Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Bogdan Serwiński: Kisiliśmy się trochę we własnym sosie

Bogdan Serwiński: Kisiliśmy się trochę we własnym sosie

fot. archiwum

Bank BPS Muszynianka przystąpi do nowego sezonu z dwiema holenderskimi siatkarkami. W innych zespołach również nie zabraknie zagranicznych zawodniczek. - W tym roku jest niesamowity zastrzyk dobrych zawodniczek z zagranicy - mówi Bogdan Serwiński.

Rozpoczęliście przygotowania, choć chyba nie tak wyobrażał pan sobie pierwsze zajęcia. Na spotkaniu organizacyjnym i treningu do dyspozycji były zaledwie cztery zawodniczki.

Bogdan Serwiński: Z wielką ochotą i radością przystępuję do tych przygotowań. Przerwa była długa. Radość rzeczywiście zakłóca fakt, że do dyspozycji będzie tak mało zawodniczek. Spotykamy się teraz z zespołem czteroosobowym, a siatkówka czteroosobowa to ani plażówka, ani gra halowa. W początkowym okresie przygotowania fizycznego nic się nie dzieje, natomiast perspektywa czekania aż do Mistrzostw Świata jest problemem. Mam nadzieję, że w Gdyni uda mi się spotkać z trenerem Matlakiem i pewne rzeczy pouzgadniamy tak, żeby wilk był syty i owca cała.

Kibice zastanawiają się co też można robić na treningach z czterema zawodniczkami. Ma pan już jakiś pomysł na te kameralne zajęcia?– To nie jest tak, że nie da się pracować w sposób indywidualny. Całe przygotowanie fizyczne i technikę indywidualną można wykonać w sposób wzorcowy. Nie ma problemu z poświęceniem czasu pojedynczej zawodniczce. Jeśli popatrzymy jednak przez pryzmat funkcjonowania zespołu, który osiem dni po Mistrzostwach Świata ma rozegrać bardzo ważny mecz z Zarieczem Odincowo, to włosy się na głowie jeżą. Nic jednak nie możemy zrobić. Trzeba się uśmiechnąć przez łzy i pracować na tyle, na ile pozwalają warunki.

 

Jaki wpływ na formę zespołu będą miały wspomniane kłopoty kadrowe? Początek sezonu wydaje się w tym roku kluczowy, a losowanie Ligi Mistrzyń nie było łatwe.

– Losowanie było bardzo trudne. Nie mamy problemu z indywidualnymi umiejętnościami. Problem to zgranie zespołu, bo przecież nie od dziś wiadomo, że aby w 100% dobrze funkcjonować zespół musi przede wszystkim grać i trenować w pełnym składzie. Widać to na przykład po przygotowaniach kadry, które trwają kilka miesięcy. Klub teoretycznie również powinien mieć te kilka miesięcy, ale tak nie jest i tak nie będzie. My mamy zaledwie kilka dni. W pierwszych meczach będziemy musieli liczyć na nasze indywidualne umiejętności i szczęście. Osiem dni od wylotu z Japonii do meczu z Zarieczem nie pozwala na żadne większe przygotowania taktyczne. Musimy więc nastawić się na prostotę, czyli… musimy zagrać rosyjską siatkówkę.

Poza ważnymi meczami w Lidze Mistrzyń trzeba będzie walczyć w lidze, która chyba dawno nie była aż tak silna.

– Bardzo się cieszę, że tak będzie. Dotychczas problemem polskiej ligi był brak klasowych zawodniczek z innych federacji. Kisiliśmy się trochę we własnym sosie. Naturalną rzeczą jest, że tam gdzie nie ma napływu świeżej krwi pojawia się stagnacja. Widać to było praktycznie po wszystkich zespołach. W tym roku jest niesamowity zastrzyk dobrych zawodniczek z zagranicy.

Krążymy tak trochę wokół jądra atomu… Cieszy się pan, że Atom Trefl zagra w Plus Lidze Kobiet?

– W środowisku było dość duże poruszenie jeśli chodzi o sposób awansu. Ja się z tym nie zgadzam, bo jest to zgodne z aktualnym regulaminem. Nie po raz pierwszy dochodzi do kupowania miejsca w lidze i sądzę, że lepiej dla polskiej siatkówki, że w lidze będzie grał zespół prężny i silny finansowo. Mówię to troszkę wbrew własnym przekonaniom, bo ja również uważam, że w sporcie należy sobie coś zdobyć i wywalczyć, a nie kupić. Z drugiej strony nie może być tak, że czytamy wypowiedzi różnych działaczy, którzy chwalą się, że z budżetem w granicach dwóch milionów zdobyli medal. W tym momencie wypada spytać, czy poza tymi dwoma milionami nie mają jeszcze kolejnych dwóch milionów długu. Niech w lidze grają klubu silne i wypłacalne, tak żeby szanse były równe od początku do końca.

*Więcej na mksmuszynianka.com

źródło: mksmuszynianka.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-08-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved