Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Nasi rywale na mistrzostwach: Serbia

Nasi rywale na mistrzostwach: Serbia

fot. archiwum

Walkę w grupie F, w Trieście zakończy pojedynek dwóch niezwykle silnych drużyn: Polski i Serbii. Nasz przeciwnik to bez wątpienia jedna z najlepszych na świecie i najbardziej utytułowanych drużyn w historii męskiej piłki siatkowej.

Ze względu na polityczne zmiany w tym regionie jest spadkobierczynią sukcesów reprezentacji Jugosławii (do 2002r.) a później Serbii i Czarnogóry (do 2006 r.). Serbia to drużyna, która gra na bardzo równym poziomie. Praktycznie odnosi sukcesy na każdej imprezie, na której występuje. Nawet, jeżeli nie są to zawsze medale, to zajmuje miejsca tuż za strefą medalową.

Siatkarze wprost deklarują, że jadą po medal. Sami Serbowie przyznają, że dla większości z nich Włochy to drugi dom, gdyż większość z nich gra lub grało w serie A. Dlatego tym bardziej chcą odnieść sukces w swoim „drugim domu".

Serbowie doceniają swoich przeciwników, ale czują się mocni i dobrze przygotowani i uważają, że mogą wygrać z każdym. Reprezentacja Serbii – podobnie jak Polska – nie błyszczała w meczach towarzyskich. W turnieju o Trofeum Belgradu zajęła ostatnie miejsce. Ale jak zgodnie przyznają wszyscy siatkarze, znów analogicznie jak ich polscy koledzy, lepiej jest przygotowywać się z mocnymi przeciwnikami i przegrywać, niż wygrywać ze słabszymi. Zresztą ostatni sparingi z drużyną Kuby z 16.09 (3:0 plus dodatkowy set wygrany przez Kubańczyków) pokazują, że drużyna jest w dobrej formie. Twierdzą, że są na tyle dobrze przygotowani, by grupę w Trieście wygrać. Doceniają wszystkich przeciwników, ale czują sie na tyle mocni. No cóż, jak zwykle zapewnienia obu drużyn zweryfikuje boisko.Walka zapowiada się interesująco, gdyż Serbowie przyznają, że najgorsze jest drugie miejsce w grupie. A najprawdopodobniej właśnie ostatni pojedynek rozstrzygnie o tym, która drużyna je zajmie. I wiele wskazuje, że walka o pierwsze miejsce będzie między zespołami zacięta. – Czuje się napięcie, ale pozytywne. Mój pierwszy medal na Mistrzostwach Świata jest w naszym zasięgu. (..) Wszystko teraz zależy od nas – mówi Nikola Kovacevic.

Trener Igor Kolaković przygotowywał swój zespół przez cztery lata, od kiedy jest pierwszym trenerem reprezentacji. Do 1997 był zawodnikiem i grał na pozycji rozgrywającego. Później rozpoczął karierę trenerską. Od 2003 roku do 2006 roku był asystentem trenera reprezentacji Serbii i Czarnogóry, Ljubomira Travicy, którego zastąpił miesiąc przed mistrzostwami świata. Od 4 lat, gdy prowadzi drużynę Serbii, jego asystentem jest Zeljko Bulatovic. Od tego sezonu będzie również trenerem słoweńskiego zespołu ACH Volley Bled, przejmując drużynę po Glenie Hoagu- z którym spotka się drugiego dnia mistrzostw, podczas pojedynku Serbii z Kanadą. – Zrobimy wszystko by znaleźć się w półfinale – deklaruje trener Serbów. Podana przez niego lista na dzień dzisiejszy uwzględnia 15 zawodników.

Reprezentacja Serbii na mistrzostwa świata:

Rozgrywający:

Nikola Grbić to jeden z najbardziej utytułowanych i najlepszych siatkarzy nie tylko w historii serbskiej siatkówki, ale na świecie. To złoty (2000) i brązowy (1996) medalista igrzysk olimpijskich, mistrz Europy z 2001, dwukrotny zdobywca Ligi Mistrzów, Pucharu Włoch i Scudetto. Jedynym tytułem, którego mu brakuje „do kolekcji" jest…mistrzostwo świata (choć w 1998 razem z drużyną Jugosławii zdobył srebrny medal). I biorąc pod uwagę, że ma już 37 lat obecne mistrzostwa to chyba ostatnia okazja by to marzenie spełnić. Od szesnastu lat występuje we włoskiej serie A, zresztą po raz kolejny został uznany najlepszym rozgrywającym ligi. Dlatego na mundialu będzie się czuł „jak w domu". Obecnie w zespole mistrza Włoch Bre Banca Lanuti Cuneo, wcześniej prowadził grę m.in. zespołu z Trento. W reprezentacji występuje z numerem 9 i oczywiście pełni w niej rolę kapitana.

Vlado Petković – to właśnie on kierował grą serbskiej drużyny w tegorocznej Lidze Światowej, z którą zdobył brązowy medal tej imprezy. Był mistrzem Serbii z zespołem Red Star a obecnie występuje w koreańskim zespole Vori Kapital Seul. Ten dwudziestosiedmioletni gracz występuje z numerem 5.

