Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. F: Spacerek Polek w meczu z Tajwanem

WGP, gr. F: Spacerek Polek w meczu z Tajwanem

Reprezentantki Polski rozpoczęły kolejny turniej World Grand Prix z wysokiego „C". Podopieczne Jerzego Matlaka bez żadnych problemów pokonały Tajwan 3:0 i z czterema zwycięstwami na koncie prowadzą w stawce dwunastu zespołów walczących o awans do finału.

Mecz rozpoczął się od udanego ataku z obiegnięcia środkowej Tajwanu. W tym momencie nikt jeszcze nie spodziewał się, że będzie to jedno z nielicznych uderzeń przynoszących naszym rywalkom punkt w pierwszej akcji. Polki dominowały nad przeciwniczkami w całym spotkaniu, już na pierwszą przerwę techniczną biało-czerwone schodziły prowadząc 8:3. Ta przewaga utrzymywała się do końca seta, głównie dzięki dobrej dyspozycji Katarzyny Skowrońskiej oraz błędom własnym siatkarek z Tajwanu. Kiedy po udanym ataku Anny Barańskiej z lewego skrzydła tablica wyników wskazywała 20:13 dla naszych rodaczek, na boisku pojawiła się Katarzyna Zaroślińska, a kilka akcji później Katarzyna Skorupa. Polki dobrze grały w kontrataku i wykorzystywały błędy przeciwniczek. W ostatniej akcji seta, po popisach w obronie podopiecznych trenera Matlaka, nasza leworęczna atakująca zakończyła partię (25:16).

W drugiej odsłonie tylko do wyniku 4:4 toczyła się walka punkt za punkt. Ataki Katarzyny Gajgał z obiegnięcia oraz skuteczna gra Joanny Kaczor pozwoliły polskim zawodniczkom wyjść na minimalne prowadzenie. Równomiernie rozkładał się atak w polskim zespole – w kolejnych minutach punktowały Barańska, Berenika Okuniewska oraz Karolina Kosek. Nasze rywalki dość mozolnie zwiększały swój dorobek punktowy – popełniały dużo błędów, przegrywały dłuższe wymiany. Pozwoliło to Polkom odskoczyć na kilka oczek i zwyciężyć w secie 25:19.

Ostatnia partia przebiegała jeszcze bardziej jednostronnie niż dwie poprzednie. Polki już na początku prowadziły 3:0. Błąd w przyjęciu Barańskiej oraz poprawny atak z obiegnięcia zawodniczki Tajwanu kosztował biało-czerwone dwa oczka i wydawał się, że rywalki wracają do gry (5:4). Wątpliwości rozwiały kolejne akcje – skuteczny blok naszych zawodniczek i po raz kolejny błędy przeciwniczek były bezlitośnie wykorzystywane przez podopieczne Matlaka. Po drugiej przerwie punktowe akcje Skowrońskiej i Kaczor zwiększyły prowadzenie do ośmiu punktów 19:11 i było jasne, że Polki tego seta już nie przegrają. Trener Matlak wykorzystał ten moment i wprowadził na parkiet zmienniczki. Pod siatką pojawiły się Kosek, Zaroślińska, Skorupa oraz Okuniewska. Ostatnie akcje spotkania to popis skuteczności w ataku Barańskiej, która obijając blok rywalek zakończyła spotkanie (25:15).

Polska – Tajwan 3:0
(25:16, 25:19, 25:15)

Tajwan: Teng Y.M. (5), Tsai Y.F. (10), Chen W.T. (9), Liao W.J. (1), Yen P.L., Wen I.T. (2), Yang M.H. (libero) oraz Wu K.J. (6), Hsieh Y.T. oraz Wu S.F.
Polska: Skowrońska-Dolata (11), Bednarek-Kasza (10), Barańska (12), Sadurek, Gajgał (8), Kaczor (9), Zenik (libero) oraz Kosek (2), Skorupa (1), Okuniewska (2), Zaroślińska (1) i Kaczorowska (1)