Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. A: Pewnie Brazylijki, zacięty pojedynek Japonek z Włoszkami

WGP, gr. A: Pewnie Brazylijki, zacięty pojedynek Japonek z Włoszkami

Brazylijki na otwarcie tegorocznego World Grand Prix pokonały na własnym parkiecie reprezentację Tajwanu 3:0. Prym w zwycięskiej drużynie wiodły T. Menezes i J. Carvalho. W drugim spotkaniu grupy A Japonki pokonały siatkarki z Italii.

Od samego początku spotkania widać było kto jest drużyną bardziej ograną, doświadczoną i posiadającą więcej umiejętności. Brazylijki od pierwszej piłki narzuciły swój styl gry i nie oddały inicjatywy rywalkom nawet przez chwilę. Szybką, kilkupunktową przewagę siatkarki z Ameryki Południowej zdobyły po znakomitej grze blokiem i w ataku środkowej Fabiany. Po stronie Tajwanu jedyną siatkarką, która stwarzała realne zagrożenie była Chen Wan Ting, która mecz zakończyła z dorobkiem 8 punktów. Premierowy set zakończył się wynikiem 25:15. W drugiej partii Azjatki wykazały się większą dyscypliną taktyczną i myśleniem na boisku. Widać było, iż trener powiedział im kilka gorzkich słów, bo reprezentantki Tajwanu przestały uderzać na siłę i przed siebie. Mocną stroną Teng Yen Min i jej koleżanek okazała się zagrywka, która przysporzyła Brazylijkom wiele problemów. W końcówce seta niezawodna Jacqueline pokazała na co ją stać i skończyła kilka ważnych piłek, które dały Brazylijkom zwycięstwo 25:19. W trzecim secie gospodynie zdobyły dziewięć punktów z rzędu (9:0) i trener Ze Roberto zdecydował się na danie szansy wszystkim swoim podopiecznym, by te nabywały niezbędnego ogrania na arenie międzynarodowej. Po stronie Tajwanu ciężar gry spoczywał głównie na Tsai Yin Feng natomiast w szeregach Brazylii bardzo dobrze prezentowała się Thaisa Menezes, która została najlepiej punktującą zawodniczką spotkania (10 punktów). Trzecia odsłona trwała zaledwie 18 minut w trakcie których Brazylijki zdobyły 25 punktów przy jedynie 12 „oczkach" rywalek.

Po meczu powiedzieli:

Ze Roberto , trener Brazylii – Jestem zadowolony z przebiegu spotkania, pokazaliśmy dobrą siatkówkę. Jedynie w drugim secie zagraliśmy nieco słabiej. W pozostałych partiach współpraca bloku i obrony była bardzo dobra co dało nam wygraną. Jestem zadowolony, że mogłem skorzystać z wszystkich zawodniczek, bo na pewno będzie to ważne w dalszej części sezonu kadrowego.

Yen Min , kapitan reprezentacji Tajwanu: – To był dal nas bardzo ciężki mecz – pierwsze spotkanie w World Grand Prix w tym roku i to od razu z gospodyniami – Brazylijkami. Było to dla nas cenne doświadczenie i mamy nadzieję, że zaprocentuje ono już w niedalekiej przyszłości.

Brazylia – Tajwan 3:0
(25:15, 25:19, 25:12)

Brazylia –
Claudino (4), Lins (2), Menezes (10), Steinbrecher (5), Carvalho (9),  Castro (7), de Oliveira (libero) oraz Pequeno (6), A. Silva (1), J. Silva (3), Pereira (6) i de Souza (1)
Tajwan –
Teng (2), Tsai (7), Chen (8), Wu (2), Yen (3), Wen (3), Yang (libero) oraz Liao (2) i Hsieh (1)

Pierwszy set od początku był bardzo wyrównany. Włoszki zagrały na swoim wysokim poziomie, ale wszystkich kibiców zaskoczyły na pewno Japonki, które nie były gorsze od swoich rywalek w żadnym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Walka punkt za punkt trwała aż do stanu 21:21, a wtedy bardzo dobrze spisująca się w tym spotkaniu Saori Kimura wyprowadziła Japonki na dwupunktowe prowadzenie. Jenny Barazza i jej koleżanki wzięły się do pracy i ponownie doprowadziły do remisu. Ostatecznie set zakończył się wynikiem 30:28 dla Japonek, które w końcówce zachowały więcej zimnej głowy. W drugim secie reprezentantki Italii wywalczyły sobie małą przewagę i starały się „dowieźć" ją do końca. Azjatki nie poddawały się i stawiały zaciekły opór utytułowanym rywalkom. Yukiko Ebata oraz Mai Yamaguchi brylowały na siatce i zdobywały wiele ważnych punktów dla kadry z kraju Kwitnącej Wiśni. Dłużne im nie pozostawały Francesca Piccinini oraz Valentina Arrighetti, które w całym spotkaniu zanotowały na swym koncie odpowiedni: 19 i 12 punktów. Mecz ponownie rozstrzygnął się w nerwowej i emocjonującej końcówce. Tym razem lepsze okazały się Włoszki, które wygrały 29:27. W trzeciej odsłonie Azjatki miały już wyraźniejszą przewagę i nie dopuściły do walki punkt za punkt. Słabiej grająca w tym meczu Antonella Del Core wspomogła swoje koleżanki mobilizującym słowami i zdobyciem kilku punktów, jednakże Japonki miały już zbyt dużą przewagę, by Włoszki były w stanie ją odrobić. Set padł łupem Japonek, które wygrały 25:20 i ponownie objęły prowadzenie w tym spotkaniu. W czwartym, jak się okazało ostatnim secie, Włoszki zaczęły popełniać mnóstwo niewymuszonych błędów, a także nie kończyły ataków. Bardzo dobrze sprawował się japoński blok oraz obrona – ona te elementy dały Japonii zwycięstwo w tym secie. Poza tym należy wyróżnić rozgrywającą reprezentacji prowadzonej przez Masayoshiego Manabe, a mianowicie Yoshie Takeshitę. Niska Japonka zdobyła w tym meczu tylko jedno „oczko", ale jej rozegrania często gubiły i rozrzucały włoski blok. Partia numer cztery zakończyła się wynikiem 25:13 i tym samym Japonki wygrały swój mecz otwarcia przeciwko bardzo mocnej ekipie Włoszek.

Francesca Piccinini,
kapitan Włoszek: – Zagrałyśmy całkiem przyzwoity mecz, ale popełniałyśmy zbyt dużo błędów. W spotkaniach z Japonkami nie można pozwalać sobie na tak wiele pomyłek. Tegoroczną edycję World Grand Prix rozpoczęłyśmy „lewą nogą".
Erika Araki,
kapitan Japonek: – Włoszki to bardzo dobry i trudny rywal. Cieszy nas zwycięstwo, ale jutro w meczu przeciwko Brazylii musimy jeszcze bardziej ograniczyć ilość naszych błędów, by w ogóle móc myśleć o pokonaniu Brazylijek.

Włochy – Japonia 1:3
(28:30, 29:27, 20:25, 13:25)