Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Młodzi Rosjanie mistrzami Europy juniorów

Młodzi Rosjanie mistrzami Europy juniorów

Siatkarze reprezentacji Rosji po zwycięstwie w meczu finałowym z Bułgarią zdobyli tytuł mistrzów Europy juniorów. Brązowe medale przypadły Serbom, którzy pokonali w decydującym meczu Holandię. Polacy sklasyfikowani zostali na 10 miejscu.

Niedziela była ostatnim dniem mistrzostw Europy juniorów rozgrywanych na Białorusi. Finałowe spotkanie padło łupem młodych Rosjan, chociaż po pierwszym secie to Bułgarzy mieli więcej powodów do radości. W meczu o 3. miejsce po zaciętej walce Serbowie pokonali 3:2 Holendrów.

Mistrzowski tytuł i złote medale ME juniorów Rosjanie zdobyli po 4 latach od ostatniego triumfu w Kazaniu. Po słabym początku i trzech przegranych wymianach Rosjanie ruszyli do ataku i na przerwie technicznej prowadzili już 8:7. Poprawnie zaczął funkcjonować rosyjski blok, klucz do sukcesu w poprzednich spotkaniach. Rosjanie prowadzili już 14:10, jednak Bułgarzy powoli odrabiając straty doprowadzili do remisu po 21. W końcówce dwa punkty z rzędu Ragina dały im zwycięstwo w pierwszym secie. Drugiego seta Rosjanie również rozpoczęli słabo, a trener Szljapnikow wprowadził na boisko Płużnikowa i Kindinowa. Bułgarzy jednak dzięki dobrej grze Nikolaja Penczewa prowadzili na pierwszej przerwie technicznej dwoma punktami. Wysocy Rosjanie powoli jednak rozgrzewali się i szybko doprowadzili do remisu. W końcówce ataki Centalowicza i dwa asy serwisowe Iwana Filippowa doprowadziły do remisu w spotkaniu finałowym.

Trzeciego seta Rosjanie rozpoczęli od prowadzenia 4:0 i wydawało się, że mecz odwrócił się całkowicie na ich korzyść. Bułgarzy nie mieli pomysłu na zatrzymanie rywali i po chwili przegrywali już jedenastoma punktami. Penczew nie mógł się wstrzelić w ataku i Rosjanie wygrali wysoko trzeciego seta do 15. Na początku czwartej partii przypomniał o sobie Iwan Nikiszin, dzięki któremu Rosjanie prowadzili już 10:6. Wówczas przypomniał o sobie ponownie Nikolaj Penczew, dzięki atakom którego Bułgarzy doprowadzili do remisu po 19. Kolejne dwa punkty zdobywali jednak Filippow i Nikiszin. Bułgarów stać było jeszcze tylko na dwa punkty i złote medale mistrzostw Europy wpadły w ręce Rosjan. Młodzi siatkarze z Rosji zgarnęli również cztery nagrody indywidualne.

FINAŁ
Rosja – Bułgaria 3:1
(23:25, 25:20, 25:15, 25:21)

Rosja: Filippow (11), Safonow (9), Kowaljew (4), Centalowicz (17), Kolesnik (3), Nikiszin (19), Kabeszow (libero) oraz Płużnikow (17), Stulenkow i Kindinow
Bułgaria: Ragin (11), Dragiew (4), Georgiew (1), Penczew (16), Trifonow (8), Żelijazkow (9), Wasiljew (libero) oraz Karakaszew (1), Dimitrow (1), Weliczkow (2) i Iwanow (5)

Po przegranych meczach półfinałowych zarówno Serbowie i jak i Holendrzy chcieli wyjechać z Białorusi z medalami mistrzostw Europy. Obie reprezentacje stworzyły zacięte i pasjonujące widowisko, z którego zwycięsko wyszli Serbowie. Dodatkową premią jest awans bez kwalifikacji do kolejnych finałów mistrzostw Europy juniorów.

Spotkanie dobrze rozpoczęli Serbowie, których do walki poderwał borykający się z urazem pleców Atanasijevic. Holendrzy jednak nie dawali uciec rywalom i na drugiej przerwie technicznej przegrywali tylko jednym punktem. Jednak po trzech kolejnych punktach dla rywali trener "pomarańczowych" był zmuszony do wzięcia przerwy. Po niej odmienieni Holendrzy pozwolili rywalom na zdobycie tylko 2 punktów i wygrali pierwszego seta 25:21. W drugiej partii po wyrównanym początku przewagę osiągnęli Serbowie, prowadząc już 16:11. Holendrzy rzucili się do odrabiania strat i w końcówce przegrywali już tylko 22:23. Atanasijevic jednak zapewnił Serbom zwycięstwo i wyrównał stan spotkania.

W trzecim secie oba zespoły popełniały mnóstwo błędów. Szybciej opanowali swoją grę Serbowie, którzy powoli, ale systematycznie powiększali swoją przewagę. Przy stanie 16:19 Holendrzy znów zerwali się do walki, a po asie serwisowym Fabiana Dossetta mieli już tylko jeden punkt straty, jednak skuteczne bloki Milutinovica zapewniło zwycięstwo w tym secie Serbom. Publiczność, mająca nadzieję na tie-breaka, zaczęła mocno dopingować Holendrów, którzy prowadzili przez cały czwarty set, mając w pewnym momencie nawet 6 punktów przewagi. Serbowie zmniejszyli odległość doprowadzając do stanu 20:22, jednak końcówka należała do "pomarańczowych". W tie-breaku zawodnicy obu zespołów próbowali poderwać białoruską publiczność do dopingu. Zmiana stron boiska nastąpiła przy dwupunktowym prowadzeniu Serbów. Holendrzy jeszcze próbowali walczyć, nie dali jednak rady i brązowe medale mistrzostw Europy juniorów pojadą do Serbii.

o miejsca 3-4
Serbia – Holandia 3:2
(21:25, 25:23, 25:20, 22:25, 15:10)

Serbia: Kovacevic (16), Koprivica (6), Jovovic (4), Opacic (12), Milutinovic (15), Atanasijevic (31), Kapur (libero) oraz Mrdak, Petkovic i Peric (1)
Holandia:
Keemink (1), Ten Horst (14), van Rekom (18), Dossett (5), Hoogendoorn (23), Parkinson (11), Dercksen (libero) oraz van den Heuvel

W meczu o 5. miejsce Hiszpanie pokonali po tie-breaku reprezentację Niemiec. Dwa pierwsze sety wygrali po zaciętych końcówkach (w drugim secie 36:34) wygrali nasi zachodni sąsiedzi, jednak w trzeciej partii spotkania Hiszpanie odmienili przebieg meczu. Wygrane sety do 19 i 14 doprowadził do tie-breaka. Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego wygrali piątego seta 15:10 i mogli się cieszyć ze zwycięstwa.

Siódme miejsce na mistrzostwach Europy juniorów przypadło Włochom, którzy pokonali w ostatnim meczu 3:1 reprezentację Belgii.