Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Akinradewo MVP turnieju, Jaqueline najlepszą atakującą

Akinradewo MVP turnieju, Jaqueline najlepszą atakującą

fot. archiwum

Trzy spośród rozdanych nagród indywidualnych trafiły do zwyciężczyń turnieju - siatkarek USA. Tytuł najlepszej atakującej tegorocznego WGP otrzymała Jaqueline Carvalho, najlepszą zawodniczką turnieju uznano Foluke Akinradewo.

W gronie zawodniczek wyróżnionych nie znalazła się żadna z naszych reprezentantek. Wśród podopiecznych Jerzego Matlaka największe szanse na nagrodę indywidualną miała Anna Barańska, która przed rozegraniem ostatnich spotkań była liderką klasyfikacji na najlepiej atakującą turnieju. Ostatecznie dobry występ Canarinhes i dzisiejsza porażka Polek pomogły Jaqueline w zajęciu pierwszej lokaty w tym zestawieniu.

Nagrody indywidualne:

Najlepiej punktująca: Saori KIMURA (Japonia)
Najlepiej zagrywająca: Yimei WANG (Chiny)
Najlepiej atakująca: Jaqueline Carvalho (Brazylia)
Najlepiej blokująca: Foluke Akinradewo (USA)
Najlepsza rozgrywająca: Alisha Glass (USA)
Najlepsza libero: Xian ZHANG (Chiny)
MVP: Foluke Akinradewo (USA)
A jak statystycznie wypadły Polki?

Podobno są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyka, jednak w przypadku siatkówki teoria ta się. nie sprawdza. Łączne statystyki występów Polek w final-six WGP obrazują wyraźnie postawę biało-czerwonych w ostatniej fazie turnieju, zwracając uwagę na dobrą dyspozycję podopiecznych Jerzego Matlaka w elemencie zagrywki, stabilne przyjecie i element ataku, którego skuteczność wymaga jeszcze poprawy.

Na przestrzeni całego WGP, co potwierdził również turniej finałowy, najlepiej w polskiej ekipie zaprezentowała się Anna Barańska. Polska przyjmująca w spotkaniach final-six zapisała na swoim koncie 75 ‚oczek’, z czego 70 punktów zdobyła atakiem,cztery zatrzymując rywalki blokiem oraz jeden bezpośrednio serwisem. Uzyskany rezultat dał Barańskiej piątą lokatę w klasyfikacji na najlepiej punktującą siatkarkę zawodów. Już w pierwszym meczu z reprezentacją USA Anna Barańska, była najlepszą zawodniczką spotkania, zapisując 18 ‚oczek’ na swoim koncie, podobny rezultat indywidualny nasza przyjmująca uzyskała w drugim spotkaniu- z ‚Canarinhes’ (19 punktów). Nieznacznie słabszy wynik przyniósł piątkowy mecz z Chinami, w którym to Barańska pod względem ilości zdobytych punktów znalazła się na 3. miejscu (z wynikiem 8 pkt.), tym razem więcej ‚oczek’ dla zespołu zdobyły Katarzyna Skowrońska-Dolata i Agnieszka Bednarek-Kasza.

W jedynym wygranym przez podopieczne Jerzego Matlaka spotkaniu najczęściej punktowała Joanna Kaczor, jednak ponownie w czołówce klasyfikacji znalazły się Anna Barańska i Karolina Kosek. Mecz ostatni, w którym Polki walczyły z Włoszkami o miejsce na 3. stopniu podium, potwierdził dobrą grę Anny Barańskiej, która ponownie zaprezentowała się najlepiej spośród wszystkich biało-czerwonych.

Można zauważyć stale utrzymujący się poziom efektywności w ataku naszego zespołu, skuteczność polskich zawodniczek kształtowała się w granicach 40%. Wbrew pozorom największej skuteczności Polki nie uzyskały w wygranym spotkaniu z Japonią, chociaż uzyskały notę 38%, najkorzystniej w tym elemencie podopieczne Jerzego Matlaka zagrały w meczu drugim. Rywalizując z Canarinhes polskie atakujące skończyły 53 akcje w 135 próbach, co zapewniło im wynik 39, 26%. Zaznaczyć należy, że w żadnym ze spotkań, nie wykształcił się szczególnie wysoki dystans między Polkami a rywalkami, pod względem efektywności zagrań. W przypadku analiz indywidualnych osiągnięć siatkarek, podobnie jak w przypadku ilości zdobytych punktów najkorzystniej w zestawieniu zaprezentowała się Anna Barańska.

W przypadku gry na siatce to nie był zły turniej w wykonaniu naszej reprezentacji. Indywidualnie najczęściej atakujące rywalki zatrzymywała Agnieszka Bednarek-Kasza. Znajdująca się na 6. miejscu rankingu FIVB fazy finałowej WGP środkowa uzyskała średnią bloków na set 0,6 (w sześćdziesięciu próbach 12-krotnie powstrzymując rywalki i zapewniając punkty swojej drużynie). Zespołowo dla biało-czerwonych najlepszy w elemencie bloku był wygrany w sobotę mecz z Japonią. W tym spotkaniu podopieczne Jerzego Matlaka zdobyły 12 ‚oczek’ grą na siatce, uzyskując minimalna przewagę w konfrontacji z Japonkami.

Po raz kolejny Polki udowodniły swoją znakomitą dyspozycję w polu serwisowym, potwierdzając że są obecnie jedną z najlepiej zagrywających ekip w żeńskiej siatkówce. Fakt ten ma swoje potwierdzenie również w liczbach, w pierwszej piątce zestawienia zawodniczek najczęściej punktujących na zagrywce znalazły się aż dwie nasze reprezentantki. Miejsce 3. z 7 asami serwisowymi zajęła Karolina Kosek, tylko dwie pozycje niżej znalazła się kolejna Polka- Agnieszka Bednarek-Kasza z sześcioma punktowymi zagrywkami. Najsłabiej w tym elemencie Polki wypadły w rywalizacji z Brazylią (2 asy serwisowe), jednak nawet Canarinhes nie uzyskały znacznej przewagi nad naszym zespołem. Z pewnością do udanych spotkań zaliczyć należy mecz z Japonią, kiedy to nasze zagrywające 10- krotnie punktowały bezpośrednio zagrywką, dodatkowo utrudniając skuteczne rozegranie akcji przeciwniczkom. Niejednokrotnie efektowne zagrywki biało-czerwonych, mimo że nie przynosiły bezpośrednio punktów uniemożliwiały drużynom przeciwnym kombinacyjne rozegranie akcji, lub dogranie ‚w punkt’ do rozgrywającej.

Sprawiając problemy rywalkom nasze reprezentantki potrafiły unormować swoją grę w przyjęciu. Perfekcyjny odbiór Polek kształtował się na poziomie ok 50%. Najlepiej przyjmującą zawodniczką okazała się Anna Barańska, co potwierdziła ogólna klasyfikacja (2. miejsce Polki, ze średnią 53,60%), tuż za liderką naszej reprezentacji uplasowała się Karolina Kosek z rezultatem 46,90% idealnego przyjęcia. Nieco gorzej wyglądają wyniki Polek w obronie, szukając biało-czerwonych w czołówce rankingu dopiero na miejscu 9. znalazła się nasza libero- Mariola Zenik z notą 1,35 obrony na set, podbijając 27 ze 108 zagrań rywalek.

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-08-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved