Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Włoszki mistrzyniami, srebrne Serbki, brązowe Czeszki

ME juniorek: Włoszki mistrzyniami, srebrne Serbki, brązowe Czeszki

Juniorska reprezentacja Włoch zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, pokonując w finale Serbki 3:1. Czeszki  w podobnym stosunku wygrały z Niemkami i mogły cieszyć się z brązowego medalu mistrzostw Europy juniorek.

Włoszki rozpoczęły finałowe spotkanie od minimalnego prowadzenia na przerwie technicznej. Oba zespoły prezentowały szybką i kombinacyjną grę, dobrze też ustawiały się w obronie. W połowie pierwszego seta Włoszki przyspieszyły, by na drugą przerwę zejść z czteropunktową przewagą (16:12). Serbki nie radziły sobie z zagrywką Chiary Scarabelli, czas wzięty przez trenera Kovacica nie przyniósł efektu i to Włoszki cieszyły się ze zwycięstwa 25:18. Już na początku drugiej partii stało się jasne, że serbska rozgrywająca nie będzie miała łatwego zadania. Jej przyjmujące nadal miały problemy z zagrywką rywalek, skutkiem czego na przerwie Serbia traciła już cztery oczka (4:8). Gospodyniom udało się odrobić część strat, ale zdeterminowane Włoszki nie dały wyrwać sobie zwycięstwa w drugim secie i już tylko jednej partii brakowało im do szczęścia. Gdy rozpędzone zawodniczki „squadra azzurra" jak burza przeszły przez początek trzeciej odsłony i na drugiej przerwie prowadziły 16:12, wydawało się, że jest po meczu. Wtedy jednak Serbki rzuciły na szalę wszystkie siły i najpierw doprowadziły do wyrównania 18:18, by po kilu minutach cieszyć się ze zwycięstwa, które dawało im nadzieję. Jednak miejscowe, mimo dzielnej postawy i mimo zażartej walki, nie były w stanie utrzymać Włoszek na dystans w czwartym secie. Podopieczne trenera Mencarelliego kontrolowały przebieg ostatniej partii i wygrały ją 25:21 zdobywając szósty już dla Włoch złoty medal mistrzostw Europy juniorek.

Włochy – Serbia 3:1
(25:19, 25:20, 23:25, 25:21)

Włochy – Bertone (4), Pisani (9), Camera (3), Diouf (19), Bosetti (11), Scarabelli (17), Zardo (libero) oraz Bianchini (9), Baggi (1), Vietti i Lotti (3)
Serbia – Klisura (12), Savic (7), Rankovic (4), Radenkovic (1), Bjelica (9), Stevanovic (14), Pusic (libero) oraz Budrovic, Kecman (1), Medarevic (4) i Tomic (6)

W spotkaniu o brązowy medal pierwsze dwa sety przebiegały w bliźniaczo podobny sposób. Pierwsza partia była popisem młodych Czeszek, które prowadziły od początku i z każdą kolejną piłką zwiększały przewagę nad Niemkami, by ostatecznie wygrać 25:17. Niemieckie juniorki nie załamały się jednak, podniosły głowy i mimo niezbyt udanego początku, wysforowały się na czteropunktowe prowadzenie w drugiej partii (15:11). Czeszki nie radziły sobie z zagrywką rywalek, natomiast znakomicie na siatce poczynała sobie Katharina Schwabe, które była jedną z głównych autorek zwycięstwa naszych sąsiadek zza Odry w tej partii (25:18). Dwie kolejne odsłony były zacięte, w trzeciej Niemki kilkakrotnie odrabiały kilkupunktowe straty, by jednak w końcówce ulec Czeszkom 22:25. Również w czwartym secie podopieczne trenera Abbinga dokonywały cudów, przegrywając już 10:16 w końcówce doprowadziły do stanu 23:24. Ostatnie słowo należało jednak do Markety Teichmanovej, która zakończyła mecz, dzięki czemu wraz z koleżankami mogła cieszyć się z brązowego medalu.

Niemcy – Czechy 1:3
(17:25, 25:18, 22:25, 23:25)

Niemcy – Kaiser (3), Quade (3), Schaperklaus (5), Hero (10), Boin (17), Schwabe (11) Gschwendtner (libero)oraz Walkenhorst (16)
Czechy – Michalikova (4), Hodanova (5), Vincouriva (4), Kossanyiova (9), Vyklicka (2), Teichmanova (17), Dostalova (libero) oraz Mudrova (6), Smidova (3), Lindovska (7) i Gambova (9)