Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. H: Zwycięstwo Tajwanu po pięciosetowej walce

WGP, gr. H: Zwycięstwo Tajwanu po pięciosetowej walce

Na zakończenie rozgrywek w grupie H WGP siatkarki Portoryko i Tajwanu sprezentowały sympatykom siatkówki kolejne trwające 5 setów spotkanie. Po wyrównanej walce w partii ostatniej 17:15 wygrały siatkarki z Tajwanu, zwyciężając  3:2 w całym meczu.

Przed kompletem publiczności, obie ekipy rozpoczęły niezwykle wyrównane spotkanie. Set pierwszy był niezwykle zacięty z toczącymi się wymianami punkt za punkt. Dopiero w końcówce partii dzięki skutecznym atakom ze skrzydeł Portorykanki doprowadziły do wyrównania, szybko uzyskując prowadzenie przy stanie 28:27. W kolejnej akcji błąd nieczystego odbicia piłki popełniła Ting Chen Wan dając 29- punkt rywalkom i kończąc partię pierwszą.

Już od pierwszych akcji drugiego seta siatkarki Tajwanu prowadziły swoją grę, przejmując inicjatywę i kontrolując przebieg partii. Na drugiej przerwie technicznej prowadzenie Tajwanu wynosiło już 16:13. Portorykanki podejmowały kolejne próby zniwelowania dystansu i uzyskania prowadzenia w końcówce, podobnie jak miało to miejsce w odsłonie premierowej. Mimo kolejnych skutecznych ataków reprezentacji Portoryko, kilkupunktowe prowadzenie Tajwanu utrzymało się do końca seta, wygranego 25:21.

W odsłonie kolejnej mocna zagrywka Portoryko skutecznie odrzuciła gospodynie od siatki, uniemożliwiając im grę kombinacyjną. Wyraźnie zdekoncentrowane reprezentantki Tajwanu nie były wstanie przebić się przez blok rywalek, w efekcie czego przegrały 18:25.

Grając pod presją, z myślami o konieczności wyrównania stanu meczu i wygrania tego spotkania gospodynie już od pierwszych akcji próbowały zminimalizować ilość popełnianych w meczu błędów własnych.
Wyraźna poprawa jakości gry Tajwanu i umiejętne omijanie bloku rywalek pomogły w przedłużeniu spotkania. W ostatniej akcji atak Ting Chen Wan dał siatkarkom Tajwanu zwycięstwo 25:23

Początki decydującego seta to ponownie wyrównana walka, gospodynie szybko jednak straciły kontrolę nad przebiegiem partii. Wykorzystując nieporozumienia w ekipie rywalek Portorykanki kończyły kolejne akcje uzyskując pięciopunktowe prowadzenie. Wydawało się, że przewaga utrzyma się do końca spotkania i to właśnie Portoryko będzie cieszyć się z wygranej,jednak bardzo szybko Tajwan wyrównał stan meczu doprowadzając kolejno do stanu 11:11, 13:13. Od tego momentu żadna z ekip nie uzyskała wyższego prowadzenie (15:15). Ostatecznie mecz 3:2 wygrały gospodynie, wygrywając w ostatniej partii 17:15.

Tajwan- Portoryko 3:2
(27:29, 25:21, 18:25, 25:23, 17:15)

Tajwan: Teng (12), Tsai (15), Chen (20), Wu (14), Yen (5), Wen (11), Yang (libero) oraz Liao, Hsieh i Wu (1)
Portoryko: Mojica (4), Alvarez (17), Cruz (17), Ocasio K. (33), Oquendo (10), Ocasio S. (3), Seilhamer (libero) oraz Colon, Encarnacion i Ortega

Po meczu powiedzieli:

Carlos Cardona (trener reprezentacji Portoryko): – Byliśmy przygotowani do tego, by wygrać to spotkanie. Nie graliśmy jednak zbyt dobrze i popełniliśmy zbyt wiele błędów. Mamy ogromny szacunek dla zespołu Tajwanu. Zagrały dziś bardzo dobrze i zasłużyły na wygraną.

Sakakuchi Norimasa (trener reprezentacji Tajwanu): – Portoryko to silny zespół. Myślę, że w odniesieniu końcowego zwycięstwa pomogło nam trochę szczęście. Ale muszę też oddać cześć naszym zawodniczkom, które przyczyniły się do tej wygranej. Zagrały swój najlepszy mecz i zasłużyły na zwycięstwo. Jestem z nich bardzo dumny.