Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Piotr Dudek polskim sędzią na mistrzostwach świata

Piotr Dudek polskim sędzią na mistrzostwach świata

fot. archiwum

Oprócz naszych siatkarzy, kibiców i dziennikarzy na MŚ we Włoszech będziemy mieli jeszcze jeden polski akcent. Piotr Dudek będzie prowadził spotkania turnieju jako sędzia. Polscy arbitrzy PlusLigi i PlusLigi Kobiet przeszli szkolenie z zakresu... psychologii.

W ostatni weekend (17-19 września) PLPS SA z inicjatywy prezesa Artura Popko, zorganizowała dwudniowe warsztaty mające na celu rozwój umiejętności psychologicznych czołowych sędziów siatkarskich w Polsce. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie, mające na celu rozwój umiejętności sędziów wykraczających poza znajomość przepisów gry czy techniki sędziowania. Szkolenie było dobrowolne, a sędziowie pokryli w części koszty jego przeprowadzenia.

Dla uzyskania jak najlepszych efektów szkolenie poprowadzono w mniejszych, 20-osobowych grupach, osobno dla sędziów PlusLigi Kobiet i osobno arbitrów PlusLigi. Tematem przewodnim było „jak radzić sobie ze stresem wywołanym sędziowaniem siatkówki". Zajęcia poprowadziła psycholog Ewa Kaczorkiewicz przy wsparciu Prezydenta Europejskiej Komisji Sędziowskiej dr Jana Reka oraz Przeowdniczacego Wydziału Sędziowskiego PZPS Andrzeja Lemka, którzy omówili wymogi stawiane współcześnie najlepszym sędziom w zakresie utrzymywania formy fizycznej i psychicznej oraz posiadanych cech przywódczych. – Sędziowie w grach zespołowych pracują pod ogromną presją i w stresie. Taka opinia dotyczy również arbitrów siatkówki, którzy niejednokrotnie muszą pracować po ponad dwie godziny, w sytuacjach gdy jedna piłka decyduje o końcowym rozstrzygnięciu. Profesjonalnej Lidze Piłki Siatkowej S.A. należą się słowa uznania za zorganizowanie takiego kursu – mówi szef psychologów sportowych Polskiego Komitetu Olimpijskiego dr Marek Graczyk.

Decyzją komisjo obsad na mistrzostwa świata we Włoszech polski sędzia Piotr Dudek został wyznaczony do prowadzenia spotkań w całym turnieju, łącznie z fazą finałową w Rzymie. To bez wątpienia duże wyróżnienie dla naszego arbitra. Piotr Dudek ma 49 lat, mieszka w Żołyni. Na co dzień jest nauczycielem mechatroniki w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku. Od dwunastu lat jest międzynarodowym sędzią siatkarskim, a "przygodę z gwizdkiem" rozpoczynał jeszcze w szkole średniej. Jako jedyny sędzia z Polski prowadził spotkania mistrzostw Europy mężczyzn, które odbywały się w Moskwie i Sankt Petersburgu. – Jeśli sędzia szanuje zawodników i ich wysiłek to oni w tych najtrudniejszych momentach mu pomagają – mówił w jednym z wywiadów Piotr Dudek.źródło: inf. własna, plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, PlusLiga, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-09-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved