Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Xavier Kapfer: Gra w beniaminku to duże wyzwanie

Xavier Kapfer: Gra w beniaminku to duże wyzwanie

fot. archiwum

- Wiem doskonale, że czeka nas trudne zadanie, ale to wyzwanie było czynnikiem motywującym mnie do gry w tym klubie - mówi Xavier Kapfer, nowy przyjmujący Farta Kielce. -  widzę naszą przyszłość w pozytywnym świetle, chociaż walka o utrzymanie będzie ciężka.

Jak doszło do tego, że podpisałeś kontrakt z beniaminkiem PlusLigi, Fartem Kielce?

Xavier Kapfer:Minęło już trzy lata odkąd miałem okazję grać oprócz sezonu ligowego we Francji także w Katarze i Bahrajnie, a rok później przez kilka miesięcy w lidze włoskiej. Już wtedy poznałem smak gry za granicą i pomyślałem sobie, że warto byłoby w przyszłości zagrać w jakieś innej lidze niż francuska przez dłuższy okres. Poza tym bardzo interesowałem się ligą polską i chciałem zagrać w tym kraju, ponieważ wiem, że jest tu wysoki poziom rozgrywek. Kiedy otrzymałem propozycję z Kielc bardzo się ucieszyłem. To było dla mnie duże wyzwanie, a dodatkowo działacze przekonali mnie, że mają plan rozwoju tej drużyny na najbliższe lata, ponieważ ich celem jest, żeby Fart z każdym sezonem robił postępy i piął się w górę. Ten projekt i wyzwanie gry w beniaminku PlusLigi, bardzo mnie zainteresowały.

Przed podpisaniem kontraktu w Kielcach konsultowałeś może swoją decyzję ze swoimi byłymi kolegami z reprezentacji Francji, Stephanem Antiga i Guillaume’m Samica? Pytałeś ich o radę?

Oczywiście, że tak. Przed podjęciem ostatecznej decyzji chciałem mieć rozeznanie co do klubu i warunków panujących w Polsce. Wykorzystałem więc znajomość zarówno ze Stephane’m, jak i Guillaume’m, którzy są moimi bardzo dobrymi kolegami. Z Guillaume’m Samica znam się doskonale, ponieważ jesteśmy rówieśnikami i razem graliśmy jeszcze w juniorskiej drużynie Francji. Tak więc rozmawiałem z nimi na ten temat i wypytywałem się o szczegóły. Z Guillaum’em miałem okazję spotkać się tuż przed wyjazdem do Polski. To co powiedzieli mi moi koledzy o Polsce i PlusLigi bardzo mi się spodobało i jeszcze bardziej zachęciło mnie do przyjazdu tutaj.Czego oczekujesz po grze w PlusLidze?

Z punktu widzenia drużyny, a to ma dla mnie największe znaczenie, mam nadzieję, że utrzymamy się w stawce najlepszych polskich drużyn. Natomiast od siebie oczekuję przede wszystkim dobrej postawy. Miałem dobry poprzedni sezon we Francji i wierzę, że w PlusLidze również stać mnie na skuteczną grę. Chciałbym dobrze zaprezentować się polskim kibicom i wylansować się na przyszłość. Przy okazji liczę na to, że gra w Polsce sprawi mi dużo radości i przyjemności. To będzie dla mnie zetknięcie się z nowym klubem, nieznanymi dotąd rozgrywkami, a więc także z inną filozofią i kulturą gry. Życzyłbym sobie oczywiście błyszczeć świetną formą na boisku. Jak na razie, po tym, co zastałem w klubie, jestem pozytywie i optymistycznie nastawiony do tego sezonu. Zobaczymy, jak to wszystko ułoży się już w trakcie sezonu i czy będę równie zadowolony za kilka miesięcy.

W latach 2006-2007 miałeś okazję grać w reprezentacji Francji, m.in. na MŚ w Japonii oraz na ME w Rosji. Jak wspominasz tamten okres i te dwa turnieje, których Francja ostatecznie nie zakończyła na pozycji medalowej…

Mam świetne wspomnienia jeśli chodzi o sezon 2006. Zagraliśmy wtedy w finale Ligi Światowej i byliśmy o krok od pokonania wielkiej Brazylii. Ten turniej zakończył się dla nas historycznym sukcesem. To było naprawdę coś wspaniałego. MŚ też nie były złe dla naszego zespołu (Francja zajęła w Japonii 6. miejsce), gorzej było na ME w 2007r. Jeśli chodzi o mnie, to nie grałem zbyt wiele, bo nie byłem zawodnikiem szóstkowym, ale świetnie wspominam ten okres ze względu na bardzo wysoki poziom gry, z jakim się zetknąłem. Wywalczenie miejsca w dwunastce na ważne imprezy międzynarodowe miało dla mnie duże znaczenie. Uważam, że jeden sezon gry w drużynie narodowej powoduje duży skok jakościowy dla zawodnika, tak jak mniej więcej3-4 lata gry w klubie. Te dwa lata gry w zespole narodowym dużo mi dały. Wiele się nauczyłem i na pewno podniosłem swoje umiejętności.

Cały wywiad w serwisie plusliga.pl

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-09-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved