Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwalifikacje do ME 2011 kobiet: Walczą o wyjazd do Serbii i Włoch

Kwalifikacje do ME 2011 kobiet: Walczą o wyjazd do Serbii i Włoch

Białoruś, Francja i Chorwacja zrobiły pierwszy krok do awansu do Mistrzostw Europy 2011, które rozegrane zostaną w Serbii i we Włoszech. Francuzki wygrały wczoraj z Finlandią, Białorusinki pokonały dziś Izrael, Chorwatki zaś okazały się lepsze od Belgijek.

Francuzki bardzo pewnie pokonały w pierwszym spotkaniu reprezentację Finlandii 3:0 i są bardzo blisko wywalczenia awansu do przyszłorocznego czempionatu europejskiego. Finki tylko w pierwszym secie zdołały nawiązać z „trójkolorowymi" wyrównaną walkę. W pozostałych dwóch partiach na parkiecie niepodzielnie panowały Francuzki, które nie zamierzają jednak lekceważyć przeciwniczek przed rewanżem, który rozegrany zostanie za tydzień w Salo. Jak przyznała po meczu kapitan „Les Bleus" – Anna Rybaczewski, jej drużyna jeszcze nie ma w kieszeni kwalifikacji i aby ją wywalczyć, ona i koleżanki muszą z pełnym zaangażowaniem podejść do drugiego spotkania.

Francja – Finlandia 3:0
(25:22, 25:15, 25:15)

Francja – Bauer (8), Lozancic (9), Rybaczewski (13), Orle (12), Faesch (6), Djilali (10), Bousquet (libero) oraz Kloster i Ortschitt
Finlandia – Arminen H. (1), Jokinen (4), Arminen R., Hakkinen (6), Lehtonen (12), Pihlajamaki (8), Hamalainen (libero) oraz Lainesalo, Teittinen, Niemi Subbotina (2)

Rywalizacja Białorusinek z reprezentantkami Izraela wydaje się najbardziej zacięta. Pierwszy mecz tych zespołów był bardzo wyrównany i dopiero w piątej partii Białorusinki rozstrzygnęły go na swoją korzyść. Jednak równie dobrze górą mogły być zawodniczki z Izraela, które prowadziły już w tie-breaku 12:11. Ostatecznie to gospodynie wyszły obronną ręką z zaciętej końcówki. Rewanżowe spotkanie w Izraelu nie ma zatem zdecydowanego faworyta, a losy awansu w tej parze będą się toczyć do samego końca.

Białoruś – Izrael 3:2
(19:25, 18:25, 25:18, 27:25, 15:13)

Białoruś – Tumas (8), Palczeuskaja (5), Aksenava (10), Zakreuskaja (14), Szewczenko (9), Kawalczuk (21), Markouskaja (libero) oraz Harelik (7)
Izrael – Frage-Gerber (16), Velikiy (18), Volivach (12), Vysotski (13), Ponte (3), Artmenko (18), Zinobar (libero) oraz Haim i Arazi

Początek spotkania ułożył się znakomicie dla Belgijek, które już na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:5. Przez dłuższy czas spokojnie utrzymywały swoją przewagę prowadząc na drugiej przerwie technicznej 16:12, a kilka minut później 21:17. W końcówce Chorwatki rzuciły się w pogoń i zbliżyły się nawet na jeden punkt, ale ostatecznie przegrały tę partię 23:25.

Na początku drugiego seta obie ekipy zacięcie walczyły, żadna nie mogła wyraźnie odskoczyć. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsze były Chorwatki. Po niej Belgijkom przydarzył się spory przestój i w konsekwencji na drugą przerwę techniczną zeszły one przegrywając 10:16. Po powrocie na boisko rozpaczliwie próbowały odrabiać straty (18:21), ale ostatecznie przegrały tę partię 21:25.

Na początku trzeciego seta Chorwatki osiągnęły niewielką przewagę, bowiem na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:6. Po powrocie na boisko powtórzyła się sytuacja z seta poprzedniego, kiedy to gospodynie odskoczyły na drugiej przerwie technicznej na 16:10. Chorwatki wygrały tę partię 25:21.

Podobnie jak na początku trzeciej odsłony na pierwszą przerwę techniczną w partii czwartej z dwupunktową przewagą zeszły Chorwatki. Po powrocie na boisko Maja Polak i spółka starały się jeszcze bardziej powiększyć przewagę i na drugą przerwę techniczną zeszły z pięcioma punktami przewagi (16:11). Gospodynie utrzymywały wysokie prowadzenie niemal do końca seta. Prowadziły już 21:17, ale rywalki poderwały się do walki, ale nie zdołały jednak wygrać seta. Ten padł łupem Chorwatek 25:23 i tym samym wygrały one cały mecz.

Chorwacja – Belgia 3:1
(23:25, 25:21, 25:21, 25:23)

Chorwacja – Jerkov (15), Barun (13), Usic Jogunica (24), Katic (2), Milos (5), Poljak (10), Bares (libero) oraz Dugandzic, Cutura i Alajbeg
Belgia – De Leeuw (2), Bland (6), Leys (17), Aelbrecht (18), Wittock (2), Rosseaux (9), Szczygielska (libero) oraz Coolman, Heyrman (5), Renneboogh (4), Smits i Van De Vyver (2)