Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Siatkarki USA o krok od wygrania turnieju finałowego

WGP: Siatkarki USA o krok od wygrania turnieju finałowego

Siatkarki Stanów Zjednoczonych odniosły swoje czwarte z rzędu zwycięstwo w turnieju finałowym World Grand Prix. W sobotę Amerykanki pokonały w Ningbo 3:0 reprezentację Chin i z przewagą dwóch punktów nad Brazylią przewodzą turniejowej tabeli.

Od początku spotkania Amerykanki zdawały się nie zważać na głośny doping chińskich kibiców. Gospodynie lepiej rozpoczęły pierwszego seta, ale po pierwszej przerwie technicznej siatkarki USA rozpoczęły odrabianie strat i po chwili prowadziły 14:11. Trener Wang Baoquan był zmuszony do wzięcia przerwy dla swojego zespołu, po której dzięki skutecznym atakom Wang Yimei Chinki doprowadziły do remisu po 18. Amerykanki dość szybko jednak się otrząsnęły i przy stanie 24:21 miały piłkę setową. Po chwili silny atak z prawej strony Destinee Hooker, po którym piłka wpadła w sam środek boiska rywalek, zakończył pierwszego seta.

Na pierwszej przerwie technicznej w drugim secie Chinki prowadziły już 8:7, ale błędy w polu zagrywki i w ataku oraz kilka genialnych wprost bloków Destinee Hooker pozwoliło Amerykankom wyjść na prowadzenie 15:11. Azjatki szybko jednak odrobiły straty i już do końca tej partii trwała zacięta walka punkt za punkt. Przy stanie 24:23 gospodynie turnieju finałowego miały nawet piłkę setową, jednak ostatecznie przegrały druga partię 25:27. W trzecim secie nadzieję na powrót do gry dawały Chinom silne ataki Wang, jednak po drugiej stronie siatki dobrze dysponowane były Hooker i Foluke Akinradewo. Pierwsza niezwykle skutecznie atakowała, zdobywając w całym spotkaniu 24 punkty, druga była nie do przejścia w bloku. Amerykanki szybko przejęły kontrolę nad wydarzeniami na boisku, pewnie utrzymując prowadzenie. Spotkanie zakończył skuteczny blok Akinradewo i czwarta wygrana USA w Final Six World Grand Prix stała się faktem.

Chiny – USA 0:3
(21:25, 25:27, 22:25)

Chiny: Wang Y. (15), Wei (2), Li (7), Xue (8), Chen (8), Ma (10), Zhang X. (libero) oraz Wang Q. i Bian
USA: Glass (1), Bown (9), Larson (8), Tom (8), Akinradewo (14), Hooker (24), Sykora (libero) oraz Barboza

Po meczu powiedzieli:

Wei Qiuyue (kapitan reprezentacji Chin): – USA to bardzo silny zespół. Tak naprawdę miałyśmy szansę, by z nimi wygrać, ale nie mogłyśmy tego dokonać. Wywarły na nas pod siatką olbrzymią presję.

Wang Baoquan (trener reprezentacji Chin): – USA to bardziej doświadczony zespół, to było widać nie tylko w obronie, ale też w ataku. Mimo porażki rozegraliśmy dobry mecz, szczególnie w ataku. Mieliśmy szansę wygrać ten mecz, ale nie wykorzystaliśmy jej z powodu złego przyjęcia.

Jennifer Tamas (kapitan reprezentacji USA): – Chiny to bardzo trudny przeciwnik. Zagrałyśmy dziś bardzo dobrze i myślę, że utrzymamy taką formę do końca.

Hugh McCutcheon (trener reprezentacji USA): – Jestem zadowolony z tego, co dziś zaprezentowaliśmy. Gra przeciwko Chinkom to nie lada wyzwanie, to bardzo dobry zespół. Jestem zadowolony ze swojej drużyny, która dziś była bardzo zdyscyplinowana w polu zagrywki, obronie i ataku. Zawodniczki przyjmujący wykonały dziś ogromną pracę, która pozwoliła nam uzyskać przewagę.