Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Biało-czerwoni lepsi od Belgów

ME juniorów: Biało-czerwoni lepsi od Belgów

Dziś podopieczni Grzegorza Rysia odnieśli drugie zwycięstwo na mistrzostwach Europy juniorów. Mimo, że biało-czerwoni przegrali pierwszego seta, to trzy kolejne partie zapisali na swoją korzyść i pewnie pokonali rówieśników z Belgii 3:1.

Już początek spotkania nie był udany dla biało-czerwonych, bowiem Wojciech Ferens uderzył w aut. Co prawda potem przez chwilę trwała walka cios za cios, ale udane kontry Belgów oraz błąd w rozegraniu Patryka Szczurka dał belgijskim juniorom czteropunktową przewagę (8:4). Następnie biało-czerwoni próbowali odrabiać straty. Jednak dopiero udane zbicia Ferensa i punktowy blok Szczurka sprawiły, że na świetlnej tablicy widniał remis 10:10. W kolejnych akcjach trwała zażarta rywalizacja, a żadnej z drużyn nie udawało się odskoczyć na więcej niż jedno oczko. W polskim obozie dobrze spisywał się Adrian Buchowski, ale to było za mało, żeby wypracować przewagę nad rywalami. W końcówce Belgowie zdołali odskoczyć podopiecznym Grzegorza Rysia na dwa oczka (24:22). Mocne zbicie Miłosza Hebdy pozwoliło naszym juniorom obronić pierwszą piłkę setową, ale Belgowie wykorzystali drugą okazję i zwyciężyli w premierowej odsłonie 25:23.

Niepowodzenie w pierwszej partii nie załamało Polaków, którzy bardzo zmobilizowani przystąpili do kolejnego seta. Już na jego początku dzięki atakowi Szczurka z przechodzącej piłki uzyskali niewielką przewagę (3:1). W kolejnych akcjach podopiecznym Grzegorza Rysia udało się jeszcze bardziej odskoczyć od przeciwników (7:4), a dwie udane kontry Ferensa dały biało-czerwonym cztery punkty przewagi nad Belgami (10:6). W pewnym momencie nasi juniorzy mieli już nawet pięciopunktową przewagę, ale dwa błędy Hebdy sprawiły, że rywale nieco odrobili straty (9:12). Jednak okazało się, że to było wszystko, na co w tym akcie gry było stać Belgów. W środkowej fazie drugiej odsłony Polacy byli „z przodu" (16:12). Udane bloki Miłosza Hebdy, Piotra Haina oraz Tomasza Kalembki sprawiły, iż podopieczni Grzegorza Rysia wygrywali już 21:14. W końcówce biało-czerwoni nie dali już Belgom rozwinąć skrzydeł. Ostatecznie druga partia padła łupem podopiecznych Grzegorza Rysia 25:15.

Na początku trzeciego seta plasem popisał się Buchowski, a to dało Polakom dwa oczka przewagi (4:2), lecz po chwili Belgowie wyrównali (4:4), a w następnych akcjach walka toczyła się cios za cios (6:6). Dzięki mocnemu zbiciu Ferensa podopieczni Grzegorza Rysia wygrywali na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Po czasie Polacy wrzucili piąty bieg i dzięki udanej kontrze Hebdy odskoczyli rywalom (11:8). Jednak Belgowie wcale nie zamierzali się poddawać. Ich ambitna postawa sprawiła, że niemal doprowadzili do remisu (13:14), ale dobra gra Hebdy dała Polakom pewne prowadzenie na drugm czasie technicznym (16:12). Po nim Belgowie wyraźnie się pogubili. Skrzętnie wykorzystali to nasi siatkarze (20:12), ale potem również im przydarzył się niewielki przestój, podczas którego stracili trzy oczka z rzędu (20:15). W końcówce podopieczni Grzegorza Rysia kontrolowali boiskowe wydarzenia i pewnie zmierzali do wygranej w trzeciej partii. Ostatecznie nasi juniorzy zwyciężyli 25:17, a kropkę nad „i" postawił szczelny blok Polaków.

Świetna gra Ferensa w pierwszych akcjach czwartej odsłony pozwoliła biało-czerwonym uzyskać trzy oczka przewagi (4:1). Błędy Belgów oraz skuteczna kontra Hebdy dała podopiecznym Grzegorza Rysia prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:4. Przez kolejne minuty obraz gry nie ulegał zmianie (11:8), ale potem Belgowie niebezpiecznie zbliżyli się do naszych juniorów (11:12). Jednak atak z przechodzącej piłki Kalembki i udana „czapa" tego samego zawodnika pozwoliły podopiecznym Grzegorza Rysia ponownie odskoczyć od przeciwników (16:12). Przez następne minuty Polacy krok po kroku zbliżali się do wygranej w czwartym secie (19:14). Mocne zbicia Ferensa i Buchowskiego sprawiły, że Polacy mieli już sześć oczek przewagi nad Belgami (22:16). Ostatecznie podopieczni Grzegorza Rysia wygrali 25:20 i w całym spotkaniu 3:1.

Podopieczni Grzegorza Rysia zdecydowanie wygrali rywalizację w bloku, bowiem „sprzedali" przeciwnikom 11 czap, zaś Belgowie zatrzymali naszych siatkarzy tylko 5 razy. Najwięcej bloków na swoim koncie zapisali: Miłosz Hebda oraz Tomasz Kalembka – po 3. Przyjęcie w obu ekipach było na podobnym poziomie, choć Polacy mieli nieco lepsze wskaźniki w przyjęciu idealnym (48%). Biało-czerwoni lepiej grali również w ataku, a to był element, w którym uzyskali dużą przewagę nad rywalami, bowiem ich skuteczność w tym elemencie wyniosła 60%, a Belgowie zbijali piłki tylko z nieco ponad 40% skutecznością.

Bardzo dobre zawody rozegrał Wojciech Ferens, który zdobył 23 punkty. Polski przyjmujący otrzymał 33 piłki do ataku. Skończył 21 z nich, a to dało mu 64% skuteczność w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Ponadto Ferens popisał się dwoma udanymi blokami. Dość dobrze grał również na przyjęciu – 73% pozytywnego i 40% perfekcyjnego. Miłosz Hebda zanotował w ataku 50% skuteczność (15/30). Nieco wyższą skutecznością popisał się Adrian Buchowski, który skończył 15 z 22 piłek wystawionych do niego, a to dało mu 68% skuteczność. Jego przyjęcie perfekcyjne wyniosło nieco ponad 50%, ale zdarzyły mu się także dwa błędy w przyjęciu zagrywek rywali. Przyjęcie na podobnym poziomie zaprezentował również Bartosz Kaczmarek, jednak libero reprezentacji Polski nie pomylił się w tym elemencie.

Dziś mniej atakowali nasi środkowi, czyli Piotr Hain oraz Tomasz Kalembka, ale warto zaznaczyć, że ten drugi zanotował 100% skuteczność w ataku (4/4). Elementem, który dziś nie funkcjonował w polskim zespole była zagrywka. Podopieczni Grzegorza Rysia popisali się tylko 2 punktowymi zagrywkami, ale popełnili aż 16 błędów w polu serwisowym. Belgowie również zapisali na swoim koncie 2 asy serwisowe, ale pomylili się w zagrywce tylko 10 razy. Ogółem biało-czerwoni popełnili 27 błędów, czyli o trzy więcej od przeciwników

Polska – Belgia 3:1
(23:25, 25:15, 25:17, 25:20)

Polska: Szczurek (5), Hebda (18), Hain (5), Kalembka (7), Ferens (23), Buchowski (16), Kaczmarek (libero) oraz
Belgia: Deroo (17), D’hulst (2), Ilsbroux (4), Heyrman (4), Christiaens (11), Rousseaux (4), Ribbens (libero) oraz Lecat (1) i Perremans (1)