Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Znakomita postawa Polek w polu zagrywki

Znakomita postawa Polek w polu zagrywki

Siatkarki reprezentacji Polski pokonując Japonię odniosły swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznym turnieju finałowym WGP. Statystyki pokazują, że kluczowe znaczenie miała postawa biało-czerwonych w polu zagrywki.

W polskiej ekipie zdobywanie punktów rozkładało się głównie pomiędzy trzy zawodniczki: Joannę Kaczor, która zapunktowała 19 razy, co dało jej miano najlepiej punktującej polskiej zawodniczki oraz Annę Barańską i Karolinę Kosek , które zdobyły odpowiednio 18 i 17 oczek. Po przeciwnej stronie siatki największą zdobycz punktową na swoim koncie zapisała Saori Kimura (19 oczek). Czternaście zdobytych punktów zapisała też Yukiko Ebata, a 12 Ai Yamamoto. Dwucyfrowy wynik osiągnęła także Mai Yamaguchi, która zdobyła równo 10 punktów.

Ogólna skuteczność w ataku reprezentacji Polski wynosiła 38%. Na 143 próby podopieczne Jerzego Matlaka powodzeniem zakończyły 54. Przeciwniczki były w tym elemencie minimalnie gorsze, bowiem zbijały z 35% efektywnością (50 udanych ataków na 140 prób). Indywidualnie najwięcej punktów w tym elemencie, jeżeli chodzi o polską drużynę zdobyła Anna Barańska (17). Skrzydłowa reprezentacji Polski atakowała w sumie 38 razy, co dało jej 45% skuteczności. Popełniła przy tym 3 błędy. Czternaście punktów dołożyła do tego Joanna Kaczor, która otrzymała do ataku 36 piłek (30% efektywność). Pomyliła się w tym elemencie 2 razy. Trzecia ze skrzydłowych – Karolina Kosek na 36 prób udanie zakończyła 13, co dało jej 36% skuteczność. Popełniła przy tym dwa błędy. Po stronie japońskiej najczęściej wykorzystywana w ataku była Saori Kimura, która dostała 47 piłek, ale skończyła tylko 18, co dało jej 38% skuteczności. Zawodniczka ta pomyliła się w tym elemencie 4 razy. Z jedenastoma udanymi atakami zakończyła mecz Yukiko Ebata, która zbijała piłkę 31 razy (35% ef.). Popełniła przy tym 3 błędy. Dziewięć zdobytych punktów atakiem zapisała także na swoim koncie Mai Yamaguchi, która atakowała w sumie 26 razy, co dało jej 34 % skuteczności. Siatkarka pomyliła się trzykrotnie.

Polki okazały się także minimalnie lepsze w bloku. Zdobyły w sumie tym elementem 12 punktów, przy 9 ,,czapach" rywalek. Najlepszą polską blokującą w tym meczu okazała się Milena Sadurek trzykrotnie zatrzymując rywalki. Po dwa udane zastawiania zaliczyły także Agnieszka Bednarek-Kasza i Joanna Kaczor. Po przeciwnej stronie siatki cztery razy udanie blokowała Ai Yamamoto. Dwa udane bloki na swoim koncie zapisała także Kaori Inoue. Biało-czerwone wyśmienicie radziły sobie w polu zagrywki punktując w tym elemencie dziesięciokrotnie, przy zaledwie trzech asach rywalek. Najlepszą polską serwującą okazała się Karolina Kosek, która 4 razy trafiła swoją zagrywką w boisko Japonek. Trzy asy serwisowe zapisała na swoim koncie Joanna Kaczor, a dwa Agnieszka Bednarek-Kasza. W szeregach japońskich w polu zagrywki punktowała tylko Yukiko Ebata (3 razy).Zaskoczeniem na pewno jest fakt, iż Polki statystycznie lepiej broniły od swoich rywalek, które jak wiadomo słyną ze znakomitej obrony. Biało-czerwone podbiły 20 piłek, natomiast Japonki 16. Najlepiej w polskim zespole broniła Mariola Zenik podbijając 8 piłek, natomiast jej vis a vis Yuko Sano popisała się sześcioma obronami, co było najlepszym wynikiem w jej zespole. Polski zespół spisał się także lepiej od przeciwnika w przyjęciu zagrywki. Osiągając ogólnie w tym elemencie 47% skuteczności. Azjatki natomiast miały zaledwie 17% skuteczność. W polskiej ekipie najczęściej przyjmowały Barańska i Kosek, które osiągnęły odpowiednio 58% i 33%. Podopieczne Jerzego Matlaka niemal każdą zagrywkę kierowały w Saori Kimurę, która osiągnęła w tym elemencie 23% wynik. Japonki popełniły za to mniej błędów, bowiem 20. Polki natomiast oddały rywalkom 23 punkty.

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-08-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved