Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. I: Rosjanie nie dali szans Egipcjanom

MŚ, gr. I: Rosjanie nie dali szans Egipcjanom

W pierwszym meczu grupy I w II rundzie mistrzostw świata siatkarze Rosji pewnie pokonali 3:0 Egipt. Podopieczni trenera Daniele Bagnoliego już jutro w meczu z Hiszpanią mogą sobie zapewnić awans do kolejne rundy.

Głównie za sprawą wyśmienitego bloku udało się Rosjanom zwyciężyć w swoim pierwszym spotkaniu w II rundzie mistrzostw świata. Egipcjanie walczyli bardzo dzielnie – wystarczy wspomnieć, że Ahmed Abdelhay zdobył w spotkaniu 16 punktów. 13 oczek to dorobek najlepszego w ekipie Rosji Maksima Michajłowa.

Początek spotkania należał do Rosjan. Punkty atakiem zdobywał Taras Chtiej, a Egipcjanie popełniali sporo błędów. Na pierwszej przerwie technicznej przegrywali prowadzili 8:6, ale Abdelhay swoim kąśliwym atakiem doprowadził do remisu (8:8). Na drugą przerwę Rosjanie schodzili prowadząc 16:15 i wkrótce, dzięki dobrej pracy bloku, zdobyli kolejne trzy oczka (18:15). Rosjanie stopniowo odskakiwali od przeciwnika, Dmitrij Muserskij robił swoje w bloku, a Egipcjanie oddawali punkty po błędach własnych. Po nieudanym ataku Saleha Youssefa było już 21:16. Punktowy blok, piąty w wykonaniu ekipy rosyjskiej, i tym samym zwycięstwo w premierowej odsłonie zapewnił swojej drużynie Aleksander Wołkow (25:21).

W drugim secie Rosja, głównie za sprawą rozgrywającego Siergieja Grankina, odskoczyła przeciwnikom na pięć punktów (8:3). Youssef starał się atakować z drugiej linii, ale nie potrafił przejść żelaznego bloku przeciwnika. Przewaga Rosjan wciąż rosła (12:5) i Egipcjanie zaczęli się dekoncentrować. Przegrywali już 16:7, gdy Chtiej dorzucił na swoje konto kolejne oczko asem serwisowym. Przy stanie 21:9 ekipa Egiptu zaczęła odrabiać straty, punkt atakiem zdobył Abdelhay, dwa oczka z zagrywki zdobył Ahmed Abdalla. Jednak Grankin nie dał szans rywalom – jego bezlitosny atak zakończył set przy stanie 25:17.

Początki trzeciej odsłony były bardzo wyrównane. Egipcjanie poczuli, że są w stanie walczyć z wyżej notowanym rywalem, ale Rosjanie nie zwalniali tempa. As serwisowy Michajłowa doprowadził do stanu 8:4, jednak Egipcjanie utrzymywali kontakt z rywalem dzięki trudnym zagrywkom Abdalli (10:8). Ekipa Rosji zyskała sporą przewagę dzięki blokowi (16:12) i zakończyła całe spotkanie wynikiem 25:18.

Teraz obie drużyny czeka spotkanie z ekipą Hiszpanii. Nie sposób przewidzieć, kto wyjdzie z nich zwycięsko, szczególnie kiedy weźmiemy poprawkę na to, że ze względu na regulamin, przegranie jednego meczu może oznaczać dla drużyny lepszy start w kolejnej fazie mistrzostw.

Rosja – Egipt 3:0
(25:21, 25:17, 25:18)

Rosja: Chtiej (10), Grankin (3), Bierieżko (8), Muserskij (6), Wołkow (7), Michajłow (13), Werbow (libero) oraz Siwożelez i Birjukow (2)
Egipt: Youssef (5), Ahmed Abdalla (2), Abdelhay (16), Ahmed A.L. (5), Atia (4), Badawy (5), Alaydy (libero) oraz Abouelhassan, El Kotb i Afifi

Po meczu powiedzieli:

Ashraf Abouelhassan, kapitan Egiptu: – Dziś zagraliśmy dobrze, ale nasi przeciwnicy o wiele lepiej, ich zagrywka i blok to najsilniejsze elementy. Mam nadzieję, że zagramy dobrze spotkanie przeciwko Hiszpanom i awansujemy do kolejnej rundy.

Sergiej Makarow, kapitan Rosji: – Mieliśmy problemy z Egipcjanami tylko w pierwszym secie. Później poprawiliśmy swoją grę i nasza dominacja stała się bardzo widoczna. Jestem dumny z tego, że mimo determinacji naszych przeciwników wszystko poszło po naszej myśli.

Antonio Giacobbe, trener Egiptu: – Uważam, że Rosjanie mają najlepszą zagrywkę na świecie, sprawiają nią ogromne trudności. Dobra zagrywka jest kluczem udanej akcji, a jeśli połączy się ją z blokiem, to staje się naprawdę niebezpieczną bronią. Gratuluję Rosjanom.

Daniele Bagnoli, trener Rosji: – Dzisiejszy mecz był w naszym wykonaniu dobry, ale stać nas na więcej. Graliśmy już z Egiptem, więc wiemy sporo na temat tej drużyny. Na temat naszego kolejengo przeciwnika, Hiszpanii, nie wiemy za dużo, jednak jest to drużyna odmienna od Egiptu. Jeśli chcemy grać przeciwko silnym zespołom, musimy jeszcze sporo poprawić w naszej grze.