Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Gorzowianie wygrali Memoriał Ryszarda Świątkiewicza

Gorzowianie wygrali Memoriał Ryszarda Świątkiewicza

Zawodnicy GTPS-u Gorzów Wielkopolski wygrali Memoriał Ryszarda Świątkiewicza. Podopieczni Andrzeja Stanulewicza w pokonanym polu zostawili drużyny Orła Międzyrzecz, Jokera Piła oraz AZS-u UAM Poznań, które wygrały po jednym meczu w turnieju.

Mecz z GTPS Gorzów Wlkp. dobrze rozpoczęli akademicy z Poznania, którzy za sprawą skutecznego ataku Wojtysiaka już na samym początku pierwszej partii odskoczyli rywalom na 3 punkty (6:3). Gorzowianie jednak szybko otrząsnęli się po słabym początku. Dzięki sześciu punktom zdobytym pod rząd prowadzili 9:6. GTPS przez następne minuty konsekwentnie powiększał przewagę poprzez dobrą grę w bloku i skuteczne ataki Olichwera, a to pozwoliło gospodarzom odnieść zdecydowane zwycięstwo w tym secie (25:16).

Druga partia również lepiej zaczęła się dla zawodników AZS UAM, którzy po dobrym ataku z przechodzącej Janiaka wyszli na prowadzenie 8:4. Jednak chwile później na tablicy świetlnej widniał już remis (8:8), a jego sprawcą była asowa zagrywka byłego zawodnika UAM-u, Bartosza Mischke. Po dobrej obronie Śmietany, a następnie kiwce Nieboja goście odzyskali prowadzenie (16:13). Bardzo dobre serwisy Wojtysiaka pozwoliły uciec poznaniakom nawet na 5 punktów (18:13). Chwilę później jednak po kolejnych dobrych zagrywkach Mischke gościom pozostały już tylko 2 oczka przewagi (20:18). Końcówka seta należała do gorzowian. Atakiem z krótkiej drugą partie zakończył Hunek.

Kolejną odsłonę z dużym animuszem rozpoczęła ekipa z Wielkopolski. Już po kilku chwilach prowadziła 4:0. Jednak w miarę upływu czasu zawodnicy GTPS-u odrabiali straty. Po ataku Hunka gorzowianie doprowadzili do remisu 14:14. Końcówka partii ponownie padła łupem gospodarzy, a mecz punktowym zbiciem zakończył Maciejewicz.

GTPS Gorzów Wielkopolski – AZS UAM Poznań 3:0
(25:16, 27:25, 25:22)

AZS: Radojewski, Murdzia, Nieboj, Wojtysiak, Obuchowicz, Domonik, Śmietana (libero)  oraz Janiak, Sdebel i Karolkiewicz
GTPS: Mischke, Woroniecki, Hunek, Olichwer, Kupisz, Grzesiowski, Kordysz (libero), Mróz i Maciejewicz

Początek meczu Orła z AZS-em UAM miał wyrównany przebieg . Później nastąpił jednak okres bardzo dobrej zagrywki zawodników z Międzyrzecza. Za sprawą asów serwisowych , a chwile później bloku Szulikowskiego zrobiło się już 19:11. Pierwszoligowiec do końca kontrolował już przebieg tej partii, ostatecznie wygrywając ją 25:14. Drugi set rozpoczął się rewelacyjnie dla Orła, który po serii dobrych zagrywek Haładusa wyszedł na prowadzenie 7:0. Skuteczna gra w ataku oraz szczelny blok nie pozwoliły poznaniakom na zbyt wiele w tej partii. Obraz gry nie uległ zmianie do końca tej odsłony, którą kiwką zakończył Haładus.

Dobra współpraca w bloku Wojtysiaka i Domonika pozwoliła poznaniakom wyjść na prowadzenie 6:3 w początkowej fazie trzeciego seta. Skuteczne ataki Janiaka spowodowały, że przewaga wzrosła do 5 punktów (14:9). Para Wojtysiak-Domonik była nie do przejścia dla zawodników Orła, a po kolejnej „czapie" było już 18:11. Po chwili dobrym atakiem popisał się Radojewski, do tego blok dorzucił Obuchowicz. Wówczas zrobiło się 23:14 i można było szykować się do czwartej partii. Ostatecznie ta odsłona padła łupem II-ligowców 25:15.

Początek czwartego seta był dość zacięty. Dopiero as serwisowy Janiaka dał poznaniakom prowadzenie 10:8. Minęło jednak parę chwil, po których zawodnicy Orła – za sprawą skutecznych kontr – wysunęli się na prowadzenie 14:13. Waleczna postawa w polu Śmietany i Radojewskiego pozwoliła siatkarzom UAM-u odzyskać prowadzenie (16:15). Końcówka należała jednak do międzyrzeczan, a przede wszystkim do Paniączyka. Dzięki skutecznym atakom tego zawodnika Orzeł wygrał 25:23.

Orzeł Międzyrzecz – AZS UAM Poznań 3:1
(25:14, 25:15, 15:25, 25:23)

Mecz Jokera z AZS-em bardzo dobrze rozpoczęli siatkarze z Poznania, którzy prowadzili już 7:1. Dobra zagrywka pilan pozwoliła im na chwilę zniwelować straty do tylko 3 punktów (9:12), lecz parę chwil później po bloku Sdebla na Jasińskim przewaga akademików ponownie wyniosła 6 oczek (19:13). Dobra współpraca na środku Radomskiego z Kowalczykiem spowodowała , że do odrobienia zawodnikom Jokera pozostały już tylko 2 oczka (20:22). W końcówce dwoma asami serwisowymi popisał się były zawodnik UAM-u, Radomski, a następnie blok pary Szulc-Strzeżek doprowadził do tego, iż pilanie mieli już nawet piłkę setową. Jednak poznaniacy obronili setbola, by chwilę później przejść do kontrataku. Po skutecznym ataku Radojewskiego wygrali seta do 25.

W dalszej części spotkania ciągle dobrze grał Kowalczyk. Po kolejnym ataku ze środka było już 7:3 dla Jokera. Jednak skuteczne ataki i konsekwentna postawa poznaniaków pozwoliły im nawet wysunąć się – po bloku pary Sdebel-Obuchowicz – na prowadzenie 14:13. W końcówce jednak pierwszoligowcowi z Piły udało się odzyskać prowadzenie, którego nie oddał do końca drugiej partii. Trzeci set miał bardzo wyrównany przebieg . Po skutecznym ataku poznaniacy odskoczyli na 2 punkty (10:8), ale pilanie szybko wyrównali. Dopiero w końcówce po zbiciu Radojewskiego zrobiło się 22:20. Potem punkt zdobył Szulc, a to sprawiło, że Joker miał piłkę setową (24:23). W następnej akcji skuteczny atak Kowalczyka dał ekipie z Wielkopolski zwycięstwo 25:23.

W czwartej odsłonie za sprawą dobrej gry w bloku zawodnikom UAM-u udało się odskoczyć na dwupunktową przewagę (13:11). W samej końcówce solidnie  prezentował się Karolkiewicz na środku. Dobra gra całej poznańskiej drużyny pozwoliła jej doprowadzić do wyrównania w całym meczu 2:2. Tie-break miał jednostronny przebieg. Poznaniacy napędzeni zwycięstwem w czwartym secie już do przerwy technicznej wypracowali sobie pięciopunktową przewagę (8:3). Do końca meczu kontrolowali boiskowe wydarzenia. Ostatecznie wygrali decydującą partię15:9 i skutecznie zrewanżowali się pilanom za porażkę sprzed kilku dni.

AZS UAM Poznań – Joker Piła 3:2
(27:25, 23:25, 23:25, 25:21, 15:9)