Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Kwal. do LŚ 2011: Historyczny awans Portoryko

Kwal. do LŚ 2011: Historyczny awans Portoryko

Drużyna narodowa Portoryko po raz pierwszy w historii wywalczyła prawo występu  w rozgrywkach Ligi Światowej.  Kluczem do występu wśród najlepszych na świecie był dla reprezentacji Portoryko wygrany dwumecz z reprezentacją Chin.

Drugi mecz finałowego turnieju kwalifikacyjnego pomiędzy Portoryko, a drużyną narodową Chin, gospodarze rozpoczęli bardzo dobrze. Już na samym wstępie mocną zagrywką odrzucili swoich rywali od siatki. Skuteczna gra w obronie oraz punkty zdobywane przez atakujących Héctora Soto i Víctora Rivera rozbiły ułożoną grę Chińczyków (25:19).

W drugim secie obie drużyny popełniały liczne błędy w polu serwisowym. Po pierwszej przerwie technicznej, odgwizdanej przy jednopunktowym prowadzeniu ekipy z Portoryko (8:7), kontrolę nad przebiegiem spotkania zdecydowanie przejęli grający przed kilkutysięczną publicznością gospodarze spotkania. Pomimo znacznej ich przewagi w końcówce seta (24:21), Chińczycy zdołali odrobić straty. Druga partia zakończyła się zwycięstwem Portorykańczyków dopiero przy stanie 30:28.

W trzeciej odsłonie argentyński trener, prowadzący zespół Portoryko, Carlos Cardona, wprowadził na boisko zmienników. Te sytuacje skutecznie wykorzystali reprezentanci Chin, prowadząc podczas drugiej przerwy technicznej 16:10. Gospodarze zdołali tylko nieznacznie nadrobić straty do azjatyckich rywali  (22:24), którzy wygrali trzeci set 25:22.

W ostatniej partii drugiego meczu kwalifikacyjnego zespół Portoryko powrócił do dawnego rytmu swojej gry i całkowicie przejął dominację nad przebiegiem spotkania. Czwarty set zakończył się zwycięstwem gospodarzy 25:20, a tym samym historycznym awansem do przeszłorocznych rozgrywek Ligi Światowej.

W tym meczu był również dostrzegalny polski, siatkarski akcent. Zawody prowadzone były przez parę arbitrów Dariusza Jasińskiego z Polski oraz Gillesema Gauppema z Francji

Portoryko – Chiny 3:1
(25:19, 30:28, 22:25, 25:20)

W drugiej parze kandydatów do przyszłorocznego turnieju rywalizowali Koreańczycy z Japończykami, którym po raz drugi z rzędu nie udało się przebrnąć kwalifikacji i nie wystąpią w Lidze Światowej.

Drużyna kraju "kwitnącej wiśni" dwukrotnie uległa Koreańczykom w stosunku 1:3.

Japonia – Korea 1:3
(20:25, 25:20, 27:29, 21:25)

(25:23, 23:25, 24:26, 22:25)

źródło: fivb.org, inf. własna