Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Polacy bez porażki w I rundzie mistrzostw świata

Polacy bez porażki w I rundzie mistrzostw świata

Mistrzowie Europy dotąd niepokonani w mistrzostwach świata. Na pożegnanie I rundy biało-czerwoni zwyciężyli reprezentację Serbii. Ekipa Igora Kolakovica skuteczny opór zaczęła stawiać dopiero w trzeciej partii. W czwartym secie skuteczna zagrywka przechyliła szalę zwycięstwa na stronę Polaków.

Od początku wiadomo było, że ten mecz nie będzie należał do łatwych, ponieważ potyczki obu ekip od zawsze „elektryzują" kibiców. Jednak można było zastanawiać się, czy "Plavi" podejdą do tego spotkania w pełni skoncentrowani i czy będzie zależało im na zwycięstwie, które sprawiłoby, iż w drugiej fazie mistrzostw zmierzyliby się z Bułgarią oraz Brazylią. Wiadomo było, że biało-czerwoni nię będą kalkulować i zagrają o zwycięstwo.

Początek spotkania to gra punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej minimalną przewagę osiągnęli podopieczni Daniela Castellaniego (8:7). Mankamentem obu drużyn były liczne błędy, szczególnie w polu serwisowym. Przy stanie 10:9 punkt z zagrywki zdobył Michał Winiarski. . Błędy w ataku Serbów (między innymi Miljkovicia) sprawiły, że Polacy prowadzili 16:14. Na rozegraniu dobrze spisywał się Paweł Zagumny, który raz po raz posyłał w bój Piotra Nowakowskiego i Marcina Możdżonka. Ponadto wyraźnie było widać, iż mniej piłek otrzymywał Bartosz Kurek. Przy stanie 20:16 o czas poprosił Igor Kolakovic, ale nie na wiele się to zdało, bowiem jego podopieczni nadal popełniali sporo błędów, a w konsekwencji przegrali premierową odsłonę 19:25.

Początek drugiej odsłony był bardzo wyrównany. Raz jedna, raz druga drużyna wychodziła na prowadzenie. Po pojedynczym bloku Winiarskiego na Miljkoviciu podopieczni Daniela Castellaniego prowadzili 6:5, jednak as serwisowy Bojana Janicia doprowadził do remisu 8:8. Po kolejnych błędach Miljkovicia zastąpił Starovic. Jednak początkowo ta zmiana nie przyniosła większego efektu dla Serbów, bowiem po ataku ze środka Możdżonka biało-czerwoni mieli dwa oczka przewagi nad rywalami (16:14). W końcówce Polacy zwiększyli swoją przewagę (18:14). Wówczas o przerwę poprosił opiekun Plavich, lecz nie na wiele się to zdało. Nasi siatkarze kontrolowali boiskowe wydarzenia. Druga odsłona padła ich łupem 25:18.

Trzecia partia lepiej rozpoczęła się dla Serbów. Ich mocne serwisy i skuteczne kontry sprawiły, że na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4. Taka sytuacja sprawiła, że Daniel Castellani zdecydował się na zmiany. Na boisku pojawili się Zbigniew Bartman oraz Patryk Czarnowski. Chwilę później po przewadze podopiecznych Kolakovicia nie było już śladu (9:9). W kolejnych akcjach rywalizacja toczyła się cios za cios. Jednak nadal minimalną przewagę mieli przeciwnicy Polaków. Po drugiej przerwie technicznej biało-czerwoni nieco się pogubili. Skrzętnie wykorzystali to Serbowie, którzy po skutecznych kontrach i dwóch szczelnych blokach odskoczyli naszym siatkarzom (22:18). W końcówce siatkarze Castellaniego nie zdołali już odrobić strat i przegrali 21:25.

Czwarty set zaczął się ponownie od walki cios za cios. Jednak na pierwszej przerwie technicznej lepsi byli biało-czerwoni (8:6). W dalszej części tej odsłony dobrze spisywał się Bartman. To głównie dzięki jego atakom i punktowej zagrywce Polacy uzyskali pięć oczek przewagi (15:10). Skuteczna akcja Janicia pozwoliła Serbom zniwelować niemal straty (15:16). Skuteczna postawa Czarnowskiego pozwoliła podopiecznym Castellaniego nadal być na prowadzeniu (21:19). W końcówce Plavi zerwali się jeszcze do walki, ale as serwisowy Czarnowskiego dał Polakom zwycięstwo.

Serbia – Polska 1:3
(19:25, 18:25, 25:21, 23:25)

Serbia: Kovacević (4), Janić (12), Stanković (11), Grbić (1), Miljković (3), Podrascanin (13), Rosić (libero) oraz Petković, Terzić (1), Nikić (5) i Starović (11)
Polska: Nowakowski (4), Winiarski (16), Gruszka (7), Zagumny (1), Kurek (6), Możdżonek (3), Ignaczak (libero) oraz Bartman (11), Wlazły (3), Czarnowski (7) i Łomacz