Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Jak przewidzieć, którzy zawodnicy eksplodują formą we Włoszech?

Jak przewidzieć, którzy zawodnicy eksplodują formą we Włoszech?

fot. archiwum

Problemy Daniela Castellaniego dopiero się zaczynają. O ile ogłoszona wczoraj "dziewiętnastkę" zgłoszoną na mistrzostwa świata większość kibiców wytypowałaby bezbłędnie, o tyle skreślenie z tej listy pięciu nazwisk za miesiąc nie będzie już takie proste.

Wczorajsze ogłoszenie dziewiętnastu nazwisk siatkarzy, którzy zostali zgłoszeni na mistrzostwa świata we Włoszech, nie wywołało sensacji. Taki skład przewidywała nie tylko większość ekspertów, ale nawet kibice niespecjalnie śledzący poczynania męskiej reprezentacji. W składzie znaleźli się wszyscy (poza Pawłem Woickim ) mistrzowie Europy i najlepsi obecni polscy siatkarze.

Schody dopiero się zaczną. Daniel Castellani ma miesiąc czasu, by z tego składu skreślić pięć nazwisk i wytypować tych, którzy do Włoch pojadą. Pomóc mają mu w tym mecze towarzyskie, zgrupowania, zapewne tez statystyki i opinie lekarzy. Czy postawi na młodych, niespełnionych, czy raczej na starych wyjadaczy, których w decydujących momentach nie zje trema i którym ręka nie zadrży. Wybór z pewnością nie będzie łatwy, zakładając, że przez najbliższy miesiąc naszym siatkarzom nie przytrafi się żadna kontuzja.

Jeśli chodzi o rozgrywających, to z powołanej trójki ciężko wyobrazić sobie, że rola głównego playmakera zostanie odebrana Pawłowi Zagumnemu. Kto więc pojedzie do Włoch jako jego zmiennik? Czy będzie to Grzegorz Łomacz, który ma za sobą występy w tegorocznej Lidze Światowej, czy tez młody Fabian Drzyzga, który wskoczył do kadry po wykluczeniu z niej Łukasza Żygadło? Za Drzyzgą przemawia jego talent i wzrost, za Łomaczem większe doświadczenie. Z pewnością postawienie na rozgrywającego AZS Częstochowa może być ryzykowane, ale to ryzyko, które może się opłacić.Również spory urodzaj jest wśród atakujących. Mariusz Wlazły, Piotr Gruszka i Jakub Jarosz rywalizują o dwa miejsca w samolocie do Włoch. Atakujący Skry Bełchatów dochodzi do swojej najwyższej formy i wydaje się być pewniakiem, trudno tez wyobrazić sobie reprezentację bez Piotra Gruszki, który choć coraz starszy, imponuje stabilną formą. Szkoda jednak byłoby zostawiać przed telewizorem Jarosza, który z bardzo dobrej strony pokazał się w sezonie ligowym. Eksperci sugerują, że pojechać mogą wszyscy trzej z opcją Gruszki na przyjęciu, ale Piotr nie po to wyjeżdżał z Bydgoszczy, gdzie próbowano go ustawiać na przyjęciu, żeby znów na nielubiana przez siebie pozycję wracać.

Na środku siatki we Włoszech nie powinno zabraknąć zawodników mistrza Polski. Daniel Pliński i Marcin Możdżonek potwierdzają, że są jednymi z najlepszych w Polsce na tej pozycji. O pozostałe dwa miejsca rywalizować będą Patryk Czarnowski, Piotr Nowakowski i Karol Kłos. Wydaje się, że z tej trójki najbliżej wyjazdu jest właśnie Czarnowski, a o czwarte miejsce rywalizować będą dochodzący do siebie po kontuzji Nowakowski i Kłos, który pokazał się już kibicom w Lidze Światowej. Coś nam podpowiada, ze na środku siatki Daniel Castellani nie będzie eksperymentował i postawi na doświadczenie.

O wiele więcej dylematów będzie miał argentyński szkoleniowiec, jeśli chodzi o przyjmujących. Michał Winiarski, Sebastian Świderski i Bartosz Kurek to nazwiska znane na całym świecie. Jaką jednak formę prezentował będzie Świderski po kontuzji i czy na pewno wszystko będzie już w porządku ze zdrowiem Winiarskiego? Do Włoch również chętnie pojechaliby Michał Ruciak, Michał Bąkiewicz i Zbigniew Bartman. Każdy z nich ma swoje niewątpliwe zalety, ale każdy z nich ma tez wady, które mogą zadecydować o pozostaniu w Polsce. Z wyborem siatkarzy na tę pozycję Castellani z pewnością będzie miał najwięcej kłopotów i będzie zwlekał najdłużej.

Prosta jest sytuacja, jeśli chodzi o libero. Po rezygnacji z Pawła Zatorskiego do Włoch pojadą Krzysztof Ignaczak i Piotr Gacek i już na turnieju finałowym będą kontynuowali rywalizację o miejsce w podstawowym składzie. Chyba, żeby rezygnując z jednego libero Castellani zdecydował się zabrać Bąkiewicza, który ma już za sobą występy na tej pozycji…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-08-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved