Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Amerykanki i Chinki idą jak burza

WGP, gr. G: Amerykanki i Chinki idą jak burza

Lekko, łatwo i przyjemnie. Tak można podsumować zwycięstwo reprezentacji Stanów Zjednoczonych nad Tajlandią. Amerykanki nie miały najmniejszych problemów z pokonaniem rywalek. W drugim meczu Chinki 3:0 pokonały Niemki.

Szczelny blok w premierowej odsłonie meczu z Tajlandią zdecydował, że siatkarki ze Stanów Zjednoczonych szybko objęły prowadzenie (6:1), którego nie oddały już do końca. Tajki troiły się i dwoiły, jednak nie potrafiły znaleźć recepty na świetnie spisujące się Amerykanki. Po drugiej przerwie technicznej (16:12) podopieczne Hugha McCutcheona odskoczyły rywalkom wygrywając pierwszego seta 25:16.

W drugiej partii wicemistrzynie olimpijskie prowadziły 4:0, jednak na regulaminowej przerwie na tablicy w Hong Kongu było 8:7 dla Tajlandii. Ale to było wszystko w tej partii, na co było stać Azjatki. Amerykanki znacznie wzmocniły serwis zmuszając rywalki do prostych błędów. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Reprezentacja USA wypracowała dużą przewagę prowadząc 16:10, 24:16.

Podopieczne Kiattipong Radchatagriengkai nie zamierzały się poddawać, ale determinacji i chęci starczyło im jedynie do stanu 11:9. Tajki nie wytrzymały tempa gry narzuconego przez rywalki, które coraz śmielej obijały ich blok (16:10, 20:13 dla USA) wygrywając to spotkanie w trzech setach.

Tajlandia – USA 0:3
(16:25, 16:25, 16:25)

Tajlandia: Bamrungsuk (1), Thinkaow (5), Sittirak (9), Apinyapong (8), Tomkom, Kanthong (11), Kanthong (libero) oraz Chaisri i Kaensing (2)
USA: Glass (6), Bown (5), Larson (16), Tom (5), Akinradewo (7), Hooker (9), Davis (libero) oraz Nnamani (2), Spicer, Hodge (4) oraz Barboza

Po meczu powiedzieli:

Kiattipong Radchatagriengkai (trener Tajlandii): – Gratuluję Amerykankom zwycięstwa, rozegrały dzisiaj bardzo dobre spotkanie w przeciwieństwie do mojego zespołu, który nie potrafił nawiązać równorzędnej walki. Ale na usprawiedliwienie dodam, że dziewczyny były bardzo zmęczone po ostatnim spotkaniu z Chinkami. O porażce w tym meczu zadecydowały nasze błędy w przyjęciu. Czeka nas sporo pracy w tym elemencie. Ekipie Stanów Zjednoczonych życzę powodzenia w jutrzejszym meczu.

Apinyapong Wilavan (kapitan Tajlandii) – Również gratuluję rywalkom zwycięstwa. Rozegrały bardzo dobry mecz. Tak jak powiedział trener, popełniłyśmy w tym spotkaniu zbyt wiele błędów, a nasze przyjęcie pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieję, że w niedzielę zagramy już o niebo lepiej.

Hugh McCutcheon (trener USA): – Byłem pod wrażeniem gry Tajek we wczorajszym meczu z reprezentacją Chin. Bardzo chcieliśmy wygrać i ten plan udało się nam zrealizować. Naszym celem jest coraz lepsza gra. Teraz myślimy o meczu z reprezentacją Chin. Będzie to bardzo trudne spotkanie. Nie jestem w stanie powiedzieć, kto je wygra. Możemy wszystkim obiecać, że będziemy chcieli rozegrać jak najlepszy mecz.

Jennifer Tamas (kapitan USA): – Każde zwycięstwo bardzo nas cieszy. Tajlandia nie była łatwym rywalem. Miała dobry blok i atak. Teraz koncentrujemy się na najbliższym meczu z Chinami.

Niemki miały olbrzymie kłopoty ze znalezieniem swojego rytmu i formy. Już na początku pierwszego seta przegrywały sześcioma punktami po dobrych atakach i zagrywkach rywalek. Chinki znakomicie broniły i ze spokojem kontrolowały wydarzenia. Przewagę utrzymały na pierwszej przerwie technicznej (8:2). Po powrocie na boisko Chinki dalej utrzymywały ciśnienie wywierane na rywalkach zmuszając trenera Guidettiego do wzięcia czasu. Niemki popełniały mnóstwo błędów pozwalając naprawdę zmotywowanym rywalkom wygrać do 14.

Na początku drugiego seta Niemki walczyły i wykazywały znaczną poprawę w jakości swojej gry. Jednak dzięki dobrym akcjom w bloku i ataku w wykonaniu Wang Yimei i Xue Ming Chinki dalej kontynuowały swój atak nie pozwalając rywalkom na prowadzenie gry. Niemki poprawiły jednak swój atak z drugiej linii i różnica punktowa została zniwelowana do dwóch oczek (15:1 dla Chin). Dzięki kombinacjom na linii atak-obrona Azjatki wygrały tę partię do 19.

Obie ekipy zaczęły trzeciego seta od zaciętej walki. Na pierwszej przerwie technicznej Chinki prowadziły 8:7. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i kiedy dzięki dobrej grze Małgorzaty Kożuch to Niemki prowadziły 13:12 Chinki poprosiły o czas. Niemki kontynuowały swoją grę i w efekcie dalej można było obserwować siatkarską wojnę. Doszło do zaciętej końcówki, w której lepsze okazały się Azjatki i wygrały 28:26.

Chiny – Niemcy 3:0
(25:14, 25:19, 28:26)

Chiny: Wang (18), Wei (4), Li (7), Xue (8),  Chen (12), Ma (17), Zhang (libero) oraz Bian i Wang
Niemcy: Weiß (1), Ssuschke (9), Beier (8), Kozuch (12), Brinker (6), Schaus (2), Dürr (libero) oraz Hanke (2), Zautys (1), Zautys (2) i Matthes (1)

Giovanni Guidetti (trener reprezentacji Niemiec): Nie mogliśmy znaleźć naszego rytmu i mieliśmy wiele problemów z blokiem i atakiem. Dzięki naszej słabej obronie przeciwniczki miały znaczne ułatwienie w ataku. Mam nadzieję, że zagramy lepiej jutro. To znowu będzie trudny mecz, jeżeli zespół nie poprawi gry w bloku.

Malgorzata Kożuch (kapitan reprezentacji Niemiec): Gratulacje dla zespołu Chin. Mieliśmy problem w ataku w pierwszym secie. Mieliśmy problem w bloku przez cały mecz. Przypuszczałyśmy, że wygramy trzeciego seta, ale się nie udało. Chinki grały naprawde dobrze w ataku.

Wang Baoquan (trener reprezentacji Chin): Pierwszy set był łatwy. Niemiecki zespół nie prezentował tego, co potrafi. Nasze zawodniczki zaczęły czuć presję w trzecim secie popeniając dużo błędów, kiedy niemiecka ekipa zaczęłą grać lepiej. Pod tą napiętą sytuacją zawodniczki dość nerwowo przyjmowały piłkę, co prowadziło do problemów w ataku.inno być więcej jedności w zespole w celu rozwiązania problemów.

Wei Qiuyue (kapitan reprezentacji Chin): To było nasze pierwsze spotkanie z Niemkami w tegorocznym cyklu WGP. Ten mecz był znakomitą szansą na trening dla obu ekip. Niemki nie zaprezentowały w pełni tego, co potrafią. Myslę, że obie ekipy muszą kontynuować ulepszanie swojej gry.