Atakujący:

Ivan Miljković – praktycznie równie utytułowany co Nikola i reprezentacyjnie i klubowo. Przez siedem lat (2000-2007) występował w Maceracie. Później po rocznym pobycie w Rzymie spędził dwa sezony w Olimpiakosie Pireus. Ma dopiero trzydzieści jeden lat więc może jeszcze dołożyć sporo sukcesów do swojej kolekcji. Od przyszłego sezonu będzie grał w Fenerbahče Istanbul Chciał zostać architektem lub inżynierem, interesuje się burzliwą historią swojego narodu i…lubi pamiątkowe zegarki po zwycięskich imprezach. Gra z numerem 14.

Saša Starović – ten 22 letni siatkarz debiutował w kadrze podczas Ligi Światowej 2007 roku. Przez trzy ostatnie turnieje Ligi Światowej szlifował z powodzeniem swoją formę i z pewnością to on wyrasta na następcę Ivana z powodzeniem trzymając grę w ataku podczas nieobecności Miljkovica. Jego dobrą grę i trudną zagrywkę mogliśmy podziwiać podczas zeszłorocznego Memoriału Huberta Wagnera. Obecnie występuje we włoskiej lidze w Andreoli Latina. Gra z numerem 15.

Przyjmujący:

Bojan Janić – dwudziestoośmiolatek -znany polskim kibicom z występów w zeszłym sezonie w Treflu Gdańsk. Teraz gra w rosyjskiej Superlidze w Jarosławiu Jarosławicz. Gra z numerem 4. W reprezentacji gra od 2002 roku. W wywiadach deklaruje, że jadą z drużyną po medal.

Miloš Nikić – gracz serbskiej kadry od 2006 roku, występuje z numerem 10 na koszulce. Obecnie gra we włoskim klubie RPA-LuigiBacchi w Perugii. Ma dwadzieścia sześć lat.

Nikola Kovačević – 27-latek, grał ostatni sezon w Arisie Saloniki. A od przyszłego sezonu ponownie będzie grał we Włoszech w Andreoli Latina, choć przez pewien czas mówiło się, że być może wystąpi na parkietach PlusLigi. Gra z numerem 1.

Miloš Terzić – 23-letni gracz zespołu Crvena zvezda Belgrad. Gra z numerem 10.

Środkowi:

Dragan Stanković – 25-letni środkowy od przyszłego sezonu będzie występował w Lube Banca Macerata. Ostatnio podczas towarzyskich spotkań z Włochami zmagał się ze zwichniętym nadgarstkiem i jak jeszcze kilku kolegów z tajemniczym wirusem żołądka. teraz jednak już wszystko z jego zdrowiem w porządku i najprawdopodobniej wystąpi w „szóstce" serbskiej drużyny. Gra z numerem 7.

Marko Podraščanin – od trzech lat w serie A w tym ostatnie dwa lata w Lube Banca Macerata. Ma 23 lata Zdaje sobie sprawę, że dużo się oczekuje od serbskiej reprezentacji, ale uważa, że taka presja jest pozytywna, ponieważ bez niej reprezentacja nie osiągałaby takich wyników. Uważa, że medal jest w zasięgu ręki. Gra z numerem osiemnastym.

Borislav Petrović – ten 22 letni zawodnik gra w serskiej lidze w zespole w Vojvodinie. Siatkówkę zaczął uprawiać pod wpływem ojca również siatkarza i trenera Milorada Petrovica, który jest dla niego wciąż największym wzorem. W reprezentacji występuje z numerem 17.

Milan Rašić – występuje w słoweńskim zespole ACH Volley Bled. Ma 25 lat i gra z numerem 14.

Libero :

Nikola Rosić – ten 26 letni gracz od 4 lat występuje na parkietach Bundesligi, od 2009 roku w zespole Mistrza Niemiec VfB Fridrichshafen. Gra z numerem 19. Jest wysoki jak na libero -mierzy 192 cm i siatkówkę odziedziczył w genach lub bardziej „wyssał z mlekiem matki", która również uprawiała tę dyscyplinę.

Marko Samardžić – również ten 27-letni gracz występował na polskich parkietach w Treflu Gdańsk w sezonie 2008-9. Później związał się z Arisem Saloniki gdzie wciąż występuje. Gra z numerem 8.

Po brązowym medalu zdobytym przez zespół młodych siatkarzy w Lidze Światowej, od drużyny wzmocnionej przez największe gwiazdy (Grbica i Milijkovica) kibice oczekują co najmniej półfinałów. Tak więc presja jest podobna jak w naszym kraju. Z tym, że sami siatkarze przyznają wprost, że dobrze się z tą presją czują, bo gdyby jej nie było, nie byłoby również takich sukcesów reprezentacji.

– Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – stwierdził kapitan Nikola Grbić, a Dragan Stanković dodał: – Nie boimy się nikogo. Z każdą minutą jesteśmy lepsi. Miejmy nadzieję tylko, że jednak trochę gorsi od naszej reprezentacji.

źródło: inf. własna, novosti.rs, serbiancafe.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2010-09-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved