon zespołu AZS Politechniki Warszawskiej stanowić będą absolwenci, wychowankowie klubu MOS Wola. – W początkowej fazie rozgrywek będzie nam pewnie brakowało zgrania, m.in. dlatego że do składu „wciągniemy" Janka Króla, który nie zawsze będzie mógł z nami trenować z uwagi na treningi i ewentualne występy w PlusLidze. Myślę jednak, że z czasem nasza gra będzie wyglądać coraz lepiej – podkreśla Felczak.

W Młodej Lidze rywalizować będą zespoły, które zakwalifikowały się do PlusLigi. Podstawowa zasada jest tu jednak taka, że zawodnicy nie mogą przekroczyć 23 lat. – Trudno mi na razie określić, jaki będzie poziom tych rozgrywek, czy będą one wyrównane czy też wykreuje się jakiś „dominator". Na pewno tradycyjnie mocne będą Skra Bełchatów i Resovia Rzeszów. Grają tam chłopcy z reprezentacji juniorskich – ciekawi, perspektywiczni, którzy według mnie odgrywać będą wiodącą rolę.

AZS Politechnika Warszawska większość swoich spotkań rozgrywać będzie w obiekcie MOS-u Wola. Czasami jednak mecze młodych będą poprzedzały pojedynki seniorskiej ekstraklasy. – Z tego co wiem klub ma zamiar zorganizować kilka spotkań przed meczami PlusLigi. Akurat tak się składa, że mecz młodej AZS Politechniki z Bełchatowem wypada w tym samym czasie co taki sam w seniorskiej PlusLidze. Jeśli doszłoby to do skutku, byłaby to na pewno frajda i swego rodzaju nobilitacja dla młodych siatkarzy. Wówczas będą oni mogli zaprezentować swoje umiejętności tuż przed meczem wielokrotnego mistrza Polski – mówi Krzysztof Felczak.

źródło: mlodaliga.pl, PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Młoda Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-10-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved