Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Felietony > Mentalność zwycięzców, czyli przepis na sukces

Mentalność zwycięzców, czyli przepis na sukces

fot. archiwum

- To nie jest tak, że Brazylijczycy nie boją się nikogo. Oni po prostu wypracowali sobie poczucie zwycięstwa - opowiadał Daniel Castellani przed towarzyskim meczem z Canarinhos w Gdańsku. O mentalności zwycięzców pisze psycholog Anna Sznurowska.

Otwarcie nowej hali sportowo widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu przyniosło polskim kibicom wielkie wydarzenie sportowe – mecz reprezentacji Polski i Brazylii. Mecz z założenia był częścią procesu przygotowawczego przed mistrzostwami świata we Włoszech. Polacy wygrali. Wygrali z Brazylią.

To wydawałoby się pewnego rodzaju przełomem w naszych siatkarskich zmaganiach. Złamany został "mit" o kompleksie Canarinhos, o którym pisałam w artykule Big Brother trener show a Polacy zbyt grzeczni . Kompleks Brazylijczyków przed zwycięskim meczem skomentował trener biało-czerwonych, "Kompleks to złe określenie na tę sytuację" – stwierdził Daniel Castellani. Według Argentyńczyka to nie kwestia strachu, a podejścia do meczu z danym przeciwnikiem. Zespół powinien mieć świadomość mocnych i słabych punktów swoich rywali. Dobre przygotowanie do meczów to też znajomość często stosowanych akcji czy tempa gry przeciwników. Mentalne nastawnie drużyny do rywalizacji jest elementem możliwym do zaobserwowania. Trudno natomiast znaleźć odpowiednią metodę na jego pokonanie. To siła zawodników, którą kontrolują oni sami.

Brazylijczycy zdaniem polskiego trenera wypracowali w sobie mentalność zwycięzców. Stworzyli mocny fundament własnej wartości, która towarzyszy ich dobrej grze. Sytuacje trudne pokonują nie tylko za pomocą dobrej zagrywki czy ataku. Ich siłą jest również przekonanie, że mogą walczyć i zwyciężać. Stabilność emocjonalna i nastawienie na zwycięstwo powoduje, że zespół potrafi podnieść się nawet po tak "średnio" przegranych dwóch setach w Gdańsku. To silne uczucie "niezawodności" nadaje ich rywalizacji zupełnie inny od naszego charakter. Mam wrażenie, że polska reprezentacja ma za zadanie udowadniać, że jest dobra. Brazylijczycy natomiast bronią jedynie tego przekonania. Teoretycznie większa motywacja do zwyciężania powinna zaistnieć u biało-czerwonych. Jak jednak widać po meczach jest różnie.Taką właśnie silną motywację było widać w rywalizacji Polek z Japonkami w meczu  turnieju finałowego World Grand Prix rozgrywanego w chińskim Ningbo. Zawodniczki promieniowały nie zachwianymi lękiem emocjami, siłą charakteru i przekonaniem, że taka gra doprowadzi je do zwycięstwa. Dziewczyny pokazały, że są jednym zespołem. Drużyną, która na boisku to jedność. Spójność tej grupy i dobre wykorzystanie mocnych stron poszczególnych zawodniczek spowodowały, że z przyjemnością oglądało się widowisko na bardzo wysokim poziomie.

O spójności grupy sportowej (Drużyna czy sześciu zawodników – spójność zespołowa ) decydują czynniki sytuacyjne (mecz), czynniki indywidualne (cechy zawodników, ich satysfakcja z bycia częścią grupy), czynniki zespołowe (wspólne cele, dotychczasowe sukcesy, komunikacja między zawodnikami) oraz przywództwo (trenera, kapitana drużyny). Mam poczucie, że podczas tego meczu wszystkie te elementy zostały dobrze dograne. Dziewczyny zaprezentowały mentalność zwycięzców.

Badania dotyczące zgrania zespołu oraz jego sukcesów wykazały, że istnieje związek między spójnością drużyny a jej sportowym sukcesem. Nie został potwierdzony kierunek tego związku, czyli czy sukces zależy od spójności czy odwrotnie. Wynik badania wskazuje jednak na fakt, że oba czynniki są ze sobą ściśle związane. Można więc założyć, że budowanie w zawodnikach mentalności zwycięzców będzie również wpływało na ich zgranie i odwrotnie.

Trener Castellani nie zdążył odpowiedzieć, czy uda się zbudować również w polskiej reprezentacji poczucie sukcesu, fundament zwycięstwa. Miejmy jednak nadzieję, że skoro dziewczynom udało się na jeden mecz, to możliwym jest podtrzymywanie takiego uczucia na dłużej. Takie nastawienie należy pielęgnować i rozwijać, by jak u Brazylijczyków i u Polaków powstała mentalność zwycięzców.

Psycholog
Anna Sznurowska
anna.sznurowska@gmail.com

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Felietony, Psychologia siatkówki, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-09-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved