Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Serbia na czele grupy I

ME juniorek: Serbia na czele grupy I

Po swoim zwycięstwie nad reprezentantkami Rosji, Serbki znalazły się na pierwszym miejscu w grupie I. Sborna mimo dzisiejszej porażki nadal plasuje się w czołowej dwójce. W poniedziałkowych pojedynkach zwycięstwa odnosiły również Holenderki i Słowenki.

Dwa najsłabsze zespoły grupy I stoczyły ze sobą w poniedziałek niezwykle zacięty pojedynek. Belgijki, po wysokim zwycięstwie w trzecim secie prowadziły już 2:1 i były bliskie przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę. Po niezwykle zaciętej czwartej partii zwycięstwo odniosły jednak siatkarki ze Słowenii, które zachowały więcej zimnej krwi w ostatnich akcjach tejże partii. Znajdujące się na fali wznoszącej siatkarki dobrą dyspozycję z końcówki przeniosły na tir-breaka, w którym nie dały szans Belgijkom.

Co ciekawe, w tie-breaku, to właśnie Belgijki znacznie lepiej zaprezentowały się w przyjęciu. Na przestrzeni całego meczu, niewiele lepsze w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła były siatkarki ze Słowenii, które bardzo podobnie do swoich rywalek zaprezentowały się w ataku. Najlepsza pośród zwyciężczyń okazała się być Ziva Recek, która wywalczyła 22 oczka dla swojego zespołu i wspomogła go przyjęciem rzędu 51%.

Zwycięstwo nad Belgią nie zmieniło znacznie sytuacji siatkarek ze Słowenii, które nadal znajdują się poza czołową czwórką tabeli.

Słowenia – Belgia 3:2
(22:25, 25:20, 12:25, 27:25, 15:8)

Słowenia: Vrhovnik (11 pkt.), Zaloznik (18), Bozic (7), Kaucic (7), Recek (22), Blagne (5), Rozman (libero) oraz Pozvek, Duvnjak, Ritlop, Kotnik (3)
Belgia: Dovogja (5 pkt.), Ruysschaert (8), van der Vonder (8), Penders (12), Coppens (11), el Housine (14), van Nimmen (libero) oraz Klinkenberg (11), Brugman (2), Lauwers

Po niedzielnej, gładkiej porażce z Serbkami, Czeszkom, po wyrównanym spotkaniu udało się po raz drugi w tym turnieju schodzić z parkietu z dwoma oczkami wywalczonymi za zwycięstwo w meczu. Tym razem pokonały one Holenderki, którym jednak niewiele zabrakło do ostatecznego tryumfu.

Po efektownym zwycięstwie w pierwszym secie, Holenderki w dwóch kolejnych musiały uznać wyższość naszych zachodnich sąsiadek. Siatkarkom z Niderlandów w bardzo dobrym stylu udało się jednak doprowadzić do wyrównanego tie-breaka. Czwarty set ponownie bowiem był popisem gry Holenderek, które pozwoliły swoim rywalkom na zdobycie piętnastu oczek i zmobilizowane przystąpiły do ostatniego seta. O swoim zwycięstwie w całym spotkaniu, Czeszki przesądziły dopiero w końcówce tie-breaka.

Ciężar ofensywnej gry Czeszek, spoczywał w poniedziałek na barkach Andrei Kossanyuovej. Zawodniczka ta, atakując zdobyła piętnaście oczek dla swojego zespołu, a kolejne trzy dołożyła blokując rywalki. Wykazała się ona najwyższą, bo 65 % skutecznością w ofensywie.

Holandia – Czechy 2:3

(25:12, 17:25, 22:25, 25:15, 13:15)

Holandia: Bonsen (16 pkt.), von Piekartz, de Vries (3) Smit (17), Belien (11), van Wijnen (11), Knip (libero) oraz Jimenez, Luijken (1), Molendijk, Jansen (4), Thijssen (2)
Czechy: Michalikova (11 pkt.), Hodanova (3), Vinocourova (6), Kossanyiova (18), Vyklicka (5), Gambova (14), Dostalova (libero) oraz Mudrova (3), Smidrova, Maresova, Lindovska (11), Teichmanova (1)

Spotkanie najlepszych zespołów grupy I owocowało w wiele emocji. Dzięki zwycięstwu po czterosetowym pojedynku, siatkarki z Serbii plasują się w fotelu lidera tabeli, a ich poniedziałkowe rywalki o lokatę niżej.

Każdy z czterech setów rozpoczynał się wyrównaną walką obydwu zespołów. W pierwszej i trzeciej odsłonie, po pierwszej przerwie technicznej cztery oczka przewagi wypracowały Rosjanki. Plavi nie pozwoliły im jednak w pierwszej partii na przejęcie kontroli i po doprowadzeniu do wyrównanej końcówki zwyciężyły 29:27. Dobrą passę, Sborna utrzymała jednak w trzecim secie, kiedy to przeszkodziły Serbkom w doprowadzeniu do wyrównania. Pozostałe odsłony to praktycznie walka punkt za punkt, która owocowała zwycięstwami Plavich.

Obydwa zespoły w poniedziałek zaprezentowały się bardzo dobrze w przyjęciu i ataku, a o zwycięstwie Serbek zadecydowały szczegóły. Najlepsza z nich Ana Bjelica, dała swojemu zespołowi dwadzieścia trzy oczka. Po drugiej stronie siatki najlepiej punktowała Ekaterina Petrova.

Serbia – Rosja 3:1
(29:27, 27:25, 23:25, 25:22)

Serbia: Klisura (15pkt.), Savic (7), Rankovic (8), Randenkovic (4), Bjelica (23), Stevanovic (17), Mihajlovic (libero) oraz Budrovic (1), Keceman, Medarevic, Tomic (7)
Rosja: Ivonkina (6pkt.), Petrova (20), Khodunkova (11), Safonova (17), Lyapushinkina (3), Bavykina (18), Galeeva (libero) oraz Manzyuk, Yaroshik, Komogrova