Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Stephane Antiga: Motywację musisz znaleźć w sobie

Stephane Antiga: Motywację musisz znaleźć w sobie

fot. archiwum

Francuzi na zakończenie przygotowań do mistrzostw świata biorą udział w Tournoi de France. Do zespołu po kilkumiesięcznej przerwie  powrócił Stephane Antiga. Dla francuskiego przyjmującego mundial we Włoszech jest trzecim w karierze.

Stephane Antiga od lat jest podstawowym graczem swojej drużyny i często od jego dyspozycji zależy wynik zespołu. Rok temu musiał przełknąć gorycz porażki w finale mistrzostw Europy. Zapewnia jednak, że te wspomnienia nie wpływają na jego podejście do kolejnych meczów. – Szczerze mówiąc, nie zastanawiam się nad tym. Natomiast w ciągu pierwszych kilku miesięcy często rozmyślałem na temat sezonu, nowych celów. Czas zrobił swoje. Prawdą jest, że minął rok, ale nie mam tego poczucia, bo dopiero od miesiąca trenuję z zespołem Francji. Nie grałem przez jakiś czas w kadrze i nie mogę się już doczekać rozpoczęcia zawodów.

Przyjmujący Skry Bełchatów nie kryje, że powrót do ligowej rzeczywistości nie był łatwy. Przyjechał bowiem do kraju, który świętował finałowe zwycięstwo Polaków nad „trójkolorowymi". – Rzeczywiście, było dużo świętowania, wiele ceremonii, gdzie nagradzano moich klubowych kolegów. Nie włączałem się w to zbytnio, ale spodziewałem się, że będzie znacznie gorzej.

Stephane cieszy się ogromną sympatią kibiców i poważaniem kolegów. Jego ogromne doświadczenie często ma znaczenie w ważnych spotkaniach. Czas jest jednak nieubłagany i bezlitosny dla zawodowych sportowców. Pytany, jak pod koniec kariery znajduje jeszcze motywację do ciężkiej pracy, Antiga nie ma wątpliwości, że jest to jedyna droga do jak najdłuższego uprawiania sportu.
– Motywację do pracy nad masą ciała i do fizycznych ćwiczeń musisz znaleźć w sobie, bo bez tego, do niczego nie dojdziesz w siatkówce. To jest konieczne. Jasne, że przez dwa – trzy tygodnie wszystko człowieka boli. Dlatego cieszę się, że przed kolejnym zgrupowaniem mogłem odpocząć. Dobrze zrobił mi urlop, który spędziłem na Majorce z rodziną i przyjaciółmi.Mimo przerwy, Antiga bez problemów wprowadził się na nowo do drużyny. Podkreśla, że również zespół nie grał w ostatnim czasie i że kadra „Les Bleus" wymaga zgrania i ogrania. – Po tak długiej przerwie musimy na nowo ustawić zespół. Potrzebujemy pracy nad szybkością, ale przede wszystkim potrzebujemy gry. Są pewne ciekawostki, które będziemy ćwiczyć. Przed nami Tournoi de France, gdzie rozegramy kilka spotkań kontrolnych. Gdy zaczniemy razem grać, wszystko się powoli będzie układało.

Dla swoich młodszych kolegów Antiga jest ikoną francuskiej siatkówki. Jako jeden z niewielu będzie mógł się pochwalić udziałem w trzech kolejnych mistrzostwach świata. Francuz porównując te trzy turnieje, podkreśla specyfikę tegorocznego mundialu, który po szesnastu latach wraca na Stary Kontynent. – To jest oczywiście zupełnie inna impreza niż mistrzostwa Europy, ale fakt, że odbywają się we Włoszech powoduje, że odczuwamy mniejsze napięcie. Osiem lat temu wyjechaliśmy do Brazylii, gdzie przygotowywaliśmy się do turnieju rozgrywanego w Argentynie. Przed poprzednimi mistrzostwami, odbywającymi się w Japonii, trenowaliśmy w Korei Południowej. Tym razem jest łatwiej, bo przygotowujemy się w znakomitych ośrodkach w Dunkierce i Calais.

W zespole francuskim pojawiły się nowe nazwiska, wrócili tez zawodnicy, którzy z powodów zdrowotnych mieli przerwę w grze w reprezentacji. Antiga chwali nowy narybek francuskiej kadry i nie ukrywa, że liczy na swoich młodych kolegów. – Na rozegranie wrócił Pierre Pujol, ale rzeczywiście jest sporo nowych ludzi – szczególnie na środku. Wszyscy są bardzo zaangażowani. Lubię młodych graczy, są utalentowani i bardzo mili. Jak na ich wiek wygląda to dobrze i znakomicie wróży przyszłości francuskiej siatkówki. Mimo zmian, tradycji jednak stanie się zadość i Stephane ponownie zajmie pokój razem ze swoim stałym współlokatorem – Oliverem Kiefferem. – Nasz pokój jest świetnie zorganizowany, w końcu dorośliśmy. Wszystko jest idealnie i, szczerze mówiąc, pozostali gracze powinni w tym względzie brać z nas przykład – żartuje Antiga.

Francuzi w dobrym stylu rozpoczęli Tournoi de France. W pierwszym meczu pokonali 3:0 Argentynę. Dziś spotkają się z Hiszpanami, a jutro zagrają z Bułgarią na zakończenie turnieju.

Zobacz również:
Podsumowanie pierwszego dnia Tournoi de France

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved