Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Polki zaczęły od porażki

ME juniorek: Polki zaczęły od porażki

Niezbyt udanie rozpoczęła się dla polskich juniorek przygoda z tegorocznymi mistrzostwami Europy. W swoim pierwszym meczu musiały one uznać wyższość swoich rówieśniczek ze Słowacji wygrywając tylko jednego seta.

Pierwszą partię dobrze rozpoczęły Polki, Słowaczki jednak szybko przejęły inicjatywę i na pierwszej przerwie technicznej to one prowadziły 8:6. Wraz z upływem kolejnych akcji rywalki stopniowo powiększały przewagę i na drugą przerwę techniczną schodziły z prowadzeniem 16:12. Gdy już wydawało się, że Słowacja spokojnie utrzyma przewagę do końca seta, Polki poderwały się. Świetne zagrywki Czyżnielewskiej pozwoliły polskim reprezentantkom wyjść na prowadzenie 22:20. W końcówce jednak to Radosova popisała się skutecznymi serwisami i Słowaczki wygrały ostatecznie pierwszą partię do 23.

Reprezentantki Polski do drugiego seta przystąpiły z dużym animuszem. Szybko osiągnęły trzypunktową przewagę, której rywalki nie potrafiły zniwelować. W drugiej fazie seta Polki systematycznie dokładały do tego kolejne oczka i w pewnym momencie prowadziły już 18:13. Gdy przy stanie 24:20 piłki setowe miały podopieczne trenera Krzyżanowskiego, wydawało się, że nic nie jest w stanie wydrzeć im zwycięstwa w tej partii. Na zagrywce pojawiła się jednak Kriskova, której skuteczne zagrywki na tyle uprzykrzyły grę Polkom że nie były w stanie postawi  „kropki nad i". Wykorzystały to rywalki, które odwróciły losy partii wygrywając do 24.

Wydawało się, że w taki sposób przegrane dwie partie wpłyną negatywnie na morale Polek. Przystąpiły one jednak do trzeciej partii odpowiednio umotywowane i prowadziły wyrównaną grę ze Słowaczkami. Rywalki odskoczyły co prawda na trzy punkty tuż przed drugą przerwą techniczną, jednak reprezentantki Polski szybko zniwelowały tę stratę. Gra punkt za punkt toczyła się do stanu 22:22. Wtedy to Polki wreszcie przełamały się w końcówce i zdobyły trzy kolejne oczka.
Od początku czwartej partii to rywalki narzucały tempo gry. Trzypunktowa przewaga pozwalała na swobodne kontrolowanie przebiegu seta. Polki w dodatku nie potrafiły odpowiednio zareagować na sytuację na parkiecie i to Słowaczki zdobywały kolejne punkty. Rozbite reprezentantki Polski bez wiary w zwycięstwo pozwalały rywalkom na zbyt wiele, a te wykorzystały to skrzętnie, wygrywając drugiego seta do 15.

Słowację do zwycięstwa poprowadziły Karin Palgutova i Nikola Radosova, które zdobyły imponującą liczbę punktów – po 23. W drużynie Polek najlepiej punktującą zawodniczką była Zuzanna Czyżnielewska, zdobywczyni 14 oczek. Jedną z przyczyn porażki była słaba gra blokiem polskich siatkarek które zdobyły tym elementem tylko 4 punkty przy 11 Słowacji. Porównywalne statystyki ataku i przyjęcia obu drużyn dobrze oddają specyfikę tego wyrównanego spotkania. Zabrakło więc trochę szczęścia w końcówkach pierwszej i drugiej partii, ale także i skutecznego bloku, którym udałoby się powstrzymać czołowe atakujące rywalek.

Polska – Słowacja 1:3
(23:25, 24:26, 25:22, 15:25)