Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finały WGP i Ligi Światowej w Polsce?

Finały WGP i Ligi Światowej w Polsce?

fot. archiwum

Ambitne plany przejawiają włodarze PZPS-u. Polska federacja starać się będzie o organizację turniejów finałowych Ligi Światowej oraz World Grand Prix, które miałyby się odbywać kolejno w 2011 i 2012. Dwa lata później, na polskich parkietach odbywać się będą MŚ.

Marzeniem Mirosława Przedpełskiego jest jedna wielka impreza rangi światowej rocznie. O tym, że Polacy organizować będą mistrzostwa świata w 2014 roku wiadomo już od dawna. Po sukcesie, jakim były odbywające się nad Wisłą mistrzostwa Europy kobiet oraz wcześniej turnieje finałowe Ligi Światowej, Polacy chcą ponownie pojawić się w roli gospodarza.

PZPS zgłasza więc akces do organizacji Final Six Ligi Światowej, który do Polski miałby zawitać w 2011 roku. – Jesteśmy w tej rozgrywce faworytem, ale musimy znaleźć sponsora, który pokryje koszty opłaty licencyjnej do FIVB. Chodzi o 600 tysięcy euro – powiedział Mirosław Przedpełski. Prezes związku chciałby, aby nad Wisłą, rok później odbył się turniej finałowy WGP. O pozyskanie organizacji tegoż turnieju będzie jednak bardzo trudno, bowiem konieczne jest w tym wypadku przełamanie "azjatyckiego monopolu" na organizowanie tegoż turnieju. W nadchodzących dniach, Final Six tych rozgrywek odbywać się będzie w chińskin Ningbo. – Do tej pory finały odbywały się przede wszystkim w Azji, bo tam są pieniądze i kibice. Ale walczymy o to, żeby raz na trzy lata organizować turnieje finałowe w Europie – mówi cytowany przez sports.pl, prezes związku.

Przyszłoroczny finał LŚ może być znacznie inny od odbywającego się w Argentynie Final Six. FIVB planuje bowiem zmiany regulaminowe, według których w bezpośredniej walce o wygraną w tych rozgrywkach pozostawałoby osiem ekip. Tak jak dotychczas, wyłaniane byłyby nadal z czterech grup, ale z jednej stawki awansowałyby aż trzy zespoły. Grupa ta, nazywana grupą potentatów składałaby się z najlepszych zespołów świata. Zmieniony zostanie być może również sposób wyłaniania ósmego uczestnika turnieju finałowego. Do tej pory bowiem, najlepsza drużyna z drugich miejsc awansuje bezpośrednio do turnieju. W nadchodzących rozgrywkach, miałaby ona rozegrać dodatkowy baraż z czwartą ekipą grupy potentatów. – To na razie tylko koncepcja, ale jest prawdopodobne, że w następnym sezonie wejdzie w życie. Trwają pracę nad ustaleniem klucza kwalifikacji do elitarnego grona. Nie wiadomo, czy będzie decydował światowy ranking, czy inne kryteria – zdradził na łamach Sportu, Mirosław Przedpełski, który nie będzie kandydował na stanowisko prezesa FIVB.źródło: inf. własna, Przegląd Sportowy, Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-08-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved