Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. I: W tie-breaku lepsi Hiszpanie

MŚ, gr. I: W tie-breaku lepsi Hiszpanie

Hiszpanie po pięciosetowym boju pokonali Rosję 3:2 i wciąż walczą o awans do dalszych gier MŚ. Jutrzejszy mecz zadecyduje o tym, kto zagra dalej - Hiszpania czy Egipt. Rosjanie, z dobrym bilansem małych punktów, są już pewni wyjścia z grupy.

Prawie dwie godziny Hiszpanie walczyli z Rosjanami o zwycięstwo w drugim spotkaniu grupy I. W Katanii wrzało od emocji, a pięciosetowe spotkanie niespodziewanie wygrali zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego.

Początek meczu należał do Rosjan. Silne zagrywki Dmitrija Muserskiego i Maksima Michajłowa pomogły im zyskać pięciopunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:3). Hiszpanie, pomimo usilnych prób, nie mogli nawiązać kontaktu z rywalem i popełniali wiele błędów. Skutecznie atakował Aleksander Wołkow (11:5) i przewaga ekipy rosyjskiej wciąż rosła. Trener Hiszpanów próbował ratować się prosząc o czas przy stanie 22:15, ale niewiele zdziałał – set zakończył udany atak Michajłowa na 25:17.

Początek drugiej odsłony był bardzo wyrównany (6:6), ale Rosjanie wrócili do swojego stylu gry i wkrótce wyszli na prowadzenie (8:6). Po bloku Muserskiego i asie serwisowym Tarasa Chtieja przewaga wynosiła nawet cztery oczka. Po chwili atakiem po skosie popisał się Iban Perez, Julian Garcia Torres zablokował rosyjski atak i na drugiej przerwie technicznej to Hiszpanie prowadzili jednym punktem (16:15). Rosjanie szybko odzyskali prowadzenie za sprawą asa Jewgenija Siwożeleza (18:17), ale w przeciwnej drużynie dobrze blokował Perez, co uniemożliwiło im zdobycie większej przewagi (21:20). W końcówce szczęście sprzyjało Rosji – Perez pomylił się w polu zagrywki, a Michajłow i Muserskij znów doprowadzili swoją drużynę do zwycięstwa (25:22).

Trzeci set rozpoczął się zgoła odmiennie – to Hiszpanie prowadzili na pierwszej przerwie techniczne (8:5). Warto jednak wspomnieć, że trener Rosjan, Daniele Bagnoli , wystawił w tym secie kilku zmienników. Ci szybko odrobili straty i dzięki asom serwisowym Wołkowa oraz atakom Semena Połtawskiego i Siwożeleza wkrótce prowadzili już 16:13. Jednak ekipa rosyjska zdekoncentrowała się – Połtawski zaatakował w aut (20:19), a punktowy blok zaliczył Garcia Torres. Dzięki lobowi Jose Rodrigueza Hiszpanie zwyciężyli tego seta 25:21.

Kolejna odsłona rozpoczęła się od dobrej gry Rosjan – szybko objęli prowadzenie (6:3, 8:6), ale po pierwszej przerwie technicznej Hiszpanie zaczęli odrabiać straty i po kilku akcjach wyszli na prowadzenie (12:11, 16:13). Świetnie funkcjonująca obrona oraz udane ataki, również te z drugiej linii, nie pozwoliły Rosjanom na rozwinięcie skrzydeł w końcowej fazie, a set zakończył się wynikiem 25:20.

W tie-breaku również lepiej radziła sobie ekipa Hiszpanii (3:0, 7:3), jednak Rosjanie starali się odrabiać straty (6:8). Gdy Perez zaserwował w aut, podopieczni trenera Bagnolego wyszli nawet na prowadzenie (12:11). Wtedy do gry włączyli się Jorge Fernandez, Perez i Sergio Noda, którzy swoimi atakami ponownie wyprowadzili Hiszpanię na prowadzenie i zakończyli cały mecz (15:13).

Pomimo niespodziewanego zwycięstwa nad Rosjanami, Hiszpanie nie mogą być pewni awansu do kolejnej rundy rozgrywek. W grupie I pewna swego jest tylko Rosja. O tym, która z drużyn awansuje, zadecyduje ostatni mecz, w którym zmierzą się ekipy Hiszpanii i Egiptu.

Hiszpania – Rosja 3:2
(17:25, 22:25, 25:21, 25:20, 15:13)

Hiszpania: Sevillano (7), Noda (10), Hernan, Fernandez (10), Perez (30), Garcia-Torres (12), Llenas (libero) oraz Saucedo (2), Rodriguez (5), Salas (1) i Gens (3)
Rosja: Chtiej (5), Grankin (1), Bierieżko (9), Muserskji (5), Wołkow (17), Michajłow (16), Werbow (libero) oraz Siwożelez (7), Połtawski (13), Birjukow (4), Makarow i Szczerbinin (5)

Po meczu powiedzieli:
Sergiej Makarow
(kapitan reprezentacji Rosji) – Pierwsze dwa sety były w naszym wykonaniu bardzo udane, ale rezerwowi gracze nie udźwignęli poziomu gry i przegraliśmy.
Julian Garcia Torres
(kapitan reprezentacji Hiszpanii) – Zagraliśmy dziś bardzo dobry mecz. Rosja to silna drużyna z dobrą zagrywką, ale my próbowaliśmy ich pokonać – robiliśmy to, co umiemy najlepiej i udało się. Zapytany, czy możliwe jest, że Rosjanie przegrali mecz z własnej woli odpowiedział: Każdy powinien grać dla zwycięstw, jeśli drużyna nie gra na maksimum swoich możliwości, to nie wiem, co chce w ten sposób osiągnąć.
Daniele Bagnoli
(trener reprezentacji Rosji) – Wierzę w moich zawodników i próbuję dać szansę każdemu z nich, również po to, aby oszczędzać podstawowych graczy. Celem jest gra w kolejnych fazach. Staramy się wygrywać ważne mecze, żeby wygrać mistrzostwa świata.
Julio Velasco
(trener reprezentacji Hiszpanii) – Powiedziałem zawodnikom, żeby uczyli się od najlepszych, jak Brazylia, Kuba, czy Rosja. Uważam, że gra ze słabszymi zespołami nie uczy niczego. Dziś Rosjanie byli bardzo wymagającym przeciwnikiem przez pierwsze dwa sety, jednak gdy zaczęliśmy myśleć o zwycięstwie i poprawiło się przyjęcie, grało się nam o wiele lepiej. Nie powinno się pytać naszych zawodników o to, czy Rosja chciała wygrać, czy nie. My nigdy nie gramy i nie będziemy grać, żeby przegrać, ale FIVB powinno zastanowić się nad zmianą formuły rozgrywek.
Zapytany o odczucia przed meczem z Egiptem: – Mówiłem mojej drużynie przez całe lato, że jestem przekonany, iż znajdziemy się w najlepszej 12., ale łatwiej jest grac dobrze przeciwko lepszym drużynom, niż przeciwko drużynom na naszym poziomie. Najważniejsze, żebyśmy przeszli do kolejnej fazy i zostali jedną z dwunastu najlepszych drużyn świata.